Zaburzenia czynnościowe żołądka i dwunastnicy


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Zaburzenia czynnościowe żołądka i dwunastnicy wynikają najczęściej z niedostatecznej siły nerwów, charakteryzują się regularnie powtarzającymi się atakami bólu, gazami lub atakami o charakterze okresowym, pojawiającymi się w sytuacjach gdy chory ma rozdrażniony układ nerwowy.

zaburzenia-czynnosciowe-zoladka-i-dwunastnicyZaburzenia czynnościowe żołądka i dwunastnicy, mogą mieć silny związek z wyczerpaniem na skutek pracy umysłowej, skrajnego niepokoju, smutku czy niekontrolowanego gniewu. Czasami towarzyszą także pewnym problemom na tle seksualnym, społecznym czy związane są z rozproszeniem.

Zdarza się, że zaburzenia te dotykają osoby o dobrym zdrowiu, które dobrze się odżywiają, nie chorują i w zasadzie nie wykazują żadnych problemów natury fizycznej. Bywa jednak ,że zaburzenia czynnościowe żołądka i dwunastnicy łączone są z przewlekłymi chorobami nosa, gardła czy uszu, a także jajników, macicy, odbytnicy itp.

Objawy zaburzeń czynnościowych żołądka i dwunastnicy

Zaburzenia czynnościowe żołądka i dwunastnicy często podobne są do tych związanych z przewlekłym nieżytem żołądka, nadkwaśnością, niektórymi guzami czy innymi dolegliwościami żołądkowymi.Chroby metaboliczne

Symptomy zależą jednak od konkretnego przypadku. Często choroba nie powoduje żadnych zmian w płynach żołądkowych, a mimo to chorzy skarżą się na dyskomfort. W innych przypadkach z kolei, nie pojawia się początkowo dyskomfort, a bardziej problemy z trawieniem, a dopiero w późniejszym czasie pojawiają się gazy, które mogą zakłócać działanie serca i powodować kołatanie serca.

Bywają sytuacje, w których ostre ataki chorobowe związane są bezpośrednio ze stanem emocjonalnym chorego, który doświadcza nagłego smutku, złości, gniewu lub intensywnego lęku.

W przypadku zaburzenia czynnościowego żołądka i dwunastnicy, pojawiać się mogą:

  • nagłe wymioty,
  • ciężkie bóle i skurcze brzucha,
  • biegunka,
  • znaczące zwiększenie perystaltyki, mogące być zauważone w badaniu fizykalnym.

Powtarzające się występowanie powyższych objawów, może powodować problemy zdrowotne, a choroba może stać się stanem przewlekłym. Zdarza się, że chorzy mają zmniejszony apetyt, są skłonni do nieregularnych posiłków i nieregularnych odstępów między nimi. Narzekają również na nadkwaśność i zwracanie jedzenia.

Diagnozowanie i leczenie zaburzeń czynnościowych żołądka i dwunastnicy

Diagnoza zaburzenia nie jest łatwa, wymaga bowiem wykluczenia chorób, które mają podobne objawy, a także weryfikacji, czy układ nerwowy chorego jest osłabiony i ma tendencje neurotyczne. Konieczne jest również sprawdzenie przyczyn nieprzyjemnych odruchów.

Podstawą leczenia jest wykluczenie źródła choroby, a ponieważ często nie ma fizykalnych zmian w układzie pokarmowym, nie jest łatwo określić przyczyny.Bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi

Ważna jest dokładna analiza historii choroby pacjenta, w celu ustalenia dokładnej przyczyny zaburzenia, gdyż tylko niewielki procent przypadków związany jest z problemami innymi niż układ nerwowy.

Ważne jest, aby chory unikał niepokoju psychicznego i przepracowania, a także zapewnienie mu warunków komfortowych dla jego zdrowia psychicznego. Ważny jest odpoczynek, duża ilość snu, aktywność na świeżym powietrzu, unikanie ekscesów, alkoholu i palenia papierosów.

Często konieczna jest pomoc psychiatryczna, która pomoże w depresji, zaburzeniach lękowych i innych problemach psychologicznych. Pomocna jest także zdrowa dieta, oparta na lekkich posiłkach, a także wczesnych kolacjach. Doskonale sprawdzają się chude białka czy warzywa. Czasami stosowane jest leczenie farmakologiczne.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz