Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25
Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26
Zaburzenia pamięci i intelektu to problem zdrowotny związany z obniżenie funkcji intelektualnych, w stosunku do stanu przed pojawianiem się choroby. Najczęściej zaburzenia te dotyczą osób starszych, powodując często liczne trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Zaburzenia pamięci i intelektu często nazywane są demencją starczą, niemniej nie zawsze dotyczą jedynie osób w podeszłym wieku. Upośledzenia pamięci, nawet te z pozoru nieistotne, wyrażają się w zapominaniu pewnych faktów czy wydarzeń z bliskiej przeszłości – poprzedniego dnia, a nawet sprzed kilku godzin. Z kolei obniżenie funkcji intelektualnych nie dotyczy jedynie pamięci co do faktów, ale ingeruje także w orientację, myślenie czy osąd.
Objawy powyższe najczęściej stanowią symptomy starzenia się, nie są groźne, ale zdarza się, że bywają niezmiernie uciążliwe, bądź mogą dotyczyć innych chorób. Zaburzenia pamięci i intelektu mogą być niewielkie, utrzymujące się na stałym poziomie, jednak w niektórych przypadkach mogą się znacząco pogłębiać.
Gdy zaburzenia przybierają na sile, pojawiać się mogą inne problemy z funkcjami intelektualnymi, co może przyczyniać się do licznych utrudnień w życiu codziennym chorej osoby.
Przyczyny zaburzeń pamięci i intelektu
Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywoływać zaburzenia pamięci i intelektu. Wśród głównych powodów dla których pojawiają się problemy z pamięcią i intelektem są:
- choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego i naczyniowego,
- choroba Alzheimera,
- choroby naczyń mózgu,
- otępienie czołowo-skroniowe,
- choroba Parkinsona,
- urazy i guzy mózgu,
- infekcje ośrodkowego układu nerwowego,
- stwardnienie rozsiane,
- padaczka,
- choroby tarczycy,
- przewlekły stres,
- depresja,
- uzależnienie od leków uspokajających i nasennych,
- nadużywanie alkoholu,
- choroby mózgu jak zapalenie opon mózgowych, miażdżyca,
- niedobór witamin (głównie witamin z grupy B).
Objawy zaburzeń pamięci i intelektu
Zaburzenia pamięci i intelektu są stanem, w którym pojawia się otępienie i obniżenie funkcji intelektualnych, które mogą utrudniać codzienne życie. Główne objawy problemów z pamięcią i ubytków intelektu to:
- zapominanie o wydarzeniach i faktach, które miały miejsce stosunkowo niedawno,
- zapominanie imion bliskich, nazw przedmiotów itp.,
- depresja,
- problemy z odnalezieniem się w znajomych miejscach,
- trudności w ubieraniu się,
- problemy z poruszaniem,
- pamięć o rzeczach i sytuacjach, które miały miejsce w dalekiej przeszłości,
- urojenia, podejrzliwość, błędne przekonania o niektórych sytuacjach czy rzeczach,
- w trudnych przypadkach pojawiają się problemy z kontrolowaniem czynności fizjologicznych czy mową i poruszaniem się,
- czasami pojawia się agresja, chęć ucieczki, krzyk.
Diagnozowanie i leczenie zaburzeń pamięci i intelektu
Pierwsze symptomy problemów z pamięcią i intelektem, należy zgłosić lekarzowi, który przeprowadzi wywiad i oceni sprawność intelektualną chorego. Często przeprowadzane jest również badanie neuropsychologiczne.
Leczenie zależne jest od przyczyny problemu, dlatego też zawsze konieczna jest konsultacja neurologiczna. W momencie gdy pojawiają się również dolegliwości psychologiczne, należy udać się po poradę psychiatryczną. Często konieczne jest stosowanie leków usprawniających przepływ krwi, lecytyny czy innych preparatów wspomagających pamięć i intelekt. Ważne jest kontrolowanie ciśnienia krwi.