Wady wzroku


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Wady wzroku tzw. błędy refrakcji są zaburzeniami widzenia w których promienie światła dostające się do oczu nie skupiają się bezpośrednio na siatkówce, powodując niewyraźne, zamglone widzenie w różnych odległościach. Kształt oka lub rogówki, bądź także sztywność soczewki związana z wiekiem mogą zmniejszać moc skupienia oka, przez co widzenie staje się rozmazane zarówno wówczas gdy obiekty są daleko, w pobliżu lub w obu przypadkach.

Jeżeli mamy do czynienia z wadą wzroku, błąd refrakcji w rogówce i soczewce oka utrudnia skupienie promieni światła na siatkówce, a sposobem na poprawę takich wad jest korekcja za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub zabieg chirurgiczny oka.

Przyczyny wad wzroku

Wady wzroku mają różne przyczyny w zależności od problemu jaki utrudnia skupienie promieni świetlnych na siatkówce. Można wymienić między innymi wady wzroku jak:

  • Krótkowzroczność – występuje, gdy gałki oczne są zbyt długie aby móc uzyskać refrakcję rogówki i soczewki. Ze względu na stosunkowo długi rozmiar, światło skupione zostaje przed, a nie bezpośrednio na siatkówce, przez co osoba z tą wadą ma problemy w dostrzeganiu odległych przedmiotów. U dzieci, krótkowzroczność rozwija się najczęściej do czasu, aż przestaną one rosnąć.
  • Dalekowzroczność występuje u osób, u których gałka oczna jest zbyt krótka, aby uzyskać refrakcję rogówki i soczewki. W przypadku tej wady wzroku, ponieważ gałka oczna jest zbyt krótka, światło skupia się za siatkówką, przez co utrudnione jest widzenie z bliska. U dzieci i młodzieży soczewka jest dosyć elastyczna, przez co może próbować prawidłowo koncentrować światło na siatkówce (wówczas trudno zdiagnozować nieprawidłowość), jednak wraz z wiekiem, gdy soczewka usztywnia się, wady wzroku tego typu stają się bardziej problematyczne.
  • Astygmatyzm – występuje wówczas gdy rogówka lub soczewka nie są wykształcone prawidłowo (nie stanowią formy doskonale okrągłej lub kulistej), przez co może pojawić się rozmazanie wiedzenia obiektów w dowolnej odległości (zarówno z bliska jak i daleka).
  • Dalekowzroczność starcza – pojawia się wraz z wiekiem, najczęściej koło 40 – stego roku życia, kiedy to soczewka oka staje się sztywniejsza. Objawia się ona trudnością w widzeniu pobliskich obiektów.
  • Afakia – występuje w przypadku braku soczewki na skutek wady wrodzonej, uszkodzenia oka powodowanego urazem lub chirurgi oka w której usuwana jest zaćma. Objawia się ona problemem z widzeniem w różnych odległościach.

Wszystkie powyższe problemy oczu mogą powodować wady wzroku w różnym stopniu.

Objawy wad wzroku

Osoba, która cierpi na wady wzroku, w pierwszej kolejności może zauważyć, że obraz widzenia staje się rozmazany. Niewyraźne widzenie może dotyczyć obiektów odległych, bliskich, a także obu przypadków jednocześnie. Dziecko z krótkowzrocznością może mieć problemy z widzeniem tablicy w szkole, a starszy człowiek z czytaniem książki.

Czasami pojawiać się mogą bóle głowy powodowane częstym mrużeniem oczu. U dzieci można także zauważyć marszczenie brwi podczas czytania lub nadmierne mruganie czy pocieranie oczu, które może wskazywać na wady wzroku. Bywają przypadki w których pojawia się przesuszenie gałek ocznych, swędzenie, zaczerwienienie lub podrażnienia, a wizja chwilowo zamazuje się.

Diagnoza i leczenie wad wzroku

Diagnoza polega na dokładnym badaniu wzroku, w którym dokonywany jest pomiar ostrości wzroku. Ważne są jednak regularne badania profilaktyczne przeprowadzane przez okulistę, najlepiej co 1-2 lata. U dzieci wady wzroku łatwo wykryć w regularnych badaniach przesiewowych, które dobrze jest wykryć zanim zaczną kolidować z nauką.

Błędy refrakcji zwykle występują w zdrowych oczach, w których pojawia się nieregularna budowa, dlatego ogólne badania powinny obejmować również ocenę ewentualnych problemów niezwiązanych z wadą widzenia, jak badania pola widzenia, ciśnienie wewnątrz oka oraz ruchy oczu.

Leczenie polega na zastosowaniu okularów, szkieł kontaktowych a w niektórych przypadkach procedury chirurgicznej pomagającej dokonać zmian w kształcie rogówki, co może poprawić błędy refrakcji.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz