Zapalenie pęcherzyka żółciowego


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest stanem zapalnym, który pojawia się w pęcherzyku żółciowym, znajdującym się po prawej stronie brzucha, pod wątrobą.

zapalenie-pecherzyka-zolciowegoPęcherzyk żółciowy zawiera płyn pokarmowy – żółć, która jest uwalniana do jelita cienkiego podczas trawienia pokarmów. W większości przypadków, przyczyną pojawienia się zapalenia pęcherzyka żółciowego są kamienie żółciowe, które blokują przepływ żółci w kanale żółciowym. Bywają również inne problemy, które mogą przyczyniać się do pojawienia się schorzenia jak np. guzy w obrębie kanałów żółciowych lub pęcherzyka żółciowego.

Nieleczone zapalenie pęcherzyka żółciowego może prowadzić do poważnych, czasami nawet zagrażających życiu powikłań, takich jak pęknięcie pęcherzyka żółciowego. Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego, najczęściej wymaga usunięcia organu.

Objawy zapalenie pęcherzyka żółciowego

Wśród najczęstszych objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego można wymienić:

 • bóle w prawej górnej części brzucha,
 • ból promieniujący do prawego ramienia lub do tyłu,
 • czułość i tkliwość brzucha podczas dotyku,
 • nudności i wymioty,
 • gorączka.

Objawy stanu zapalnego woreczka żółciowego, mogą objawiać się intensywniej po zjedzeniu posiłku, szczególnie wówczas gdy był nazbyt obfity i bogaty w tłuszcze.

Przyczyny zapalenia woreczka żółciowegolekarz

Pęcherzyk żółciowy może zostać zaatakowany przez stan zapalnym na skutek kilku czynników jak:

 • kamienie żółciowe – twarde cząstki, które rozwijają się w pęcherzyku żółciowym powstające w wyniku nierównowagi substancji w żółci; mogą on blokować przepływ żółci w kanałach żółciowych prowadzących do jelit, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego, a w konsekwencji wywołuje stan zapalny,
 • guzy, to kolejna z przyczyn zapalenia pęcherzyka żółciowego, która powodować może nagromadzanie się żółci,
 • blokada dróg żółciowych w postaci załamań czy bliznowaceń może powodować zatory, które powodują stan zapalny pęcherzyka żółciowego.

Kamica żółciowa należy do chorób, które zwiększają ryzyko pojawienia się zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Do komplikacji, które wiążą się z zapaleniem pęcherzyka żółciowego należy zaliczyć powikłania takie jak:

 • zakażenia w pęcherzyku żółciowym,
 • obumieranie tkanek ścianek pęcherzyka żółciowego – nieleczone zapalenie pęcherzyka żółciowego może spowodować śmierć tkanek, a to z kolei przyczyniać się może do rozdarcia w pęcherzyku żółciowym, a następnie zagrażające życiu pęknięcie.

Diagnozowanie i leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego

Testy i procedury brane pod uwagę w diagnozowaniu zapalenia pęcherzyka żółciowego, obejmują między innymi:

 • badania krwi – mogące wskazać na oznaki zakażenia lub problemy pęcherzyka żółciowego,
 • badania obrazowe – pokazują pęcherzyk i jego stan – USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa,
 • skanowanie wątroby i dróg żółciowych, pozwala ocenić produkcję i przepływ żółci z wątroby do jelita cienkiego, wskazując na ewentualny zator,
 • inne.

Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego najczęściej wymaga pobytu w szpitalu, celem ustabilizowania stanu pęcherzyka żółciowego lub wykonania ewentualnej operacji jego usunięcia.

W przypadku zdiagnozowania zapalenia pęcherzyka żółciowego stosowane jest leczenie antybiotykami (gdy mamy do czynienia z infekcją) czy też podawane są leki przeciwbólowe – pozwalające kontrolować ból. Objawy często ustępują po jednym, dwóch dniach.Diety lecznicze

Chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego jest rozwiązaniem ostatecznym, niemniej czas operacji zależny jest od nasilenia objawów.

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego, żółć płynie bezpośrednio z wątroby do jelita cienkiego, a nie jest już przechowywana w pęcherzyku. Życie bez pęcherzyka żółciowego wygląda zupełnie normalnie.

Aby uniknąć problemów z pęcherzykiem żółciowym, warto zapobiegać kamicy żółciowej, poprzez kontrolowanie wagi – także poprzez odchudzanie, najlepiej stopniowe, gdyż nagły spadek wagi sprzyja powstawaniu kamieni żółciowych.

Poza zdrową wagą, w profilaktyce chorób woreczka żółciowego ważna jest zdrowa dieta, bogata w zdrowe tłuszcze, a także błonnik, który zapobiega występowaniu kamieni żółciowych. Warto jeść dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz