Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowegoPęcherzyk żółciowy jest organem, który znajduje się poniżej wątroby i pomaga w trawieniu tłuszczy. Stan zapalny woreczka żółciowego może stać się przewlekły (powtarzający się co jakiś czas) bądź utrzymywać się przez dłuższy czas.

Przyczyny ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, jest najczęściej powodowane przez kamienie żółciowe, które mogą utrudniać przepływ żółci do dróg żółciowych, co z kolei prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego.

Stan zapalny może być także wywoływany przez ciężką chorobę lub guza, jednak są to przypadki niezwykle rzadkie. Jak wynika z badań, kobiety są bardziej podatne na tego rodzaju schorzenie, niemniej ryzyko pojawienia się ostrego stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego wzrasta z wiekiem u wszystkich.

Objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Najczęstszym symptomem choroby jest ból brzucha, który trwa nieprzerwanie nawet do kilka godzin. Ból ten pojawia się najczęściej w okolicach środka lub prawej górnej strony brzucha, niemniej może również rozprzestrzeniać się w kierunku prawego ramienia i do tyłu.Ból brzucha

Ból może być ostry lub objawiać się w postaci tępych skurczy. Wśród innych symptomów wymienić można:

 • gliniany odcień stolca,
 • wymioty i nudności,
 • wysoką gorączkę,
 • zżółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka),
 • bóle objawiające się po posiłku,
 • dreszcze,
 • uciążliwe wzdęcia.

Diagnozowanie i leczenie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego może objawami przypominać wiele innych chorób, dlatego konieczna jest analiza historii medycznej oraz dokładniejsze badania. Najczęściej lekarz zaleca wykonanie:

 • USG brzucha,
 • scyntygrafii wątroby i dróg żółciowych,
 • cholangiografii,
 • tomografii komputerowej,
 • kompleksowego badania krwi, prób wątrobowych i im podobnych.

Leczenie w przypadku ostrych bóli brzucha wymaga natychmiastowej reakcji. Często konieczna jest hospitalizacja, która pozwoli na bieżąco monitorować stan pacjenta. Najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i antybiotyki, których celem jest powstrzymanie zakażenia, a dodatkowo podawana jest pacjentowi kroplówka, dla zapewnienia odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Plan dietetycznyBywają przypadki w których konieczny jest zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, zwłaszcza przy nawracającym się stanie zapalnym, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia oraz uciążliwych bólach utrudniających normalne funkcjonowanie.

Aby zapobiegać ostremu zapaleniu pęcherzyka żółciowego, ważne jest dbanie o zdrową wagę ciała oraz zdrowe odżywianie. Uważa się, że nie małą rolę w powstawaniu kamieni żółciowych ma cholesterol, dlatego należy unikać pokarmów tłustych i bogatych w cholesterol.

Nadwaga stwarza ryzyko zwiększenia ilości cholesterolu w żółci, a co za tym idzie pojawienia się kamicy żółciowej. Nie należy jednak decydować się na gwałtowne odchudzanie, gdyż nagły spadek masy ciała, może wpływać na delikatną chemię żółci, przynosząc odwrotny do zamierzonego efekt.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz