Paranoja


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Paranoja to zaburzenie, które powoduje intensywne odczuwanie niepokoju lub strasznych odczuć. Bardzo często związana jest z poczuciem prześladowania, zagrożenia lub spisku. Paranoja towarzyszy licznym zaburzeniom psychicznym, ale najczęściej pojawia się w leczeniu zaburzeń psychotycznych.

ParanojaParanoja sprawia, że osoba zaburzona czuje, że inni ludzie starają się jej zaszkodzić, nawet jeżeli nie ma ku temu żadnych dowodów. Powoduje ona także nieuzasadnione obawy, że coś złego się wydarzy, oraz, że to inni ludzie są za to odpowiedzialni.

Osoba, która cierpi na paranoję ma myśli i przekonania irracjonalne, może czuć, że czyjeś myśli i uczucia nie są prawdą, jest podejrzliwa i ma urojenia, które uznaje za rzeczywiste. Natłok myśli nie sprawia jednak, że osoba z zaburzeniami, nie może funkcjonować w codziennym życiu czy pracować. Jej życie może być jednak w pewien sposób ograniczane. Dodatkowo osoba ta zaczyna się izolować.

Złudzenie związane z paranoją, jest dziwnym przekonaniem osoby zaburzonej o tym, że prawda jest zupełnie inna, niż wskazują na to dowody. Z kolei zaburzenia urojeniowe, charakteryzują irracjonalne przekonanie lub intensywne podejrzenia, które osoba uważa za prawdziwe. Przekonania te, mogą wydawać się dziwaczne i niemożliwe, niemniej aby można było je określić jako zaburzenia urojeniowe, objawy muszą trwać przynajmniej miesiąc.

Objawy paranoi

Objawy paranoi obejmują intensywną i irracjonalną niechęć lub podejrzenia, które mogą powodować u osoby z zaburzeniem poczucie strachu, złości i zdrady. Wśród innych objawów związanych z zachowaniem osób zaburzonych są:Brain_picture

  • nieufność wobec innych ludzi – w tym bliskich,
  • trudności z przebaczeniem,
  • agresywna postawa obronna w odpowiedzi na wyimaginowaną krytykę,
  • troska i obawy związane z ukrytymi motywami,
  • poczucie bycia oszukanym lub wykorzystanym,
  • problemy z umiejętnością wypoczynku,
  • kłopoty ze snem – głównie bezsenność,
  • kłótliwość.

Przyczyny paranoi

Naukowcy uważają, że paranoja i jej objawy dotyczą ludzi niemal tak często jak depresja czy lęki.

Główną przyczyną paranoi jest podział poszczególnych funkcji umysłowych i emocjonalnych, które związane są z rozumowaniem i przypisywaniem znaczeń. Nie do końca poznane są przyczyny tych podziałów, niemniej niektóre objawy dotyczą uczuć przewidywanych lub represjonowanych.tabletki6

Myśli paranoidalne i irracjonalne uczucia, związane są często z pewnymi wydarzeniami i relacjami w życiu człowieka, które to zwiększają uczucie izolacji i utrudniają zwrócenie się o pomoc. Swego rodzaju anormalne doświadczenia mogą być spowodowane przez traumatyczne wydarzenia, brak snu, jako reakcja na utratę kogoś bliskiego – np. w żałobie, nadużywanie alkoholu i narkotyków, bądź też chorobę psychiczną.

Leczenie paranoi

Leczenie paranoi obejmuje zazwyczaj leczenie farmakologiczne i terapie poznawczo-behawioralną. Najważniejszym jednak elementem leczenia paranoi jest budowanie relacji opartych na zaufaniu i współpracy, co pomaga zmniejszać wpływ irracjonalnych, strasznych myśli oraz poprawia umiejętności społeczne.

Leczenie nie należy do najłatwiejszych dla osoby z paranoją, ponieważ wśród objawów jest zwiększona drażliwość, emocjonalna blokada (tworzenie muru obronnego), a nawet wrogość. Niezależnie jednak od tego, jak powolny będzie to proces, stała i konsekwentna praca z chorym pozwala poprawić jego jakość życia.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz