Gradówka na oku


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Gradówka na oku, to niewielki guz czy też torbiel, który pojawia się na powiece z powodu pojawienie się stanu zapalnego lub zablokowanego gruczołu natłuszczającego powieki. Gradówka często przypomina jęczmień, może być miękka i wypełniona płynem lub twardsza tworząc bliznowce wokół gruczołu Meiboma na powiece, jednak z reguły nie jest bolesna.

Problem może rozwinąć się zarówno na górnej jak i dolnej powiece, a bez leczenia najczęściej znika w ciągu dwóch tygodni do miesiąca. Niestety w niektórych przypadkach, gradówka może być na tyle duża, że utrudnia widzenie, bądź też być powodowana nowotworem skóry.

Przyczyny gradówki na oku

Gradówka powstaje na skutek zatkania ujścia gruczołu Meiboma na powiece. Niektórzy z nas są bardziej podatni na stany zapalne tych miejsc, dlatego też problem ten bywać może dosyć uciążliwy. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się gradówki zaliczyć można:

  • kontakt powiek z nieczystymi rękami;
  • wcześniejsze stany zapalne gruczołów natłuszczających powieki;
  • trądzik różowaty, łojotokowe zapalenia skóry i inne stan zapalne skóry;
  • gruźlica;
  • infekcje wirusowe.

Zbyt częste dotykanie powiek nieczystymi rękami znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia gradówki na oku, gdyż gruczoły tłuszczowe mogą ulec zablokowaniu przez brud. Dodatkowo, osoby, które mają tendencję do stanów zapalnych powiek, należą do grupy zwiększonego ryzyka pojawienia się ich ponownie.

Objawy gradówki na oku

Do najczęstszych objawów gradówki zaliczyć można:

  • twardy guzek na powiece, który pojawił się z dnia na dzień;
  • wzmożone łzawienie oczu;
  • rozmyte lub utrudnione widzenie;
  • wrażliwość na światło;
  • zaczerwienienie powieki.

Gradówka bardzo często mylona jest z jęczmieniem, niemniej jest z reguły mniej bolesna i może powstać na skutek pojawienie się jęczmienia. Jeżeli stan zapalny na powiece nie ustępuje do dwóch tygodni i zaczyna wpływać na wizję, należy skontaktować się z lekarzem.

Diagnozowanie i leczenie gradówki na oku

Diagnoza w większości przypadków dokonywana jest na postawie oceny guza, który pojawił się na powiece. Lekarz ocenia również objawy, które pozwalają mu wykluczyć jęczmień lub inny problem zdrowotny.

Leczenie gradówki zależne jest od jej zaawansowania, często jednak problem znika sam. Nie jest to zakaźne schorzenie, dlatego też antybiotyki nie zdają w tym wypadku egzaminu.

Najlepiej jest postawić na ciepłe kompresy – kilka razy dziennie po 10 minut. Zabieg ten pozwala zmniejszyć obrzęk, udrażniając zablokowane gruczoły natłuszczające. Czasami lekarz zaleca masowanie guza kilka razy dziennie, co również pozwala odblokować zator. Ważną jednak rzeczą, jest dokładne umycie rąk przed kontaktem z oczami, a kompresy muszą być czyste.

Jeżeli problem nie ustępuje po dwóch tygodniach do miesiąca, lekarz może zalecić chirurgiczne usunięcie gradówki bądź też leczenie sterydami. Metody te stosowane są jednak głównie w sytuacjach, w których gradówka rośnie nadmiernie utrudniając widzenie, a dodatkowo stwarza ryzyko wystąpienia astygmatyzmu (nieprawidłowego zakrzywienia rogówki).

Rozwiązanie chirurgiczne jest ostatecznym środkiem leczniczym, tylko wówczas gdy leczenie domowe i sterydowe nie przynosi skutków. W rzadkich przypadkach gradówka może powodować nowotwory skóry, dlatego gdy długo nie ustępuje, dobrze jest wykonać dodatkowe badania.

Zapobieganie gradówce jest stosunkowo łatwe, nawet wówczas gdy mamy skłonności ku temu nieprzyjemnemu schorzeniu oczu. Ważna jest higiena okolic oczu, stosowanie ciepłych kompresów przed snem, używanie szamponów dla dzieci (gdyż nie podrażniają one oczu) czy stosowanie kropel do oczu, które pomagają wypłukiwać brud.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz