Bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi bardzo często mają cechy migreny, napięciowego bólu głowy lub klasterowego ból głowy. Istniejące wcześniej, pierwotne bóle głowy najczęściej pogarszają się w związku z czasowymi zaburzeniami psychicznymi i można rozróżnić ich dwie możliwości:

  • chory poddawany jest rozpoznaniu tylko w związku z bólem głowy, który następnie okazuje się być powiązany z zaburzeniem psychicznym,
  • wraz z pojawieniem się zaburzeń psychicznych pojawia się ból głowy.

Bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymiAby móc uznać ból głowy jako element rozpoznania zaburzeń psychiatrycznych, konieczne jest ścisłe powiązanie czasowe obu problemów. Na skutek zaburzenia, następować musi pogorszenie istniejących już bóli, a w razie poprawy, powinny ustępować również problemy psychiczne.

Bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi bardzo często nie należą do łatwych w diagnozowaniu, niemniej po ich określeniu, znikają one najczęściej po określonym czasie, lub też stan chorego poprawia się po skutecznym leczeniu lub spontanicznej remisji zaburzeń psychicznych.

Diagnostyka bólów głowy związanych z zaburzeniami psychicznymi

Przewlekłe bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi, utrzymujące się po ustąpieniu zaburzeń psychicznych nie zostały jeszcze wyczerpująco opisane.

Istnieją natomiast ograniczone dowody potwierdzające przyczyny psychiatryczne objawiające się bólem głowy. Można wykazać rzadkie przypadki, w których występuje ból głowy w kontekście chorób psychicznych. Zdecydowana większość bólów głowy, które występują w związku z zaburzeniami psychicznymi nie są jednak związane z nimi przyczynowo, ale w zamian za to stanowią chorobę współistniejącą ? prawdopodobnie mają one wówczas wspólne podłoże biologiczne.

Bóle odnotowywane są jako współistniejący objaw wielu zaburzeń psychicznych, w tym ciężkiego zaburzenia depresyjnego, zaburzeń dynamicznych, zaburzeń panicznych, zaburzeń lękowych ogólnych, zaburzeń pod postacią somatyczną, a także przy zaburzeniach regulacji. W powyższych przypadkach zarówno pierwotne rozpoznanie bólu głowy, jak i współistniejące diagnozy psychiatryczne powinny być wykonane.Brain_picture

W niektórych przypadkach jednak, ból występujący jedynie wśród powszechnych zaburzeń psychicznych jak depresja, zaburzenia paniczne czy lęki, najwłaściwiej jest do nich przypisać.

Jak wynika z badań, obecność współistniejących zaburzeń psychicznych ma tendencję do pogarszania przebiegu migreny i/lub bóli głowy typu napięciowego. Zwiększają one jego częstość i nasilenie, przez co leczenie ich jest trudniejsze.

Niezwykle ważne jest zidentyfikowanie i leczenie współistniejącego z bólem głowy zaburzenia psychicznego, gdyż pomoże to opanować cierpienie.

U dzieci i młodzieży, zaburzenia pierwotne bólu głowy ( np. migreny epizodyczne typu napięciowego) bardzo często współistnieją z zaburzeniami psychicznymi jak:

  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia separacyjno- lękowe,
  • fobie,
  • zaburzenia regulacji,
  • inne zaburzenia zdiagnozowanie w niemowlęctwie, dzieciństwie lub w okresie dojrzewania jak nadpobudliwość, problemy ze skupieniem, zaburzenia zachowania, problemy z nauką, moczenie się itp.Co to jest choroba

Ważne jest ustalenie, czy bóle głowy powinny być przypisane do zaburzeń psychicznych, gdyż choroba psychiczna może mieć duży wpływ na sposób odczuwania bólu.

Leczenie bólów głowy związanych z zaburzeniami psychicznymi

W zależności od tego, z jakim zaburzeniem powiązany jest ból głowy, leczenie farmakologiczne środkami przeciwbólowymi czy innymi medykamentami może być wskazane, lub wręcz przeciwnie ? może zaszkodzić leczeniu problemów natury psychicznej. Dodatkowo, osoby cierpiące na depresję czy lęki, bardzo często mają tendencję do nadużywania leków, co może być dla nich niebezpieczne.

W ramach alternatywnego leczenia, stosuje się wówczas wprowadzanie aktywności fizycznej, treningi relaksacyjne i ćwiczenia. Często jednak obie metody są łączone.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz