Jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Jaskra zazwyczaj wiąże się z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które powoduje uszkodzenia nerwu wzrokowego, czego skutkiem może być trwała utrata wzroku. Jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym jest stanem rzadkim, w którym uszkodzenie nerwu wzrokowego i utrata wzroku następuje pomimo prawidłowego ciśnienia wewnątrz oczu.

Normalne ciśnienie krwi w oku waha się w granicach od 10 do 21 mm Hg, a większość osób z jaskrą ma ciśnienie wyższe niż 21 mm Hg. Niestety w przypadku, gdy pojawia się jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, wykazuje ona ciśnienie w normie, co często jest mylące.

Właściwości jaskry z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym są podobne do pierwotnej jaskry kąta otwartego, a jej występowanie jest częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Jest to również typ jaskry pojawiający się głównie u osób w średnim wieku około 60 lat.

Przyczyny jaskry z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym

Chociaż przyczyna pojawienia się jaskry tego typu nie jest do końca zrozumiałą, zazwyczaj pojawia się ona na skutek nadzwyczaj kruchego nerwu wzrokowego, który zostaje uszkodzony pomimo prawidłowego ciśnienia wewnątrz oka, lub też ze względu na zmniejszenie przepływu krwi do nerwu wzrokowego.

Jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym może być chorobą dziedziczoną, a ograniczony dopływ krwi do nerwu wzrokowego może wynikać także z zaburzeń naczyń krwionośnych (chorób naczyniowych), w tym skurczów naczyń i niedokrwienia.

Objawy jaskry z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym

Regularne badania oczu są niezwykle ważne, ponieważ osoby cierpiące na ten podstępny typ jaskry, często nie mają świadomości wystąpienia choroby do czasu gdy jest ona w wysoko zaawansowanym stadium. Prawidłowe ciśnienie wewnątrz oczu sprawia, że jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym nie wykazuje wczesnych objawów, a uszkodzenia nerwu wzrokowego powodują trwałe, nieodwracalne zmiany, a nawet ślepotę.

Ponieważ choroba nie wykazuje szczególnych objawów ważne są:

 • regularne badania, które pozwolą monitorować uszkodzenie nerwu wzrokowego i utratę wzroku,
 • zwracanie szczególnej uwagi na oczy w przypadku pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzeń neurologicznych, gdyż są to problemy zdrowotne, które zwiększają ryzyko tego typu jaskry,
 • szczególne uwzględnienie badań w przypadku historii rodzinnych chorób uwzględniających jaskrę tego typu.

Wśród niepokojących objawów, które mogą, ale nie muszą oznaczać jaskry tego typu wymienić można:

 • problemy chorobowe oczu,
 • migrenowe bóle głowy,
 • uraz oka, głowy lub ucha,
 • krótkowzroczność,
 • stosowanie leków ? głównie sterydów,
 • choroby jak zespół Raynauda,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • znaczna utrata krwi lub wstrząs,
 • nocne niedociśnienie,
 • zaburzenia autoimmunologiczne,
 • choroby układu krążenia, w tym miażdżyca tętnic,
 • choroby tarczycy,
 • bezdech podczas snu,
 • choroba Alzheimera.

Diagnozowanie i leczenie jaskry z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym

Diagnoza jaskry z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym polega na pomiarze ciśnienia wewnątrz oka, badaniu całego oka przy użyciu specjalistycznych urządzeń oraz analizy objawów i historii chorób rodzinnych. Podejrzenie jaskry z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym wymaga często kilkukrotnych badań w ciągu dnia (tzw. dobowej oceny), która pozwoli wykluczyć inne stany chorobowe.

Leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu leków i przestrzeganiu zaleceń lekarskich, jednak gdy stan pacjenta ulega pogorszeniu konieczna może być operacja chirurgiczna lub zabieg laserowy. Jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym wymaga stałych kontroli okulistycznych, celem monitorowania postępów choroby.

Niestety nie ma sprawdzonej metody zapobiegania jaskrze, stąd jedyną profilaktyką są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym i wczesna diagnoza, która umożliwia szybką reakcję, zapobiegając dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego i/lub utracie wzroku.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz