Otoskleroza (otospongioza)


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Otoskleroza, zwana także otospongioza to problem zdrowotny związany z zaburzeniem funkcji słuchu, oznaczający nienaturalne stwardnienie tkanki ciała, które ogranicza prawidłowe funkcjonowanie ucha środkowego.

otoskleroza-otospongiozaOtoskleroza powodowana jest nieprawidłową przebudową kości w uchu środkowym. Nasz organizm stale odbudowuje tkanki kostne przez całe nasze życie, zastępując stare nowymi, jednak otoskleroza jest zaburzeniem tej zdolności.

Choroba dotyka najczęściej kobiety i stanowi jeden z ważnych przyczyn problemów ze słuchem. Kości ucha środkowego pomagają nam w odbieraniu drgań dźwiękowych, a w momencie gdy na skutek otosklerozy zostają nazbyt zabudowane, słyszenie zostaje utrudnione.

Przyczyny otosklerozy

Otoskleroza najczęściej pojawia się, gdy jedna z kości w uchu środkowych, strzemiączko zostaje zablokowane i tkwi w jednym miejscu. W momencie gdy kość ta nie jest w stanie wibrować, dźwięk nie może być przenoszony dalej do ucha wewnętrznego, przez co cierpi na tym nasz słuch.

Przyczyny dla których tak się dzieje nie są do końca jasne, ale naukowcy wiążą chorobę z wcześniej przebytymi zakażeniami odrą, złamaniami tkanki kostnej otaczającej ucho wewnętrzne lub zaburzeniami immunologicznymi. Często choroba występuje u bliskich członków rodziny, przez co może to być problem dziedziczony.lekarz

Prawdopodobnie, chodzi także o interakcję pomiędzy trzema różnymi komórkami naszego układu odpornościowego – cytokinami. Właściwa równowaga tych trzech substancji jest niezbędna dla zdrowej przebudowy kości, a jej brak może przyczyniać się do nieprawidłowości takich jak otoskleroza.

Objawy otosklerozy

Wśród najczęściej występujących objawów otosklerozy występuje utrata słuchu, zazwyczaj pojawiająca się w jednym uchu, a następnie przenosi się do drugiego. Strata ta najczęściej pojawia się stopniowo. Wiele chorych z otosklerozą skarży się na problemy ze słyszeniem niskich dźwięków, czy też szeptów. Niektórzy pacjenci narzekają także na:

  • zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • szumy w uszach,
  • dzwonienie, ryk, brzęczenie lub syczenie w uszach i głowie związane z ubytkiem słuchu.

Diagnozowanie i leczenie otosklerozy

Otoskleroza jest diagnozowana najczęściej przez laryngologa, otologa lub audiologa, którzy specjalizują się w chorobach uszu i zaburzeń słuchu. Pierwszym etapem diagnozy jest wykluczenie innych chorób i problemów zdrowotnych, które mogą być związane z czułością słuchu i przewodzeniem dźwięku do ucha środkowego.

Czasami konieczne jest zastosowanie tomografii komputerowej.biurko_lekarza

Leczenie choroby nie jest łatwe, gdyż nie ma jednego sposobu, który pozwoli pozbyć się problemu. Istnieje jednak nadzieja na poprawę, głównie u osób z łagodną otosklerozą. Przy tej najmniej zaawansowanej formie, najczęściej stosuje się aparat słuchowy, który pomaga wzmocnić dźwięki, ale często konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Procedura zwana jako stapedektomia, pozwala udrożnić przepływ dźwięków do ucha środkowego, co często pomaga przywrócić słuch. Pamiętać jednak należy o ryzyku związanym z zabiegiem, który może bardzo pomóc, ale także pogorszyć sprawę powodując poważniejszą utratę słuchu.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz