Autyzm


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Autyzm to złożone zaburzenie neurobehawioralne, powodujące problemy w interakcjach społecznych oraz w rozwoju umiejętności językowych i komunikacyjnych w połączeniu ze sztywnymi, powtarzalnymi zachowaniami. Jest to upośledzenie rozwojowe.

AutyzmZe względu na zakres objawów, stan ten nazywa się zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Nasilenie autyzmu jest bardzo różne i waha się często na granicy upośledzenia, które w pewnym stopniu ogranicza normalne życie. Zdarzają się również przypadki wyniszczającej niepełnosprawności, które mogą wymagać opieki instytucjonalnej.

Przyczyny autyzmu

Autyzm jest chorobą, która może mieć wiele źródeł, wśród których wymienia się czynniki genetyczne. Choroba bardzo często występuje w najbliższej rodzinnie, przez co uznaje się, iż może być ona przekazywana genetycznie. Pewne kombinacje genów mogą zatem predysponować dziecko z autyzmem. Istnieją jednak, również inne czynniki, które zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem:

 • Ciężkie zakażenia, które mają wpływ na umysł jak zapalenie opon mózgowych, celiakia, zapalenie mózgu etc.
 • Ekspozycja na toksyny, nadużywanie alkoholu i innych używek, choroby metaboliczne lub inne choroby przebyte w trakcie ciąży np. różyczka.
 • Zaawansowany wiek matki lub ojca także zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka.

Nie ma zatem jednej dokładnej przyczyny pojawienia się zaburzenia, niemniej badania sugerują, że choroba ta pojawia się na skutek zaburzeń w pewnej części mózgu.

Objawy autyzmuBrain_picture

Osoby cierpiące na autyzm mają problemy z komunikacją, zrozumieniem uczuć i rozumowania innych. Bardzo często wyrażają siebie poprzez pojedyncze słowa, gesty, mimikę i dotyk. Są to osoby niezwykle wrażliwe, przez co dźwięki, dotyk, zapachy czy inne odczucia, które wydają się normalne dla innych, chorym mogą sprawiać ból.

Autystyczne osoby mogą mieć pewne powtarzające się stereotypowe ruchy ciała jak kołysanie, machanie rękami. Mogą pojawiać się u nich nietypowe reakcje na ludzi, miejsca, zmiany w ich środowisku. Czasami zdają się nie zauważać innych ludzi, obiektów czy działań w otoczeniu. U niektórych chorych pojawiają się drgawki. W niektórych przypadkach objawy te, nie występują do okresu dojrzewania.

Osoby z autyzmem mogą cierpieć na zaburzenia funkcji poznawczych do pewnego stopnia. Mogą mieć problemy w niektórych obszarach – szczególnie w zakresie komunikowania się i relacjach z ludźmi. Autyści, bardzo często mają niezwykle rozwinięte umiejętności w innych dziedzinach jak rysunek, tworzenie muzyki, rozwiązywanie problemów matematycznych czy zapamiętywanie faktów. Nie rzadko, mogą oni wypadać w testach niewerbalnej inteligencji na średnim lub też wyższym niż średni poziomie.

Objawy autyzmu zazwyczaj pojawiają się w przeciągu pierwszych trzech lat życia, bywają także przypadki w których od urodzenia można zdiagnozować zaburzenie. Czasami dzieci rozwijają się zupełnie normalnie, aby między 18 a 38 miesiącem życia wykazać nagłą zmianę. Co ciekawe, autyzm czterokrotnie częściej dotyka chłopców niż dziewczynki.

U dziecka z autyzmem najczęściej objawia się:fartuch

 • trudność nawiązywania i utrzymywania przyjaźni,
 • problem ze zrozumieniem uczuć innych,
 • brak zrozumienia słów i gestów, a także utrudnione korzystanie z nich,
 • powtarzanie zasłyszanych słów – echolalia,
 • napady złości,
 • ruchy głowy, rąk, kołysanie się,
 • stres wywołany przez niektóre dźwięki,
 • ograniczone i zazwyczaj nietypowe zainteresowanie np. elementem zabawki lub jednym wątkiem.

Diagnozowanie i leczenie autyzmu

Niepokojące objawy najlepiej konsultować ze specjalistami, gdyż istnieje wiele badań i sposobów na ocenę problemów rozwojowych u dzieci.

Jak do tej pory, nie odkryto jeszcze leku na autyzm. W niektórych przypadkach, pomagają leki i pewne ograniczenia dietetyczne, które hamują niektóre objawy. Ważne jest rozpoczęcie leczenia jak najwcześniej, gdyż może to pomóc dziecku choremu na autyzm nauczyć się pewnych zachowań społecznych, komunikacji, języka czy pewnych norm zachowania. Odpowiedni plan leczenia pozwala dziecku jak i rodzinie odnaleźć się w niełatwej sytuacji. U dzieci z autyzmem, niezwykle ważne jest także wykluczenie utraty słuchu.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz