Krótkowzroczność


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Krótkowzroczność to problem widzenia będący typowym błędem refrakcji, w którym to bliskie obiekty są wyraźnie widoczne, z kolei odległe obiekty wydają się rozmazane i mało wyraźne.

Gdy patrzymy na obiekt, promienie światła odbijają się od niego, a następnie przechodzą przez rogówkę i soczewkę oka, która zagina je i skupia na siatkówce w tylnej części oka. Jeżeli nasza wizja jest prawidłowa, promienie skupiają się bezpośrednio na powierzchni siatkówki, jednak w przypadku krótkowzroczności, nie sięgają one do tyłu oka, co powoduje skupienie się ich w punkcie przed siatkówką, a nie bezpośrednio na jej powierzchni. Proces ten sprawia, że obiekty znajdujące się w dalszej odległości zacierają się w naszej wizji i widzimy je niewyraźnie.

Krótkowzroczność może również wynikać z błędów rogówki, która jest nieprawidłowo zakrzywiona, a także wówczas gdy gałka oczna jest zbyt długa lub też soczewka jest zbyt gruba. Bywają przypadki, w których krótkowzroczność jest połączeniem problemów rogówki, soczewki i długości gałki ocznej.

Dokładna przyczyna znacznego wzrostu problemów z krótkowzrocznością w ostatnich latach nie jest znana, uważa się jednak, że może mieć ona związek ze zmęczeniem oczu przed nadmierne użycie komputera i innymi rozszerzonymi zadaniami widzenia, w połączeniu z genetyczną predyspozycją do krótkowzroczności.

Objawy krótkowzroczności

Problem krótkowzroczności objawia się wówczas, gdy pojawia się nieostrość widzenia rzeczy z daleka, podczas gdy dopiero w bliskiej odległości stają się one wyraźne. Jeżeli widzimy dobrze treść tekstu w książce, ale mamy problem z odczytaniem informacji z odległego monitora czy znaku na drodze, może być to oznaka krótkowzroczności.

Do innych objawów krótkowzroczności można zaliczyć częste mruganie, napięcie w oku oraz bóle głowy. Zmęczenie wzroku podczas jazdy samochodem lub podczas uprawiania sportów, również może mieć związek z krótkowzrocznością.

Przyczyny krótkowzroczności

Krótkowzroczność pojawia się na skutek zbyt długiej gałki ocznej, a także stosunku skupienia światła w rogówce i soczewce oka. Niektóre przypadki wiążą kombinację tych czynników.

Problemy z krótkowzrocznością najczęściej rozpoczynają się w dzieciństwie, z reguły związane są one predyspozycją genetyczną. Problem ten stabilizuje się we wczesnej dorosłości, ale czasami postępuje wraz z wiekiem.

Leczenie i diagnozowanie krótkowzroczności

Specjalista diagnozując krótkowzroczność wykonuje zwykle test ostrości wzroku. W razie nieprawidłowości widzenia, lekarz stosuje retinoskop do oceny oka celem określenia czy następuje refrakcja.

Krótkowzroczność może być korygowana okularami, soczewkami kontaktowymi lub chirurgią refrakcyjną. Wszystko zależne jest od stopnia zaawansowania problemu. Noszenie soczewek lub okularów, może być ograniczone do sytuacji gdy tego potrzebujemy (np. podczas prowadzenia samochodu) lub wymaga stałego stosowania.

Chirurgia refrakcyjna może zmniejszać, a nawet całkowicie wyeliminować potrzebę noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, a najczęściej stosowany jest zabieg przy pomocy lasera ekscyteryjnego. Istnieją również inne metody leczenia krótkowzroczności jak zakładane na stałe soczewki wszczepialne.

W leczeniu i profilaktyce krótkowzroczności konieczne jest regularne badanie wzroku i stosowanie odpowiednio dopasowanych soczewek kontaktowych czy okularów.

W większości przypadków, krótkowzroczność jest jedynie drobną niedogodnością i stanowi niewielkie zagrożenie dla zdrowia oka, niemniej czasami, może być ona postępująca i ciężka, powodując stan zwyrodnieniowy.

Agresywna krótkowzroczność jest rzadko spotykaną chorobą zwyrodnieniową oczu, najczęściej powstaje ona na podłożu genetycznym. Pojawia się najczęściej już w dzieciństwie, a w skrajnych i ciężkich przypadkach, może prowadzić do ślepoty. Osoby cierpiące na ten rodzaj krótkowzroczności mają zwiększone ryzyko oderwania się siatkówki oraz do pojawienia się innych zmian w tylnej części oka, w tym krwawienia w oku i nieprawidłowego wzrostu naczyń krwionośnych. Agresywna krótkowzroczność może również zwiększać ryzyko zaćmy.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz