Gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych stanowi bardzo rzadki przejaw choroby, spowodowany przez bakterie gruźlicze – Mycobacterium tuberculosis. Jest to objaw gruźlicy poza płucnej.

Gruźlicze zapalenie węzłów chłonnychJest to schorzenie, które różni się od tego związanego z gruźlicą płuc, a jego objawy jak i diagnoza nie są łatwe do oceny. Jest to choroba, która pojawia się stosunkowo często u osób z HIV -ujemnym i zespołem rekonstrukcji immunologicznej HIV -dodatniego. Występuje najczęściej u pacjentów w wieku 30-40 lat, jest także powszechniejsza wśród kobiet i pacjentów pochodzenia azjatyckiego.

Przyczyny gruźliczego zapalenia węzłów chłonnych

Gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych bardzo często nie jest wiązane z bakteriami Mycobacterium tuberculosis i Mycobacterium bovis, gdyż zostały one w zasadzie wyeliminowane jako źródło zakażeń w krajach rozwiniętych. Ryzyko ich pojawienia związane jest najczęściej ze spożyciem mleka niepasteryzowanego.

Gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych powodowane jest jednak także przez inne bakterie, oraz niektóre grzyby. Do niezakaźnych przyczyn należą nowotwory, sarkoidoza, choroba Castlemana, reakcja na leki i niespecyficzny reaktywny rozrost.stetoscop

Objawy gruźliczego zapalenia węzłów chłonnych

Gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych zwykle objawia się postępującym, bezbolesnym obrzękiem węzłów chłonnych. Objawy te zazwyczaj trwają od 1-2 miesięcy, ale bywa, że jest to nawet do 8 miesięcy. Jak wynika z badań, u mężczyzn czas trwania objawów jest dłuższy niż w przypadku kobiet.

Innymi objawami choroby mogą być:

  • gorączka,
  • znaczna utrata masy ciała.

Diagnozowanie i leczenie gruźliczego zapalenia węzłów chłonnych

Aby zdiagnozować gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych, konieczne jest określenie rodzaju bakterii, które przyczyniły się do powstania choroby. Najbardziej inwazyjną metodą badawczą jest biopsja, jednak jest to sposób najbardziej czuły, szybki i pozwala efektywniej i skutecznie zareagować.

Wykonywane są również liczne testy laboratoryjne, które wspomagają diagnozę, takie jak badanie plwociny, badanie RTG klatki piersiowej itp.

Wśród głównych metod leczenia należy wymienić antybiotykoterapię, którą stosuje się nawet na okres 6 miesięcy. Najczęściej zalecane antybiotyki to izoniazyd, rifampicyna, pyrazinamid i etambutol, które często stosowane są w różnych połączeniach lub naprzemiennie w trakcie okresu leczenia.mozdziez

Innym sposobem terapii gruźliczego zapalenia węzłów chłonnych jest steroidoterapia, polegająca na zastosowaniu kortykosteroidów, ale nie jest to do końca potwierdzona metoda. Bywa, że w trakcie leczenia steroidami u pacjentów nasilają się objawy.

Leczenie chirurgiczne poprzez wycięcie zmian chorobowych stosowane jest w wyjątkowych okolicznościach. Łączone jest ono z antybiotykoterapią i wykazuje z reguły korzystne rezultaty. Zabieg powinien być jednak wykonywany w ostateczności, pomocny jest on szczególnie u osób, które są oporne na inne formy leczenia.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz