Choroby naczyń krwionośnych siatkówki


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Choroby naczyń krwionośnych siatkówki najczęściej wiążą się z osłabieniem ostrości widzenia. Zaburzenia naczyń krwionośnych siatkówki, mogą dotyczyć szeregu chorób oczu, które mają wpływ na ich funkcjonowanie. Bardzo często warunki te wiązane są z chorobami naczyniowymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub miażdżyca tętnic (zagęszczenie ścian tętnicy).

Wysokie ciśnienie krwi powoduje, że naczynia krwionośne oczu stają się wąskie, przeciekają i twardnieją w miarę upływu czasu, wówczas gdy narażane są na ciągły nacisk nadmiernego ciśnienia krwi wewnątrz oka.

Do najczęściej spotykanych chorób naczyń krwionośnych siatkówki zaliczyć możemy:

  • retinopatię nadciśnieniową;
  • okluzję żyły siatkówki;
  • centralne zwężenie tętnicy okluzyjnej;
  • retinopatię cukrzycową;
  • inne.

W przypadku pojawienia się objawów którejkolwiek choroby naczyń krwionośnych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, gdyż często potrzebny może być szybko przeprowadzony chirurgiczny zabieg udrażniający przepływ krwi, który zmniejszy ciśnienie tętnicy wewnętrznej i zapobiegnie utracie wzroku.

Objawy chorób naczyń krwionośnych siatkówki

Choroby naczyń krwionośnych siatkówki mogą powodować nagłą i zupełnie bezbolesną utratę wzroku, dlatego są to schorzenia bardzo podstępne i nieprzewidywalne. Przykładowo retinopatia cukrzycowa może być niezauważalna we wczesnych stadiach, ale może objawiać się wcześniej osłabieniem ostrości widzenia lub pojawieniem się martwicy.

Nagła utrata wzroku lub niespodziewana utrata ostrości widzenia, a także inne zmiany w stanie oka to sygnały, które powinny zaniepokoić, dlatego wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Przyczyny chorób naczyń krwionośnych siatkówki

Choroby naczyń krwionośnych siatkówki pojawiają się najczęściej u osób z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą lub innymi schorzeniami, które powodują problemy naczyniowe w całym ciele. Ryzyko ich pojawienia się wzrasta z wiekiem, wysokim poziomem cholesterolu lub paleniem tytoniu. Choroby naczyniowe siatkówki obejmują choroby takie jak tętniaki, jaskry, retinopatię cukrzycową czy zespół niedokrwienny oczu.

Przyczyną problemów z naczyniami siatkówki są zatem wszelkie warunki, które mogą blokować przepływ krwi we wszystkich strukturach oczu, co skutkować może czasową utratą wzroku lub ślepotą.

Diagnozowanie i leczenie choroby naczyń krwionośnych siatkówki

Jeżeli pojawią się objawy lub podejrzenie choroby naczyniowej siatkówki, lekarz analizuje historię chorób i przeprowadza dokładne badanie wzroku.

Testy obrazowe mogą pomóc określić stan naczyń krwionośnych w wewnętrznym oku i strukturze siatkówki. Najczęściej stosowane są angiografie: ultrasonograficzna i fluoresceinowa. Pierwsza z nich wykorzystuje fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości, z kolei druga pozwala wykryć problemy naczyniowe w siatkówce i naczyniówce oka przy pomocy wstrzykiwania barwnika i specjalistycznej aparatury.

Leczenie chorób naczyń krwionośnych siatkówki polega na przywróceniu przepływu krwi, co można osiągnąć różnymi sposobami w zależności od przyczyny. Wśród technik leczniczych, wymienić można:

  • terapię laserową ? służy ona do niszczenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych, co pozwala zmniejszyć obrzęk i wyciek z naczyń krwionośnych; często konieczna jest seria zabiegów laserowych;
  • zmniejszanie ciśnienia wewnątrz oczu za pomocą kropel do oczu ? najczęściej u pacjentów z jaskrą, często kolejnym etapem jest zabieg operacyjny;
  • witrektomia ? procedura mikrochirurgiczna, którą stosuje się w zaawansowanych chorobach naczyniowych siatkówki np. w leczeniu retinopatii cukrzycowej, obrzęku plamki żółtej, krwotoku szklistym i im podobnych;
  • leczenie podstawowej choroby układowej, której wynikiem jest choroba naczyń krwionośnych siatkówki, ma to decydujący wpływ na skuteczne odwracanie skutków choroby i zapobieganiu dalszym uszkodzeniom.

Aby zapobiec pojawieniu się choroby naczyń krwionośnych siatkówki, konieczne jest kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cukru, gdyż mają one decydujące znaczenie w profilaktyce i leczeniu. Warto wykluczyć niektóre choroby ogólnoustrojowe, które powodują problemy naczyniowe, a tym samym narażają na blokowanie małych naczyń krwionośnych oczu.

Ryzyko pojawienia się choroby naczyń krwionośnych siatkówki zwiększone jest u osób z cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi, podwyższonym poziomem cholesterolu i niektórymi chorobami oczu. U starszych pacjentów, najczęstszym stanem mogącym pogarszać funkcjonowanie naczyń krwionośnych w oku jest zwyrodnienie plamki żółtej (która należy do chorób naczyniowych).

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz