Kamica ślinianki


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Kamica ślinianki to problem zdrowotny, który pojawia się gdy w jednym z gruczołów ślinowych tworzą się kamienie. Jeden lub większa ilość kamyków, może powodować ból i obrzęki zajętego gruczołu ślinowego.

Kamica śliniankiGruczoły ślinowe produkują ślinę, która jest niezbędna podczas spożywania posiłków. Jest ona niezwykle ważna dla utrzymania odpowiedniej wilgotności w ustach oraz przełyku. Zawiera ona także substancje chemiczne (enzymy), które rozkładają część skrobi i tłuszczu w żywności.

Istnieją trzy pary gruczołów, które produkują ślinę, a jej odpływ znajduje się w jamie ustnej w postaci kanalików ślinowych. Ślinianka podżuchwowa znajduje się w dolnej części jamy ustnej, po jednej z każdej strony, a ujście ma pod językiem. Gruczoły śliniaki znajdują się także tuż pod i przed uszami, a ślina przepływa nimi wzdłuż przewodu ślinianki do wnętrza policzków. Gruczoły podjęzykowe, znajdują się tuż pod językiem.

Wszystkie te gruczoły współgrają, aby zapewnić odpowiednie ilości śliny w jamie ustnej przez cały czas. Gdy jemy, ślinianki automatycznie wydzielają więcej śliny, która pozwala nam jeść komfortowo.

Przyczyny kamicy śliniaki

Substancje chemiczne zawarte w ślinie, mogą się czasami krystalizować tworząc kamienie, które mogą blokować kanały ślinowe. U niektórych chorych, pojawiać się mogą jeden lub dwa małe kamyczki w śliniance. Zjawisko to występuje najczęściej u osób powyżej 40 roku życia, niemniej może wystąpić w każdym wieku.

Przyczyna dla której pojawia się kamica śliniaki nie są znane. Kamienie ślinianek tworzą się najczęściej z wapnia, jednakże nie są związane z nieprawidłowościami wapnia w surowicy krwi, czy też innymi problemami z wapniem w organizmie. Jak wykazują niektóre badania, zmiany w przepływie śliny mogą pojawiać się w związku z dławikiem, dlatego łączony jest on z powstawaniem kamicy śliniaki.kobieta_labolatorium

Kamica ślinianki, najczęściej wiązana jest z innymi choroba. Wielkość kamieni może być różna, od 1 mm do nawet kilku centymetrów, niemniej najczęściej są one wielkości do 10 mm.

Objawy kamicy ślinianki

Kamica ślinianki najczęściej pojawia się w podżuchwowej śliniance, czyli tej która biegnie pod językiem. Większość ślinianek przyusznych jest cieńszych niż te podżuchwowe, przez co w nich, kamienie tworzą się rzadziej.

W momencie pojawienia się kamieni w śliniance, ślina blokowana jest i cofa się do gruczołu, powodując bóle i obrzęk. Najczęściej pojawiają się:

  • ból i obrzęk chorego gruczołu w czasie posiłków ? ból może być intensywny i nagły, pojawiając się tuż po rozpoczęciu posiłku; obrzęk pojawia się równie szybko i może trwać nawet do 1-2 godzin po posiłku;
  • ograniczone wydzielanie śliny ? najczęściej kamienie nie blokują kanału ślinowego całkowicie, umożliwiając ograniczony przepływ płynu, przez co pojawić się mogą dodatkowe objawy jak tępy ból pojawiający się od czasu do czasu nad gruczołem w którym znajduje się kamień, obrzęk gruczołu (trwały lub o różnej wielkości pojawiające się od czasu do czasu);
  • zakażenie gruczołu będące przyczyną zaczerwienienia i bólu ? może rozwijać się w kłębek zakażenia z ropą (tworząc ropień), powodujący złe samopoczucie.

Bywają sytuacje, w których nie pojawiają się żadne objawy, a kamica śliniaki zostaje zdiagnozowana przez przypadek np. podczas zdjęcia rentgenowskiego wykonywanego z innego powodu.

Diagnozowanie i leczenie kamicy ślinianki

Objawy kamicy ślinianki są często jednoznaczne, a lekarz bardzo nierzadko może wyczuć kamień w ujściu kanału ślinianki. Zwykłe badanie rentgenowskie pozwala wykryć pozycje kamieni ślinowych w sytuacji gdy jest ich więcej.

Bywają jednak przypadki w których zdjęcie rentgenowskie nie pokazuje kamieni ślinianki, stąd przeprowadzane są dodatkowe badania:biurko_lekarza

  • tomografia komputerowa, USG, MRI,
  • sialografia ? specjalistyczne prześwietlenie wykorzystujące barwnik, który pomaga zauważyć zmiany w gruczołach ślinowych;
  • badanie endoskopowe.

Leczenie najczęściej polega na usunięciu kamieni ze ślinianek (czasami kamienie samowolnie wychodzą). Podczas zabiegu usuwania kamieni, stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe.

Czasami stosowana jest litotrypsja, wykorzystująca fale dźwiękowe do rozbijania kamieni.

Pojawienie się kamicy ślinianki, jest zazwyczaj problemem jednorazowym, a po jego usunięciu, nie pojawiają się żadne komplikacje. Jeżeli jednak problem nawraca, stosowane jest usunięcie gruczołu ślinowego.

Ponieważ nie poznano jeszcze przyczyny pojawiania się kamienie ślinowych, nie wiadomo jak można im zapobiegać. Ważne jest jednak picie dużych ilości płynów, zwłaszcza w ciepłym klimacie.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz