Bóle głowy w chorobach oczu


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Bóle głowy w chorobach oczu mogą być objawem problemu związanego z chorobą oczu lub innymi, często poważnymi problemami neurologicznymi.

W przypadku problemów ze wzrokiem, bóle głowy w chorobach oczu wiążą się często z mrużeniem, naprężeniem, uciskiem lub obrzękiem oka, co skutkuje bólami w różnych (głównie czołowych) częściach głowy.

Przyczyny bólów głowy w chorobach oczu

Wśród przyczyn pojawienia się bólów głowy związanych z chorobami oczu można wymienić:

  • niewydolność konwergencji oczu ? trudności w zbieżności obu oczu jednocześnie, najczęściej łączą się z problemem w skupieniu się na czytaniu;
  • łagodna niewydolność ? problem ze skupieniem jednego z oczu podczas czytania, wymaga okularów do czytania;
  • migrena ? okresowe ataki naczyniowego bólu głowy;
  • zez (strabismus) ? problemy ze współosiowością oczu;
  • błędy refrakcyjne wizji jak dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm;
  • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe ? stan neurologiczny;
  • szczególne warunki jak albinizm czy oczopląs, mogą powodować problemy ze skupieniem;
  • zmęczenie oczu.

Bóle głowy związane z oczami często towarzyszom dzieciom, związane są wówczas z problemami ze zbieżnością lub ograniczoną tolerancją oczu na wysiłek związany z czytaniem.

Ból głowy sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem, który wiąże się z którymś z powyższych warunków.

Objawy związane z bólami głowy w chorobach oczu

Każda z powyżej wymienionych przyczyn jakie mogą powodować bóle głowy w chorobach oczu, ma również dodatkowe objawy, które mogą pomóc w diagnozie i skutecznym leczeniu.

W przypadku niewydolności konwergencji oczu, ból głowy może trwać przewlekle przez kilka miesięcy, może pojawiać się wówczas problem z ostrością wzroku i trudność z koncentrowaniem obu oczu na tekście czytanym. Problem może pojawiać się kilka razy w tygodniu, ale bóle głowy najczęściej pojawiają się nad ranem lub w nocy. Może pojawiać się podwójna wizja. Podobne objawy towarzyszą łagodniejszej niewydolności, a ból głowy w tym wypadku pojawia się najczęściej podczas czytania lub tuż po nim.

W przypadku migren, które są najczęstszą formą bólu głowy, mogą one wiązać się z zaburzeniami widzenia. Można wyróżnić tutaj także migrenę z aurą, w której mogą pojawiać się również drętwienie w kończynach, a także paraliż części twarzy. Zaburzenia wzroku związane z bólami głowy na skutek migren, trwają zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut. Podczas bólu głowy tego rodzaju pojawiać się mogą wizualne efekty widzenia jak kolory, przejaśnienia, migotanie itp. , niektórzy chorzy opisują efekt podobny do kalejdoskopu. Po bólu migrenowym z aurą, często potrzebujemy miejsca spokojnego, cichego, najlepiej zaciemnionego.

Gdy pojawia się migrena bez aury, mogą pojawiać się zaburzenia żołądkowo-jelitowe poprzedzające napad bólu głowy, może pojawić się również fotofobia (niechęć do światła) lub fonofobia (unikanie hałasów i dźwięków). Skomplikowane bóle migrenowe często wpływają na możliwość poruszania gałkami ocznymi, bólem od szczytu głowy do nerwów wzrokowych, a trwać mogą przewlekle do kilku tygodni.

W przypadku zeza ? niewspółosiowości oczu, bóle głowy mogą wiązać się z pojawieniem się podwójnej wizji. Często następują one po porażeniu nerwów wzrokowych, które to przemieszczają mięśnie oczu. Z kolei błędy refrakcyjne, którym również towarzyszą bóle głowy, objawiają się dodatkowo problemami ze skupieniem, częstym zmęczeniem oczu, problemami z ostrością wzroku.

Zaburzenia oczu jak albinizm (zmniejszona ilość pigmentu w oku) czy nystagmus ( pełzające oczy), powodują bóle oczu wynikające z ich przemęczenia, pierwotnej niestabilności motorycznej i inne.

Diagnozowanie i leczenie bólów głowy w chorobach oczu

Celem ustalenia przyczyny tego co powoduje bóle głowy w chorobach oczu, konieczna jest analiza powyższych objawów, historii okoliczności związanych z bólem, zaburzeniami wzroku czy problemami neurologicznymi. Bardzo ważna jest również rodzinna historia chorób.

Lekarz po pierwszym badaniu powinien skierować na dokładniejsze testy, wykluczające inne problemy zdrowotne, nie związane z chorobami oczu. Nieprawidłowe pozycje głowy, zamykanie oczu, wymioty, zaczerwienienie lub obrzęk oczu ? to objawy, które mają duże znaczenie. Dokładne badanie oczu pozwala określić przyczynę bólu i znaleźć najlepszy sposób zaradzenia mu.

Leczenie zależne jest od rodzaju wykrytego problemu zdrowotnego. Często pomagają okulary, plaster na oko, zmiana nawyku czytania (czytanie z dalszej odległości), ćwiczenia oczu, stosowanie beta-blokerów lub środków farmakologicznych.

Powikłania w przypadku leczenia bólu głowy w chorobach oczu są dosyć rzadkie, niemniej w przypadku zwiększonego nacisku śródczaszkowego, bóle mogą nie ustępować nawet po przeprowadzonych zabiegach i leczeniu. Konieczna jest kontrola ciśnienia w nerwach oczu, gdyż jej brak może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Aby zapobiegać bólom głowy w chorobach oczu należy dbać o ich dobrą kondycję, nie przemęczenie ich oraz poprzez regularne badania okulistyczne, pozwalające diagnozować schorzenia we wczesnych stadiach. Dodatkowo warto unikać czynników, które wpływają na pojawienie się bólu jak stres, niektóre pokarmy czy leki.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz