Jaskra wrodzona (dziecięca)


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Jaskra wrodzona należy do grupy chorób w których ciśnienie wewnątrz gałkowe oczu jest zbyt wysokie, co skutkuje uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Wrodzona forma choroby pojawia się u dzieci w wieku do 3 lat. Nieleczone przypadki choroby są jedną z głównych przyczyn ślepoty u dzieci.

Jaskra najczęściej wykrywana jest stosunkowo szybko w wieku od 3 do 6 miesięcy, ale początkowo choroba często nie wykazuje żadnych objawów, aż do wieku 3 lat. Wczesna diagnoza pozwala w 80-90% skutecznie przeprowadzić leczenie, zapewniając zdrowy wzrok w późniejszych latach życia.

Płyn znajdujący się w oku zdrowym, gwarantuje prawidłowe ciśnienie i bogaty jest w składniki odżywcze, które zasilają sieć komórek i tkanek, w przypadku jaskry wrodzonej proces ten nie działa prawidłowo, a płyn nie drenuje się tak jak powinien, przez co zwiększa ciśnienie w oku. Sytuacja taka prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, które następuje stopniowo, ale zmiany jakie następują są nieodwracalne.

Przyczyny jaskry wrodzonej

Jaskra wrodzona dotyczy dzieci, dlatego wynika z nieprawidłowości w rozwoju tkanek przed urodzeniem, co z kolei powoduje problemy z drenażem płynu ocznego po urodzeniu. Nie są jednak znane dokładne przyczyny tego stanu rzeczy. Bywa, że problem ten jest dziedziczony.

Trudno przewidzieć, czy dziecko urodzi się z jaskrą, niemniej jeżeli problem wystąpił u rodziców lub u starszego rodzeństwa ryzyko jest większe. Jak wynika z analizy przypadków, średnio dwa razy więcej chłopców cierpi na jaskrę wrodzoną, a czasami pojawia się ona tylko w jednym oku.

Objawy jaskry wrodzonej

Wśród głównych, niepokojących objawów jaskry wrodzonej należy wymienić:

 • zamykanie powiek (jakby chroniące oczy),
 • bolesna wrażliwość na światło,
 • łzawienie.

Jeżeli stan chorobowy staje się bardziej zaawansowany, pojawiają się także:

 • mętnienie rogówki (przedniej warstwy oka która zazwyczaj jest jasna),
 • jedno lub oboje oczu ulegają powiększeniu,
 • zaczerwienienia.

Diagnozowanie i leczenie jaskry wrodzonej

Dla zdiagnozowanie choroby, konieczne jest dokładne badanie oczu. Ponieważ u małych dzieci badanie takie nie jest łatwe do wykonania, często wymaga zabiegu na sali operacyjnej pod znieczuleniem.

Lekarz mierzy ciśnienie krwi i dokładnie analizuje wszystkie części oka. Diagnoza potwierdzana jest po wykluczeniu wszystkich innych warunków zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na oczy dziecka.

Leczenie najczęściej zaczyna się od zabiegu pod znieczuleniem, a jeżeli jaskra wrodzona dotyka obu oczu, wówczas lekarz przeprowadza operację na obu jednocześnie.

Jeżeli zabieg nie może nastąpić od razu, przepisywane są krople do oczu, oraz środki lecznicze przyjmowane drogą pokarmową, bądź oba jednocześnie – ma to pomóc kontrolować ciśnienie wewnątrz gałkowe.

Lekarze najczęściej wykonują zabiegi metodą mikrochirurgiczną, stosując małych narzędzi do utworzenia kanały udrażniającego przepływ płynu. Jeżeli jednak metoda ta nie pomaga, stosuje się leczenie laserowe.

Wśród powikłań, najczęstszym problemem jest reakcja na znieczulenie, ale mogą pojawić się również sytuacje, w których:

 • ciśnienie wewnątrz gałkowe nie jest wystarczająco zredukowane,
 • ciśnienie wewnątrz gałkowe jest obniżone za bardzo,
 • pojawia się leniwe oko,
 • oddziela się siatkówka,
 • pojawia się astygmatyzm,
 • inne.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz