Synestezja


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Synestezja to zjawisko neurologiczne, w którym stymulacja jednego zmysłu, prowadzi do mimowolnych doświadczeń w drugim. Może ona objawiać się w różny sposób, gdyż za poszczególne zmysły odpowiadają różne części mózgu. Synestezja może występować jako degustacja kolorów lub zapach dźwięków.

SynestezjaPojawia się ona pomiędzy dwoma trybami zmysłów lub percepcji, a biorąc pod uwagę pięć podstawowych zmysłów jak wzrok, zapach, dźwięk, smak i dotyk, można wyróżnić co najmniej dwadzieścia rodzajów synestezji. Najczęściej zaburzenie to zachodzi pomiędzy dwoma zmysłami jednocześnie, niemniej zdarzały się skrajne przypadki, w których brało udział więcej niż dwa krzyżujące się zmysły.

Osoba, która doświadcza synestezji, może patrząc na poszczególne litery lub cyfry widzieć określone kolory np. litery A w czerwieni. Innym typem jest możliwość wizualizacji kolorowej kształtów i dźwięków. Często postrzegane kolory, przybierają pewne kształty jak kwadraty czy koła. Te mimowolne wizualizacje, są efektem krzyżowania się reakcji w płacie ciemieniowym ? części mózgu, która bierze udział w poznaniu numerycznym i przestrzennym.

Uosobienie, to inny ciekawy typ synestezji, w którym pewne doświadczenia, są kojarzone na zasadzie uporządkowanych sekwencji z różnymi osobowościami ? np. osoba widzi literę A, którą obrazuje tekst jako coś złego.

Rzadszą synestezją jest odczuwanie różnych smaków, podczas słuchania pewnych słów czy fraz. Związki między słowami a zmysłem smaku, ograniczone są jednak do tych, z którymi osoba miała styczność w dzieciństwie. Jeżeli zatem nie zetknęła się ze smakiem czekolady czy bekonu jako małe dziecko, nie będzie odczuwać ich później słysząc słowa lub frazy z nimi związane.

Objawy synestezji

Objawy synestezji to znacznie więcej niż smakowanie kolorów lub odczuwanie zapachu dźwięków. Zaburzenie występuje w większości u kobiet (aż sześciokrotnie częściej niż u mężczyzn). Nie jest to również choroba.

Osoby dotknięte synestezją posiadają zazwyczaj ponadprzeciętną inteligencję. Zaburzenie to może pojawić się już w niemowlęctwie, zanim dziecko ukończy cztery miesiące. Reakcje są wówczas automatyczne, a dziecko przyzwyczajone od maleńkości do stymulacji sensorycznych, traktują je naturalnie ? nie jako coś nieregularnego czy odstającego od normy.

Pierwsze objawy świadczące o pojawieniu się synestezji to:Brain_picture

  • nieregularne wrażenia zmysłowe ? dziecko nie odczuwa ich jako anomalia, niemniej rodzice mogą zauważyć pewne reakcje dziecka na smaki czy zapachy, które ich samych dziwią,
  • spójne reakcje wyzwalające ? reakcje na poszczególne bodźce są podobne ? ten sam element wyzwalający, będzie oddziaływał na te same zmysły,
  • automatyka działania ? np. jeżeli dziecko rzucając okiem na tekst od razu widzi kolory odróżniające poszczególne litery w tekście ? synestezja nie jest możliwa do symulowania.

Przyczyny synestezji

Synestezja nie jest do końca odkryta, niemniej niektórzy eksperci uważają, że jej przyczyna jest czysto neurologiczna. To zaburzenie niezwykle rzadkie i bardzo intrygujące, a badacze odkryli również, iż może być ono dziedziczone lub nabyte.

Spekulacje na temat przyczyn synestezji trwają, stąd być może już niebawem, nauka będzie w stanie określić skąd zaburzenie to się bierze. Osoby doświadczające synestezji, uważają je jako przyjemne i neutralne. Jej różnorodność i liczne odmiany sprawiają, że nie każdy zdaje sobie sprawę z jej występowania. Wiele osób, często nie przyznaje się do swojej odmienności z obawy przed wyśmianiem.

Istnieją pewne dowody na to, że synestezja, która wpływa na postrzeganie cyfr i liter w kolorach, powodowana jest przez nadmiar połączeń w korze mózgu w części odpowiedzialnej za wzrok.biurko_lekarza

Osoby z synestezją mogą dzielić szereg objawów jak mylenie kierunków, mieć niezwykłą pamięć bądź doświadczać wyjątkowo intensywnych migren. Bardzo często są one także ambitne i dążą do doskonałości. Zdarza się, że są o wiele bardziej delikatne niż przeciętny człowiek, a do tego są introwertykami, ale niezwykle kreatywnymi i utalentowanymi w sztukach wizualnych i nie tylko.

Leczenie synestezji

Ponieważ zaburzenie odznacza się ogromną różnorodnością, leczenie nie jest łatwe w realizacji. Stosowane są rozmaite badania, które mogą pomóc w leczeniu poszczególnych stanów, niemniej jak do tej pory, najlepsze rezultaty daje hipnoza. Wiele osób rezygnuje jednak z leczenia, gdyż zaburzenie to wcale im nie przeszkadza.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz