Czerniak oczu


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Czerniak oczu to rodzaj nowotworu, który rozwija się w komórkach produkujących melaninę ? pigment, który nadaje skórze i tęczówce oczu ich kolor. Choroba ta najczęściej dotyka jedno z oczu.

Czerniak oczu to stosunkowo rzadka odmiana nowotworów, która najczęściej powstaje w części oka, której nie można zobaczyć patrząc w lustro. Jest to problem zdrowotny bardzo trudny do wykrycia, gdyż zazwyczaj nie wykazuje on żadnych wczesnych objawów, do czasu, aż będzie stanowić poważny problem. Leczenie czerniaka oczu we wczesnym stadium może nie wpłynąć na wzrok, jednak spore zaawansowanie choroby, często wiąże się z utratą wzroku.

Objawy czerniaka oczu

Czerniak oczu nie wykazuje na ogół żadnych szczególnych objawów, przez co może być długo niezauważalny, niemniej gdy wystąpią poniższe symptomy, warto niezwłocznie udać się do lekarza:

 • rosnące, ciemne plamki lub plamka w okolicach tęczówki oka,
 • wrażenie migotania świateł przy zamkniętych oczach,
 • zmiana kształtu źrenicy oka, nieregularności w wyglądzie,
 • słabe lub rozmyte widzenie w jednym oku,
 • utrata widzenia obwodowego,
 • pojawienie się błysków i plam w wizji.

Nagłych zmian w wyrazistości obrazu oraz wszelkich niepokojących objawów nie należy lekceważyć, dlatego w przypadku ich występowania warto skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny czerniaka oczu

Nie jest do końca jasne to, co może być przyczyną pojawiania się czerniaka oczu. Lekarze mówią, iż czerniak oka występować może na skutek błędu w rozwijających się zdrowych komórkach DNA. Błędy DNA pojawiają się wówczas, gdy komórki rosną i namnażają się poza kontrolą, tworząc mutacje. Nagromadzone w oku zmutowane komórki z kolei, przyczyniają się do powstawania czerniaków.

Czerniak oczu najczęściej rozwija się w komórkach nerwowych, w warstwie naczyniowej oczu pomiędzy siatkówką, cienką warstwą tkanki, która łączy tylną ścianę gałki ocznej z twardziną. Może również pojawić się w przedniej części oka ? tęczówce lub ciałku żółciowym. Rzadziej czerniak pojawia się również z przodu oka na spojówkach.

Do osób, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka pojawienia się czerniaka wymienić można:

 • osoby o jasnym kolorze oczu ? choroba ta szczególnie dotyka osoby o zabarwieniu oczu niebieskim oraz zielonym,
 • osoby o jasnej karnacji skóry, czerniak oczu najczęściej dotyczy ludzi populacji białej,
 • osoby starsze ? ryzyko czerniaka wzrasta wraz z wiekiem,
 • osoby cierpiące na niektóre dziedziczne zaburzenia skóry,
 • osoby z nieprawidłowościami w pigmentacji skóry powiek i przyległych im tkanek, a także tkanek jamy ustnej,
 • osoby, które zostały wystawione na ekspozycje światła ultrafioletowego (UV) w nadmiarze.

Pojawienie się czerniaka oczu może nieść liczne powikłania jak:

 • wzrost ciśnienia w oku ? powodując jaskrę, która łączy się z bólem, zaczerwienieniem oraz rozmytym widzeniem,
 • utratę wzroku ? głównie w sytuacji gdy mamy do czynienia z dużymi czerniakami, które mogą powodować odwarstwienie siatkówki oraz utratę wizji; w przypadku mniejszych czerniaków, utrata wzroku może pojawić się wówczas gdy umiejscowione są one w strategicznych częściach oczu odpowiedzialnych za widzenie,
 • przerzuty czerniaka poza oczy ? czerniak należy do złośliwych typów nowotworów, stąd mogą pojawić się jego przerzuty nawet na odległe części ciała jak wątroba, płuca czy kości.

Diagnozowanie i leczenie czerniaka oczu

Diagnozowanie czerniaka oczu rozpoczyna dokładne badanie oczu, podczas którego poszukuje się powiększonych naczyń krwionośnych, gdyż mogą wskazywać na guzy wewnątrz oka. Następnie stosowane są dokładniejsze badania w tym badanie biomikroskopijne, USG oka, angiogram, biopsję itp.

Lekarz może także zalecić dodatkowe badania i procedury celem ustalenia czy mamy do czynienia z przerzutami nowotworowymi do innych części ciała, wówczas wykonuje się m.in. szczegółowe badania krwi, rentgen klatki piersiowej, skanowanie komputerowe (CT), rezonans magnetyczny (MRI), czy USG brzucha.

Opcje leczenie czerniaka oczu zależne są od jego lokalizacji i rozmiaru, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Mniejsze i wykryte we wczesnych stadiach czerniaki, mogą nie wymagać leczenia, ale gdy zaczynają rosnąć należy je dokładnie obserwować i rozpocząć leczenie.

Wśród metod leczenia wyróżnić należy operacje chirurgiczne stosowane w zależności od rodzaju i lokalizacji guza (usuwające czerniaka, usuwające całą gałkę oczną). Innym leczeniem jest radioterapia ? przy małych i średnich guzach, leczenie laserem ? można je łączyć z radioterapią, oraz inne zabiegi jak krioterapia (mało popularna).

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz