Jaskra zamykającego się kąta


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Jaskra zamykającego się kąta to rodzaj jaskry powodowany nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrz oka. Płyn, który stale produkowany jest wewnątrz oka, przestaje być odprowadzany poprawnie przez kanaliki odwadniające, a zablokowany wewnątrz gałki ocznej, naciska na nerw wzrokowy stopniowo wyrządzając permanentne uszkodzenia, prowadzące do nawet do trwałej ślepoty.

Kąt oka jest autonomiczną częścią oka, która zawiera struktury umożliwiające wypływanie płynu z wewnątrz oczu. Kąt znajduje się pomiędzy rogówką a tęczówką, zawierając system filtracji cieczy odpowiedzialny za odprowadzanie jej z oka. W jaskrze zamykającego się kąta, tęczówka jest uciskana pod kątem do przedniej komory oka, co blokuje przepływ płynów, zwiększając ciśnienie wewnąrzgałkowe.

Jeżeli kąt ten zamyka się nagle, wówczas objawy choroby mogą być wyjątkowo ciężkie i dramatyczne. Konieczne jest natychmiastowe leczenie, które pomoże zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego i trwałej utracie wzroku. W przypadku gdy kąt zamyka się stopniowo, jaskra zamykającego się kąta, często mylona jest z przewlekłą jaskrą kąta otwartego ? innym rodzajem jaskry.

Zwiększone ryzyko wystąpienia ostrej formy jaskry zamykającego się kąta często związane jest z nadwagą. Choroba ta znacznie częściej pojawia się u kobiet oraz osób czarnoskórych. Może dotyczyć ona osób w różnym wieku, jednak najczęściej występuje u osób starszych.

Przyczyny jaskry zamykającego się kąta

Jaskra zamykającego się kąta może wystąpić z dwóch przyczyn:

  • bloku źrenicznego ? szczególnie powszechna jest ona u młodych osób, gdy następuje blokada przepływu cieczy wodnistej przez źrenice; związany jest on z wrodzoną wadą lub specyficzną budową oka,
  • zaćmy przebiegającej z pęcznieniem soczewki ? występuje u osób starszych ze specyficzną budową oka i najczęściej wąskim kątem przesączania, co powoduje powiększenie soczewki, która naciska na tęczówkę blokując kąt drenażowy oka.

Jaskra zamykającego się kąta może być pierwotna lub wtórna ? ta pierwsza nie jest związana z chorobą oczną, a raczej ze specyficzną, wrodzoną budową oka. Druga, wtórna forma łączona jest z innymi chorobami lub stanem oczu wywołanym urazem, lekami lub przewlekłą chorobą.

Objawy jaskry zamykającego się kąta

Ponieważ w przypadku ostrej formy choroby wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest szybki, objawy również występują nagle. Jest to wówczas bardzo niepokojące i niekomfortowe. Pojawić się mogą:

  • ciężkie bóle oka,
  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy,
  • niewyraźne widzenie,
  • wrażliwość na światło,
  • niepokój.

W ostrych odmianach jaskry zamykającego się kąta, problem najczęściej dotyczy jednego z oczu, a objawy pogarszają się znacznie w przeciągu kilku godzin.

Niektóre przypadki mogą objawiać się w postaci kilku epizodów podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, bez konieczności pojawienia się pełnego ataku jaskry. W przypadku, gdy mamy do czynienia z lekką formą jaskry zamykającego się kąta, chory może czuć umiarkowany ból, mieć lekko zamazany wzrok lub odczuwać wrażliwość na światło. Objawy te wówczas pojawiają się i znikają spontanicznie.

Diagnozowanie i leczenie jaskry zamykającego się kąta

Jaskra zamykającego się kąta jest przypadkiem medycznym, który wymaga szybkiej reakcji, aby zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego oraz utracie wzroku.

Nagły ból głowy, niewyraźne widzenie i mdłości to wyraźne objawy wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Podczas diagnozy lekarz przeprowadza badania takie jak gonioskopia, tonometria, biomikroskopia i oftalmoskopia.

W przypadku gdy pojawia się jaskra zamykającego się kąta, konieczne jest szybkie wykonanie terapii laserowej lub leczenia chirurgicznego. Czasowo przed operacją mogą być stosowane leki doustne lub dożylne, które pozwalają zmniejszyć ciśnienie wewnątrz oczu i oczyszczają rogówki.

Zapobiec jaskrze zamykającego się kąta nie jest łatwo, gdyż jest to choroba podstępna. Ważne są regularne badania i kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje najlepsze szanse na zapobiegnięcie trwałym uszkodzeniom i utracie wzroku.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz