Zapalenie opłucnej


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Zapalenie opłucnej, to problem zdrowotny w którym pojawia się stan zapalny okładziny płuc i klatki piersiowej.

zapalenie-oplucnejJama opłucnej stanowi obszar pomiędzy płucami, a ścianą klatki piersiowej wewnętrznej. Zapalenie opłucnej, może pojawiać się z różnych przyczyn.

Dolegliwość objawia się poprzez zaburzenie płynnego oddychania, i pojawiają się dotkliwe bóle w klatce piersiowej tzw. ból opłucnowy. Choroba ta może trwać od kilku dni do kilku tygodni, ale czas ten zależny jest od przyczyny stanu zapalnego.

Zapalenie opłucnej bardzo często bywa łagodnym problemem zdrowotnym, który ustępuje, bez szczególnego leczenia, niemniej bywają sytuacje, w których może on powodować poważne komplikacje.

Przyczyny zapalenia opłucnej

Zapalenie opłucnej jest powikłaniem wielu stanów medycznych, ale najczęściej wynika on z wirusowej infekcji płuc, która przenosi się na jamę opłucnej. Do innych przyczyn zapalenia opłucnej zaliczyć można:

 • zakażenia bakteryjne, takie jak zapalenie płuc i gruźlica,
 • rany klatki piersiowej, wskutek których uszkodzona została jama opłucnej,
 • guzy opłucnej,
 • choroby autoimmunologiczne jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów,
 • anemia sierpowata,
 • zapalenie trzustki,
 • zatorowość płucna,
 • powikłania związane z chirurgią serca,
 • rak płuc lub chłoniak,
 • choroby grzybicze lub pasożytnicze,
 • zapalna choroba jelit,
 • gorączka śródziemnomorska.

Zakażenie może pojawiać się na skutek przeniesienia infekcji z innej osoby, ale jest to sytuacja niezwykle rzadka.

Do czynników ryzyka, pojawienia się zapalenia opłucnej, zaliczyć można podeszły wiek (powyżej 65 lat), słaba odporność, obrażenia klatki piersiowej i operacje chirurgiczne na sercu.

Ściśle związane z pojawieniem się zapalenia opłucnej jest także palenie papierosów, jednak nałóg jako główna przyczyna choroby jest sytuacją stosunkowo rzadką. Najczęściej osoby z zapaleniem opłucnej które palą, mogą cierpieć z powodu intensywniejszego kaszlu i odczuwać bardziej uciążliwy ból.

Objawy zapalenia opłucnejPrzeziębienie

Głównym objawem zapalenia opłucnej jest ostry, przeszywający ból w klatce piersiowej, który może być skierowany także w stronę ramion i pleców. Ból, często pojawia się tylko po jednej stronie klatki piersiowej.

Osoba cierpiąca na zapalenie opłucnej może kichać, mieć kaszel, szybki i płytki oddech powodowany bólem związanym z głębokim oddychaniem. Pojawia się czasami także tachykardia (szybka akcja serca).

Chorzy, bardzo często skarżą się na także uczucie otępienia. Jeżeli zapalenie opłucnej spowodowane jest przez infekcję wirusową, może pojawiać się także gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle stawów oraz bóle mięśniowe. Często pojawiają się także trudności w oddychaniu i bóle gardła.

Diagnozowanie i leczenie zapalenia opłucnej

Rozpoznanie zapalenia opłucnej dokonywane jest poprzez wykluczenie innych potencjalnych źródeł objawów. Pacjent może mieć bowiem uraz żebra lub infekcję, której nie jest świadomy. Najczęściej przeprowadzane jest proste badanie fizykalne z pomocą stetoskopu.

Przydaje się także rentgen klatki piersiowej oraz badanie krwi w celu oceny zaburzeń autoimmunologicznych. Zapalenie opłucnej diagnozowane jest także poprzez badania takie jak:

 • tomografia komputerowa,
 • USG,
 • MRI,
 • biopsja,
 • gazometria – ocena pojemności płuc.

Leczenie zapalenia opłucnej dostosowywane jest do przyczyn choroby, jak wirusów czy innych zakażeń. Antybiotyki, stosowane są przy infekcjach bakteryjnych. W niektórych przypadkach konieczne jest odsączenie płynu z jamy opłucnej za pomocą specjalnej rurki.

Ból związany z zapaleniem opłucnej łagodzi się przy pomocy środków przeciwbólowych, jak aspiryna, ibuprofen czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. W poważnych przypadkach potrzebne są leki przeciwbólowe przepisywane na receptę lub leki na kaszel oparte na kodeinie.

Jeżeli istnieje ryzyko pojawienia się zatoru płucnego poprzez zablokowanie naczynia krwionośnego, które biegnie z serca do płuc, wówczas konieczne jest zastosowanie leków rozrzedzających krew, co pomoże zapobiec powikłaniom. Stosowany w podobnych wypadkach jest także drenaż skrzepu.Co to jest choroba

Chorobę leczy się w zależności od nasilenia stanu chorobowego. Poważniejsze przypadki zapalenia opłucnej niosą za sobą poważne powikłania jak:

 • wysięk w opłucnej – nagromadzenie się płynu w jamie opłucnej, który może powodować ocieranie się błon opłucnej, powodując bóle, a dodatkowo, może przyczyniać się do powstawania ropnia i utrudnień w oddychaniu,
 • odma – zwinięcie płuc lub nagromadzenie powietrza lub gazu w jamie opłucnej – objawiająca się nagłym bólem i dusznościami,
 • krwiak opłucnej – krew zbierająca się w jamie opłucnej, może powodować utrudnienia w transporcie krwi do narządów.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz