Odwarstwienie siatkówki


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Odwarstwienie siatkówki to poważny stan oka, który pojawia się wówczas, gdy membrana zlokalizowana z tyłu oka, odpowiadająca za przetwarzanie światła, odsuwa się od niej. Ponieważ siatkówka nie działa wówczas prawidłowo, stan ten może powodować utratę wzroku, jeżeli natychmiast nie uzyskamy pomocy medycznej.

Odwarstwienie siatkówki może powodować utratę widzenia częściową lub całkowitą, w zależności od tego, jak duża część siatkówki została odszczepiona.

Objawy odwarstwienia siatkówki

Ten niezwykle niebezpieczny stan oka, najczęściej nie wiąże się z objawami bólowymi, dlatego należy zwrócić uwagę na inne czynniki jak:

 • rozmazany obraz,
 • częściowa utrata wzroku ? efekt przysłonięcia pola widzenia z efektem zaciemnienia,
 • nagłe przebłyski światła, które pojawiają się podczas patrzenia w bok,
 • wrażenie widzenia czarnych plamek lub strun pojawiających się przez okiem.

Przyczyny odwarstwienia siatkówki

Wśród głównych przyczyn odwarstwienia siatkówki wymienić można:

 • zaburzenia związane ze stanami zapalnymi, które powodują nagromadzenie się płynów za siatkówką,
 • nowotwór znajdujący się za siatkówką,
 • choroba płaszczyzn (astygmatyzm), która powoduje nieprawidłowy rozwój naczyń krwionośnych powodując wycieki płynów, które gromadzą się za siatkówką.

Do grupy ryzyka pojawienia się stanu odwarstwienia siatkówki należą osoby z :

 • problemami z ciałem szklistym oka, które powszechne są szczególnie u osób starszych,
 • skrajną krótkowzrocznością, która powoduje nacisk na oczy,
 • historią rodzinną chorób siatkówki,
 • urazami oka,
 • wiekiem powyżej 50 lat,
 • wcześniejszą historią odwarstwienia siatkówki,
 • powikłaniami po operacji usunięcia zaćmy,
 • cukrzycą.

Diagnozowanie i leczenie odwarstwienia siatkówki

Aby zdiagnozować odwarstwienie siatkówki, lekarz wykonuje dokładne badania oka, sprawdzając prawidłowość wizji, ciśnienie wewnątrzgałkowe, fizyczny wygląd oka, zdolność do widzenia kolorów, a także zdolność siatkówki do wysyłania impulsów do mózgu czy przepływ krwi przez całe oko. Czasami pomaga również bezbolesne badanie ultrasonograficzne, tworzące dokładniejszy obraz oka.

Leczenie odwarstwienia siatkówki w większości przypadków wymaga zabiegu operacyjnego. Czasami wystarczy prosty zabieg u okulisty. W przypadku gdy pojawi się otwór lub załzawienie w siatkówce (ale jest ona nadal przyczepiona) lekarz wykonuje procedurę zwaną fotokoagulacją za pomocą lasera, która pozwala przykleić siatkówkę.

Innymi metodami leczenia odwarstwienia siatkówki jest krioterapia, zastosowanie witrektomii i im podobne.

Osoby z odwarstwieniem siatkówki z reguły szybko odzyskują dobrą kondycję oka, zwłaszcza jeżeli siatkówka nie została uszkodzona. Zależne jest to jednak od stanu nasilenia problemu i szybkości uzyskania pomocy specjalistycznej. Czasami jednak wizja może zostać uszkodzona na stałe.

Niestety nie ma sposobu, który pozwala zapobiegać oderwaniu siatkówki, można jednak chronić oczy przed urazami (nosząc ochronne okulary) podczas uprawiania sportów czy korzystania z niebezpiecznych narzędzi, dbając o odpowiedni poziom cukru we krwi ( u cukrzyków) oraz regularne wizyty u lekarza.

Ważne jest również obserwowanie potencjalnych objawów, a gdy pojawi się któryś z wyżej wymienionych, konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz