Zapalenie tkanki okołowątrobowej


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Zapalenie tkanki okołowątrobowej, nazywane inaczej zespół Fitz-Hugh-Curtisa, jest rzadkim zaburzeniem, które w większości przypadków dotyka kobiety.

zapalenie-tkanki-okolowatrobowejZapalenie tkanki okołowątrobowej, charakteryzuje się pojawieniem się stanu zapalnego w błonach wyściełających żołądek (otrzewną) i tkanki otaczające wątrobę (perihepatitis).

Mięśnie oddzielające klatkę piersiową i brzuch (membrany), które odgrywają istotną rolę w oddychaniu, również mogą mieć wpływ na pojawienie się choroby. Typowymi objawami zapalenia tkanki okołowątrobowej jest silny ból w górnej części brzucha, gorączka, dreszcze, bóle głowy i ogólne złe samopoczucie.

Zespół Fitz-Hugh-Curtisa jest powikłaniem związanym z zapaleniem narządów miednicy mniejszej i często wiąże się z zakażeniami górnych dróg rodnych u kobiet (najczęściej związane z bakteriami Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis).

Objawy zapalenia tkanki okołowątrobowej

Zapalenie tkanki okołowątrobowej charakteryzuje się nagłym atakiem objawowym, w którym chory odczuwa intensywny ból w górnej, prawej części brzucha. Ból może rozprzestrzeniać się na inne obszary, w kierunku prawego ramienia i wewnętrznej prawej ręki. Poruszanie się bardzo często staje się przyczyną intensyfikacji siły dolegliwości bólowych.toksyczne-uszkodzenie-watroby

Dodatkowo, wśród objawów zespołu chorobowego Fitz-Hugh-Curtisa, pojawić się może gorączka, dreszcze, nocne poty, wymioty i nudności. Niektóre osoby dotknięte chorobą mogą odczuwać również bóle głowy, złe samopoczucie i ogólne zmęczenie.

Niektóre objawy choroby, mogą być związane z zapaleniem narządów miednicy mniejszej, pojawiać się mogą w związku z tym podwyższona temperatura, wydzieliny z pochwy oraz bóle w podbrzuszu.

Przyczyny zapalenia tkanki okołowątrobowej

Większość przypadków pojawienia się zapalenia tkanki okołowątrobowej, powodowane jest przez bakterie Chlamydia trachomatis, odpowiedzialne także za rzeżączkę. Przyczyną mogą być także Neisseria gonorrhoeae, niemniej stanowią one rzadkość.

Proces, w którym infekcje bakteryjne stają się przyczyną zespołu Fitz-Hugh-Curtisa (patogenezy) nie są jednak do końca poznane. Uważa się, ze występują one z powodu zakażenia wątroby i otaczających je tkanek, które mogą być przenoszone dalej przez układ krwionośny lub limfatyczny.

Niektórzy badacze sugerują, że zapalenie tkanki okołowątrobowej może wynikać z nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na zakażenie Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis, którym organizm atakuje zdrowe komórki, co sprzyja rozwoju chorób o podłożu bakteryjnym

W przypadku zapalenia tkanki okołowątrobowej pojawiają się włókniste tkanki bliznowate (zrosty) między wątrobą i ścianami brzusznymi lub przeponą.

Objawy choroby mogą być związane z niektórymi innymi chorobami jak:

 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • kamica żółciowa,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • zapalenie trzustki,
 • półpasiec,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • kamica nerkowa,
 • choroby wrzodowe,
 • choroby bakteryjne, grzybicze,
 • wirusowe zapalenie płuc,
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Diagnozowanie i leczenie zapalenia tkanki okołowątrobowejBól brzucha

Diagnoza choroby polega na wykluczeniu innych przyczyn objawowych, w szczególności intensywnego bólu w górnej części brzucha. Wykonywane są w tym celu badania, takie jak badanie rentgenowskie (USG, CT itp.), laparoskopia diagnostyczna, testy laboratoryjne.

Leczenie skierowane jest na poszczególne symptomy choroby. Wśród tradycyjnych metod leczenia stosuje się antybiotykoterapię, jak tetracyklinę, doksycyklinę, ofloksacynę, metronidazol i dodatkowe antybiotyki, które mogą być pomocne dla zwalczania samej infekcji. Dodatkowo stosowane są środki przeciwbólowe jak acetaminofen czy kodeina.

Czasami konieczne jest podjęcie procedury chirurgicznej zwanej laparotomia, która pozwala usunąć włókniste blizny (zrosty) powodujące zapalenie tkanki okołowątrobowej.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz