Lipoatrofia


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Lipoatrofia, to medyczny termin określający utratę tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to schorzenie związane z wystąpieniem niektórych chorób jak bycie nosicielem wirusa HIV, bądź stosowaniem niektórych rodzajów leków (stosowanych w leczeniu HIV). Choroba znana jest także jako lipodystrofia, która pojawia się u osób będących nosicielami wirusa HIV.

LipoatrofiaLipoatrofia jest zaburzeniem tkanki tłuszczowej, które powodowane jest zarówno przez samo zakażenie jak również przeciwwirusowe leczenie. Cechami charakterystycznymi problemu jest utrata tkanki tłuszczowej na twarzy, kończynach i pośladkach, wraz z centralną akumulacją tłuszczu w jamie brzusznej, na klatce piersiowej i w okolicach karku ( powstawać może tzw. bawoli kark).

Objawy lipoatrofii

Najbardziej widocznym objawem lipoatrofii jest ubytek tkanki tłuszczowej na twarzy. Główne obszary dotknięte chorobą to policzki i skronie. Policzki stają się zapadnięte, przez co utrata tkanki tłuszczowej uwydatnia zmarszczki i akcentuje zmiany związane z wiekiem.

Lipoatrofia sprawia, że chory wygląda na zmęczonego, a także znacznie starszego niż jest w rzeczywistości. Utrata tkanki tłuszczowej na twarzy bardzo często charakteryzuje osoby dotknięte wirusem HIV.biurko_lekarza

Pojawienie się zmian, może utrudniać codzienną higienę – jak golenie u mężczyzn, a dodatkowo asymetryczny ubytek tkanki tłuszczowej na twarzy przyczynia się do pojawienia się ropni dentystycznych lub innych problemów stomatologicznych.

Inne objawy, które obejmują utratę tkanki tłuszczowej pod skórą rąk i nóg, sprawiają, że bardziej widoczne stają się żyły, a braki tłuszczu na podeszwach stóp, mogą znacząco utrudniać chodzenie czyniąc je bolesnym i wyjątkowo męczącym.

Leczenie lipoatrofii

Widoczne zmiany i objawy, które pojawiły się u chorych, można poprawiać poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, dostosowanie antyretrowirusowych leków, bądź też wstrzykiwanie wypełniaczy, które pozwalają przywrócić w miarę zdrowy wygląd.

Ostrzykiwanie twarzy specjalnymi stymulantami, pozwala zrekonstruować braki, poprzez stymulację naturalnej produkcji kolagenu w organizmie, który stopniowo przywraca utraconą objętość twarzy (pogrubiając tkanki skóry) spowodowaną przez lipoatrofię.

Liczba niezbędnych dla przywrócenia normalnego wyglądu twarzy sesji terapeutycznych, zależna jest od osoby i nasilenia lipoatrofii. Najczęściej jednak, 2-3 zabiegi wykonywane przez cztery do sześciu tygodni, pozwalają skórze wytworzyć wystarczającą ilość kolagenu. W przypadku cięższych przypadków, konieczne może być ponad 6 zabiegów wykonywanych w dłuższym czasie.lek_strzykawka

Skutkami ubocznymi zabiegów wypełniających ubytki tłuszczów na twarzy, jest czasami ból podczas wstrzykiwania lub odczuwalny na twarzy dyskomfort pojawiający się po zabiegu, niemniej można je minimalizować poprzez stosowanie odpowiednich kremów, leków przeciwbólowych lub miejscowego znieczulenia.

Po kilku dniach od zabiegu, mogą występować obrzęki i zaczerwienienia, a także siniaki, które z czasem ustępują. Przy braku prawidłowej techniki wykonywania zabiegu, mogą pojawić się także guzki w miejscach wstrzyknięcia, dlatego warto je rozmasowywać, dla uzyskania pożądanych efektów. Po zabiegu zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku, a także spożywania alkoholu.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz