Cholestaza


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Cholestaza jest chorobą, która związana jest z zatrzymaniem lub zmniejszeniem przepływu żółci. Wśród jej głównych przyczyn znajdują się choroby wątroby, dróg żółciowych lub trzustki.

cholestazaZ zastojem przepływu żółci (płynu pokarmowego produkowanego w wątrobie) mamy do czynienia gdy komórki wątrobowe odpowiedzialne za produkcję żółci oraz transportowanie jej do dwunastnicy, ulegają osłabieniu. Gdy przepływ żółci zostaje zatrzymany, bilirubina (produkt uboczny, który powstaje na skutek uszkodzenia czerwonych krwinek) przedostaje się do krwiobiegu lub gromadzi się w wątrobie.

Zwykle bilirubina wiąże się z żółcią w wątrobie, aby następnie przejść przez drogi żółciowe do przewodu pokarmowego, a następnie zostać wydalona z organizmu. Większość bilirubiny wydalana jest w kale, a część także z moczem.

Przyczyny cholestazy

Cholestaza może mieć różne przyczyny w zależności od tego, czy związane są one z problemami wątroby czy tymi pochodzącymi spoza niej.

Przyczyny cholestazy wynikające z problemów wewnątrzwątrobowych to:

 • ostre zapalenie wątroby,
 • alkoholowa choroba wątroby,
 • pierwotna żółciowa marskość wątroby,
 • marskość wątroby wywołana wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C,
 • problemy hormonalne związane np. z przepływem żółci podczas ciąży,
 • nowotwór, jeżeli rozprzestrzenia się w wątrobie.

Ból brzuchaCholestaza pojawia się na skutek przyczyn nie związanych z samą wątrobą jak:

 • kamienie w przewodzie żółciowym,
 • zwężenie przewodu żółciowego,
 • nowotwór przewodu żółciowego,
 • rak trzustki,
 • stan zapalny w trzustce.

Objawy cholestazy

Głównymi objawami, które wskazują na pojawienie się cholestazy są:

 • żółtaczka,
 • ciemny odcień moczu,
 • jasny odcień stolca,
 • nieprzyjemny świąd całego ciała.

Nadmiar bilirubiny zdeponowany zostaje w skórze i wydalany jest w większej ilości z moczem. Swędzenie skóry pojawia się również na skutek nagromadzenia produktów żółciowych w skórze. Jasny odcień kału, powodowany jest zatrzymaniem przepływu bilirubiny w jelitach, co uniemożliwia jej wydalanie. Stolec przy cholestazie może zawierać dużo tłuszczu, ponieważ na skutek braku żółci w przewodzie pokarmowym nie zostaje on odpowiednio strawiony, przez co kał staje się wyjątkowo cuchnący.

Brak żółci w jelitach oznacza również słabą absorpcję wapnia i witaminy D. Jeżeli cholestaza nie ustępuje, niedobór tych składników może prowadzić do utraty tkanki kostnej. Poza powyższymi, także witamina K jest słabo wchłaniana na skutek blokady żółci, przez co zwiększa się tendencja do krwawień i problemów z krzepliwością krwi.

Długotrwała żółtaczka powodowana cholestazą tworzy błotnisty odcień skóry oraz żółte złogi tłuszczowe w skórze. Osoby chore często skarżą się także na bóle brzucha, brak apetytu, wymioty czy gorączkę.

Diagnozowanie i leczenie cholestazy

Diagnoza opiera się na ocenie lekarskiej, dokonaniu badań krwi, a następnie ultrasonografii. Czasami konieczna staje się biopsja wątroby. Lekarz próbuje ustalić czy przyczyną cholestazy są problemy wewnątrzwątrobowe czy zewnątrzwątrobowe.skupiony_lekarz

Leczenie cholestazy związane jest bezpośrednio z jej przyczynami. Cholestaza powodowana przez zablokowanie dróg żółciowych, można leczyć operacyjnie lub przy pomocy endoskopii. Blokadę żółci w wątrobie, można kurować wykorzystując leki oraz suplementy, często jednak problem samowolnie zanika.

Osoby chore powinny unikać substancji które mogą być toksyczne dla wątroby jak alkohol czy niektóre leki. Stosowana jest także cholestyramina, lek doustny wspomagający leczenie świądu skóry, gdyż wiąże się on z pewnymi produktami żółciowymi w jelitach, które to odpowiedzialne są za podrażnianie skóry.

W leczeniu cholestazy ważna jest także suplementacja witaminy K dla wzmocnienia krzepliwości, a także dodatek wapnia i witaminy D, w przypadkach, gdy choroba utrzymuje się dłuższy czas ? to pozwala zapobiec utracie tkanki kostnej.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz