Siatkówczak


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Siatkówczak to niebezpieczny i wyjątkowo podstępny nowotwór oka, który pojawia się w siatkówce ? wrażliwej podszewce znajdujące się we wnętrzu oka. Jest to choroba oczu, która najczęściej dotyka dzieci, ale w rzadkich przypadkach pojawia się również u dorosłych.

Siatkówka oka składa się z tkanki nerwowej, która reaguje na światło, które przechodzi przez oko. Wysyła ona sygnały do mózgu przez nerw wzrokowy, czego rezultatem jest widzenie obrazów.

Siatkówczak jest wyjątkowo rzadką postacią nowotworu, która może wystąpić w jednym lub obu oczach.

Objawy siatkówczaka

Ponieważ guzy nowotworowe siatkówczaka pojawiają się głównie u małych dzieci, objawy choroby bywają trudne w zauważeniu w pierwszych stadiach choroby. Wśród oznak, które można dostrzec wymienić można:

  • biały kolor w środkowym okręgu oka (źrenicy) ? najczęściej widać je gdy pojawia się lśniące światło odbijające się w oku np. podczas fotografowania z lampą błyskową,
  • oczy wydają się poruszać w różnych kierunkach,
  • pojawia się zaczerwienienie oczu,
  • występuje obrzęk oka.

Mogą pojawiać się również inne objawy, które związane są również z innymi chorobami oczu, dlatego ważne jest aby je wcześniej wykluczyć. W przypadku rodzinnej historii pojawiania się siatkówczaka ,warto wykonywać regularne badania siatkówki, celem wykrycia ewentualnej choroby jak najszybciej.

Przyczyny siatkówczaka

Ten niezwykle podstępny nowotwór, pojawia się wówczas, gdy w komórkach nerwowych siatkówki rozwijają się mutacje genetyczne. Mutacje te powodują wzrost i namnażanie komórek nowotworowych, które wyniszczają zdrowe komórki oka. Gromadząca się masa komórek tworzy guz.

Komórki nowotworowe oka mogą wnikać do oka i pobliskich mu struktur. Siatkówczak może również rozprzestrzeniać się do innych obszarów ciała w tym mózgu i kręgosłupa. W większości przypadków nie jest jasne, co powoduje mutacje genetyczne prowadzące do pojawiania się siatkówczaka, niemniej najczęściej jest to problem genetyczny ? dzieci dziedziczą genetyczną mutację od rodziców. U dzieci z odziedziczoną postacią siatkówczaka, choroba zazwyczaj rozwija się we wczesnym wieku.

Dzieci leczone na nowotwór często mają nawroty choroby, dlatego też konieczna jest regularna kontrola oczu. Niestety, pojawienie się siatkówczaka niesie ryzyko rozwoju innych typów nowotworów w jakiejkolwiek innej części ciała stąd chory dotknięty tą postacią raka, wymaga stałych badań kontrolnych.

Diagnoza i leczenie siatkówczaka

Celem zdiagnozowania choroby, lekarz wykonuje dokładne badania oczu, które u małych dzieci często wymagają zastosowania środków znieczulających. Następnie wykonywane są różnego rodzaju badania obrazowe, pozwalające ocenić rozwój siatkówczaka i jego wpływ na inne struktury wokół oczu. Badania obrazowe obejmować mogą m.in. ultrasonografię, tomografię komputerową (CT) oraz obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI).

Ponieważ siatkówczak to wyjątkowo złośliwa forma nowotworu, ważne są konsultacje z innymi lekarzami w tym z onkologami, doradcami genetycznymi lub chirurgami.

Leczenie nowotworu zależy od jego wielkości i lokalizacji. Jeżeli to możliwe, lekarz pracuje nad tym, aby uratować wzrok dziecka.

Najczęstszą formą leczenia nowotworu jest chemioterapia ? leczenie farmakologiczne pozwalające zabić komórki nowotworowe, podawane w formie tabletek lub poprzez naczynia krwionośne. U dzieci z siatkówczakiem, chemioterapia może zmniejszać guz, ale stosuje się również inne metody leczenia jak radioterapia (leczenie z wykorzystaniem promieni o wysokim natężeniu energetycznym), krioterapia (zabieg z wykorzystaniem niskich temperatur), termoterapia (zabieg z wykorzystaniem wysokich temperatur) lub terapia laserowa (niszczenie naczyń krwionośnych za pomocą lasera), które pozwalają usunąć pozostałości komórek rakowych.

W przypadku dużych guzów nowotworowych siatkówki, konieczne staje się wykonanie zabiegu chirurgicznego ? najczęściej wymagającego usunięcia całej gałki ocznej i implantacji sztucznej.

Rozpoznanie nowotworu jest niezwykle trudnym momentem, niestety nie jest to choroba, której można zapobiegać. Wykonywanie testów genetycznych może pomóc przewidzieć ryzyko pojawienia się choroby.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz