Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25
Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26
Schizofrenia to wyjątkowo trudne zaburzenie, które sprawia, że chory nie potrafi odróżnić tego, co jest realne, a co nierealne. Choroba zaburza jasne myślenie, zarządzanie emocjami, odnoszenie się do innych czy normalne funkcjonowanie.
Schizofrenia jest chorobą mózgu, która wpływa na sposób w jaki dana osoba się zachowuje, myśli i postrzega świat. Ludzie cierpiący na schizofrenię, bardzo często mają zmienioną percepcję rzeczywistości. Zdarza się, że widzą lub słyszą rzeczy, które nie istnieją, mówią w obcych językach lub w mylący sposób wierzą, że inni próbują im zaszkodzić, czują się obserwowani. Bywają przypadki w których schizofrenicy wycofują się ze świata zewnętrznego całkowicie lub działają w ciągłym strachu.
Objawy schizofrenii
U niektórych osób,choroba ta pojawia się nagle i zupełnie bez ostrzeżenia. Niemniej w większości przypadków, daje pewne subtelne znaki ostrzegawcze, zanim przybierze bardziej ciężką formę.
Wśród wczesnych objaw schizofrenii warto wymienić:
- wycofanie społeczne,
- wrogość i podejrzliwość,
- pogorszenie higieny osobistej,
- puste spojrzenie bez wyrazu,
- trudność w wyrażaniu uczuć, w tym niezdolność do płaczu czy problem z wyrażeniem radości,
- dziwny śmiech i płacz,
- depresja,
- bezsenność lub nadmierna senność,
- dziwne wypowiedzi,
- problemy z koncentracją, zapominanie się,
- skrajne reakcje na krytykę,
- dziwne zastosowania słów i sposób mówienia.
Powyższe sygnały ostrzegawcze nie muszą oznaczać schizofrenii, gdyż mogą zwiastować również inne problemy. Warto je jednak skonsultować z lekarzem.
Istnieje pięć głównych, charakterystycznych objawów schizofrenii jak urojenia, omamy, zaburzenia mowy, zaburzenia zachowania, oraz tzw. „negatywne” objawy.
Symptomy mogą się jednak znacząco różnić w zależności od osoby, a także stanu zaawansowania choroby. Nie każdy schizofrenik będzie miał wszystkie objawy, mogą się one również zmieniać w czasie.
Urojenia – to złudzenia, które mocno ingerują w umysł, przez co chory pomimo jasnych i oczywistych dowodów nie chce wierzyć w ich prawdziwość. Urojenia są niezwykle powszechne w schizofrenii, gdyż występują u 90% chorych z zaburzeniami. Często objawiają się one jako dziwaczne i nielogiczne pomysły lub fantazje. Można rozróżnić urojenia takie jak:
- urojenia prześladowań – przekonanie, że inni („oni”) chcą skrzywdzić chorego w jakiś sposób,
- urojenia odniesienia – gdy neutralne wydarzenia uważane są przez chorego jako szczególne i o osobistym znaczeniu,
- urojenia wielkości – przekonanie, że chory jest znaną lub ważną postacią, bądź też posiada niezwykłe moce,
- urojenia kontroli – przekonanie, że myślami i działaniami chorego kontroluje siła z zewnątrz lub obcy.
Halucynacje – to dźwięki lub inne odczucia doświadczane jako prawdziwe, gdyż istnieją tylko w umyśle człowieka chorego. Halucynacje mogą obejmować dowolny z pięciu zmysłów, jednak w przypadku choroby jaką jest schizofrenia, najczęstsze są słuchowe i wzrokowe.
Schizofreniczne omamy to zwykle przemawianie do osoby, której nie ma w pobliżu. Bardzo często osoby mają o nich wiedzę. Bywają to głosy krytyczne, wulgaryzmu czy są wręcz obraźliwe. Halucynacje, również mogą się nasilać u osób przebywających w samotności.
Zaburzenia mowy – związane z fragmentarycznym myśleniem są charakterystyczne dla schorzenia. Osoby chore mają problemy z koncentracją i utrzymaniem toku myślenia. Pojawiają się tutaj luźne skojarzenia, neologizmy, perseweracja, tworzenie rymowanek.
Tzw. „negatywne” objawy schizofrenii, odnoszą się do braku normalnych zachowań u chorego. To głównie brak ekspresji emocjonalnej, brak zainteresowania, entuzjazmu, pozorny brak zainteresowania światem czy trudności i zaburzenia mowy.
Przyczyny schizofrenii
Przyczyny schizofrenii nie są do końca poznane, niemniej wydaje się że jest to wynik złożonych interakcji między czynnikami genetycznymi i środowiskowymi.
Genetyka jest silnym czynnikiem przyczyniającym się do pojawiania się choroby, niemniej nie wszystkie osoby genetycznie predysponowane zapadają na chorobę. W kwestii czynników środowiskowych z kolei, wywołać ją mogą:
- nadmierny stres, kiedy to pojawia się nadmiar kortyzolu w organizmie,
- prenatalna ekspozycja na zakażenie wirusowe,
- niski poziom tlenu w czasie porodu (najczęściej związany z przedłużeniem porodu lub przedwczesnym porodem),
- narażenie na działanie wirusa w okresie niemowlęctwa,
- wczesna utrata rodziców,
- przemoc fizyczna i seksualna doznana w dzieciństwie,
- nieprawidłowa struktura mózgu.
Diagnozowanie i leczenie schizofrenii
Zignorowanie objawów schizofrenii lub jej nieprawidłowe leczenie może mieć skutki katastrofalne, zarówno dla chorego, jak i jego otoczenia. Diagnozę przeprowadza się na podstawie pełnej oceny psychiatrycznej, wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i badań laboratoryjnych.
Możliwości leczenia schizofrenii są bardzo różnorodne, przez co możliwe jest niemal całkowite zapanowanie nad chorobą. Leki, terapia i wsparcie bliskich pozwala chorym kontrolować objawy, zyskiwać większą niezależność i prowadzić satysfakcjonujące życie.