Kolka żółciowa


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Kolka żółciowa charakteryzuje się stałym lub przerywanym bólem w nadbrzuszy, zazwyczaj po prawej stronie klatki piersiowej.

Kolka żółciowaProblem ten pojawia się wówczas, gdy następuje zablokowanie przepływu żółci z pęcherzyka żółciowego. Sama żółć jest płynem, który przyczynia się do prawidłowego trawienia tłuszczy. W prawidłowym stanie, żółć znajduje się w wątrobie i jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym, aby podczas jedzenia zostać transportowana przez kanały torbielowate, gdzie następnie miesza się z częściowo strawionym pokarmem w jelicie cienkim.

Przyczyny kolki żółciowej

Kolka żółciowa związana jest najczęściej z pojawieniem się kamieni żółciowych, które mogą blokować któryś z kanałów przepływu żółci, przez co zostaje zakłócony naturalny proces przepływu żółci do jelita. Komórki mięśniowe w momencie pojawienia się kamieni żółciowych mogą przesuwać kamienie, powodując bolesną kolkę żółciową.

Wśród innych przyczyn kolki żółciowej wymienić można zwężenie dróg żółciowych lub pojawienie się guza, który może blokować przepływ żółci.

Objawy kolki żółciowej

Wśród objawów kolki żółciowej zazwyczaj wymienia się:stetoscop

  • ból lub uczucie ucisku i dyskomfortu w nadbrzuszu ? ból ten może znajdować się w środku górnej części brzucha, tuż poniżej mostka lub w górnej prawej części tułowia w pobliżu pęcherzyka żółciowego i wątroby; u niektórych osób ból brzucha rozprzestrzenia się w kierunku prawej łopatki;
  • nudności i wymioty.

Objawy kolki żółciowej wywoływane są przez zapotrzebowanie układu pokarmowego na żółć, która potrzebna jest zwłaszcza po tłustych posiłkach. Objawy mogą pojawiać się również u osób, które szybko zjadają obfite posiłki (szczególnie na czczo).

Diagnozowanie i leczenie kolki żółciowej

Diagnozowanie po określeniu objawów, polega na określeniu czy mamy do czynienia również z kamieniami żółciowymi lub inną przyczyną kolki żółciowej. Stosowane jest badanie USG brzucha, a także wykonuje się badania krwi, zwłaszcza jeżeli dodatkowo pojawia się gorączka i ból nie ustępuje.

Większość przypadków kolki żółciowej mija od jednej do pięciu godzin, a po intensywnym bólu, czasami utrzymuje się łagodne pobolewanie nawet dobę.

Leczenie w pierwszej kolejności polega na łagodzeniu objawów i lekarz może przepisać leki przeciwbólowe oraz nakazać zastosowanie specjalnej diety beztłuszczowej.

Jeżeli ból utrzymuje się i nic nie pomaga go załagodzić, konieczne może okazać się usunięcie pęcherzyka żółciowego przy pomocy laparoskopu. Jest to metoda bardzo skuteczna i bezpieczna, nie ma również niemal żadnych komplikacji.

W sytuacjach, gdy operacja nie może być wykonana, a objawy kolki żółciowej się utrzymują, stosowane jest leczenie farmakologiczne, które pomaga rozpuścić kamienie żółciowe. Czasami dodatkowo stosuje się litotrypsję ? zabieg który przy pomocy ukierunkowanych fal uderzeniowych rozbija kamienie żółciowe. W tych metodach, leczenie jest na ogół skuteczne, niemniej zdarzają się przypadki nawrotu choroby w ciągu kilku lat.skupiony_lekarz

Wśród ewentualnych skutków ubocznych, może pojawić się ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub jakieś inne powikłanie kamicy żółciowej.

Kolka żółciowa związana jest z kilkoma czynnikami zwiększającymi ryzyko jej wystąpienia:

  • dziedziczenie,
  • wiek,
  • ciąża,
  • otyłość,
  • dieta wysokiej zawartości tłuszczu.

Można jednak przeciwdziałać chorobie poprzez propagowanie zdrowego stylu życia.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz