Jęczmień


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Jęczmień (łac. hordoleum) jest ropniem w obrębie gruczołów powieki, który powstaje na skutek zablokowania jednego z gruczołów powiekowych znajdujących się w skórze powieki lub też niedrożności jednego z małych gruczołów tarczkowych u podstawy rzęs. Ropień ten może pojawić się na dolnej lub górnej powiece i powodowany jest często przez zakażenia bakteryjne, najczęściej gronkowcem.

Można rozróżnić dwa rodzaje jęczmienia:

 • jęczmień wewnętrzny ? związany z zapaleniem gruczołów tarczkowych;
 • jęczmień zewnętrzny ? związany z zapaleniem gruczołów powiekowych przyrzęsowych.

Przyczyny jęczmienia

Jęczmień powstaje na skutek zakażenia i zablokowania gruczołów potowych lub łojowych oka i powodowany jest przez bliznowacenia, zabrudzenia lub obce substancje jak makijaż czy kurz. Zatkanie gruczołów sprawia, że stają się one niedrożne stąd nagromadzone sebum z gruczołów ocznych powoduje stany zapalne.

Jęczmień czy też jęczmyk, związany jest najczęściej ze spowolnieniem odpływu sebum z gruczołu tarczkowego powiek, co jest powszechnie związane z przewlekłymi stanami zapalnymi zwanymi dysfunkcją gruczołu tarczkowego. Inną przyczyną zwiększającą ryzyko wystąpienia jęczmienia jest trądzik różowany na policzkach lub w okolicach nosa, a także niedrożność kanalików na skutek blizn po infekcjach, oparzeniach czy urazach. Substancje obce jak makijaż czy kurz, również zwiększają ryzyko pojawienia się guzka jęczmienia (najczęściej w formie zewnętrznej), gdy nie zostaną właściwie oczyszczone. Jęczmień nie należy do chorób zakaźnych.

Objawy jęczmienia

Wśród najczęstszych objawów jakie wywołuje jęczmień są:

 • uczucie ciała obcego w oku,
 • odczuwalny ucisk,
 • ból w okolicy ropnia, chociaż często jęczmień jest bezbolesny,
 • może pojawić się problem z rozmazanych widzeniem jeżeli sebum lub ropa z wnętrza oka napływa na powierzchnię oka.

Jeżeli pojawia się przewlekła dysfunkcja gruczołu tarczkowego, mogą pojawić się objawy suchego oka. Wszystko to dlatego, że zablokowane gruczoły nie mogą natłuszczać powierzchni oka, która zapobiega szybkiemu parowaniu wody z powierzchni oka między mruganiem. Słabo funkcjonujące gruczoły tarczkowe, mogą prowadzić do suchego oka.

Oznaki jęczmienia obejmują:

 • obecność ropnia lub guzka na krawędzi powieki,
 • obrzęk i opuchnięty wygląd powieki,
 • na skutek pęknięcia ropnia może pojawić się ropny wyciek ma powiece,
 • może pojawić się łzawienie,
 • podrażnienie i ból powiek.

Diagnozowanie i leczenie jęczmienia

Lekarz podczas badania lokalizuje zatkany gruczoł powiekowy, ocenia rodzaj jęczmienia oraz jego przyczynę ? bliznowacenie tkanki, ciało obce lub przewlekły stan zapalny powodowany dysfunkcją gruczołu tarczkowego. Lekarz ocenia pojawienie się zakażenia gruczołu powieki.

Najlepszym sposobem na leczenie jęczmienia jest stosowanie ciepłych okładów. Pamiętać należy, że jęczmień może być problemem, który towarzyszyć nam może od kilku dni do kilku miesięcy.

Jęczmień pojawiający się bez infekcji znika samowolnie, a ciepłe okłady mogą łagodzić i delikatnie odblokowywać gruczoły, które powoli wracają do właściwego funkcjonowania. Należy unikać samodzielnego wyciskania i nacinania jęczmienia, gdyż może to spowodować bliznę. Jeżeli pojawia się stan zapalny, z reguły jego leczenie trwa dłużej, niemniej może ono samowolnie ustępować stopniowo przez dłuższy czas.

Jeżeli jęczmień nie znika, może być potrzebne zastosowanie leczenia sterydowego, często przyczyniając się do szybkiego leczenia. Może to jednak powodować niewielkie krwawienia, depigmentację skóry, bliznowacenia lub ból. Rzadkie przypadki mogą obejmować utratę wzroku.

Gdy jęczmień staje się wyjątkowo duży i długo nie ustępuje utrudniając widzenie sprawia, że konieczne może być nacięcie i oczyszczenie go z ropy. Powieki muszą zostać wówczas znieczulone. Czasami metoda ta może być nieskuteczna, gdyż jęczmień powraca.

Zakażenie związane z jęczmieniem może wymagać leczenia doustnymi antybiotykami, a niektóre infekcje mogą rozprzestrzeniać się w całym oku. W przypadku wystąpienia zapalenia spojówek czy trądziku różowatego mogą konieczne stać się antybiotyki okulistyczne. Niektórzy lekarze zalecają zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych na okres leczenia jęczmienia.

Jęczmień najczęściej nie niesie powikłań może jedynie wiązać się z pojawieniem się bliznowacenia, przebarwień itp. a także problemów i powikłań związanych z rodzajem zastosowanego leczenia.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz