Kamica żółciowa


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Kamica żółciowa to tworzące się w przewodzie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych kamienie i grudki. Powstają one z niektórych substancji znajdujących się w pęcherzyku żółciowym jak cholesterol, bilirubina wapnia i węglan wapnia, które zestalają się tworząc jeden większy lub kilka mniejszych kamyków.

Pęcherzyk żółciowy przechowuje żółć produkowaną przez wątrobę, a następnie podczas spożywania posiłku, transportuje ją wąskimi drogami żółciowymi do jelita cienkiego wspomagając trawienie – głównie tłuszczy.

Ból brzuchaPrzyczyny kamicy żółciowej

Warto na wstępie rozróżnić rodzaje kamieni żółciowych – pierwsze związane są z nadmiarem cholesterolu w żółci, drugie powodowane są nazbyt dużymi ilościami bilirubiny. Naukowcy nie są do końca pewni, co powoduje nierównowagę chemiczną w pęcherzyku żółciowym, która to przyczynia się do powstawania kamieni żółciowych. Wśród głównych przyczyn wymienia się jednak:

  • Nadwagę i otyłość – zwłaszcza u kobiet, gdyż jak wykazują badania nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych nawet dwukrotnie.
  • Ciąża – kobiety po urodzeniu dziecka, bardzo często zmagają się z problemami z kamieniami pęcherzyka żółciowego.
  • Wahania wagi – nagłe chudnięcie i przybieranie na masie, szczególnie u mężczyzn zwiększa ryzyko pojawienia się kamienie żółciowych w przyszłości.kamienica_zolciowa
  • Stosowanie doustnej antykoncepcji, szczególnie o wysokiej dawce estrogenu może zaburzać równowagę chemiczną żółci.
  • Genetyka – zdarza się, że kamica żółciowa występuje u bliskich krewnych, stąd jej ryzyko jest zwiększone w razie wystąpienia schorzenia u członka rodziny.
  • Dieta – wysokie spożycie tłuszczy znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych.
  • Wiek – nierównowaga chemiczna w pęcherzyku żółciowym pojawia się często wraz z wiekiem i problemy z kamicą żółciową, najczęściej objawiają się po 60-tym roku życia.
  • Cukrzyca, stosowanie statyn (leków obniżających poziom cholesterolu) czy też okres menopauzy u kobiet.

Objawy kamicy żółciowej

Większość przypadków kamicy żółciowej nie ma wyraźnych objawów, niemniej gdy pojawia się zapalenie pęcherzyka żółciowego zdarzają się bóle brzucha, pleców, w prawym ramieniu, a także nudności, wymioty, zmęczenie, niepokój.

Innymi możliwymi objawami są także kolka żółciowa, infekcje, żółtaczka czy zapalenie trzustki, dlatego kamica żółciowa często diagnozowana jest przy okazji innych problemów zdrowotnych.

operacja2Leczenie kamicy żółciowej

Kamienie żółciowe leczone są zazwyczaj wówczas, gdy następuje niedrożność dróg żółciowych lub też przedostaną się one do jelit. Najczęściej konieczne staje się wówczas chirurgiczne usunięcie pęcherzyka (cholecystektomia), niemniej nie daje to gwarancji braku nawrotu choroby. Innym sposobem jest zastosowanie kwasu ursodeoksycholowego, który pomaga rozpuścić kamienie powodowane nagromadzeniem cholesterolu. Czasami do usunięcia kamieni stosuje się także endoskop albo litotrypsję – fale ultradźwiękowe.

Ważna w odpowiednim leczeniu jest także dieta, która w przypadku osób cierpiących na kamicę żółciową lub tych będących w grupie zwiększonego ryzyka, powinna być o niskiej zawartości tłuszczów, bogata w owoce i warzywa ze szczególnym uwzględnieniem produktów wysoko błonnikowych. Pamiętać należy także o kontrolowaniu masy ciała.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz