Astygmatyzm


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Astygmatyzm to często spotykana choroba oczu powodowana nieprawidłowościami w kształcie rogówki. Przy astygmatyzmie soczewka oka lub rogówki, która obejmuje przednią powierzchnię oka, ma nieregularną krzywiznę, która powoduje zaburzenia widzenia. Na skutek pojawienia się tego problemu, światło przechodzące przez oko do siatkówki może przyczyniać się do pojawiania się rozmazanej, rozmytej lub zniekształconej wizji.

Wśród rodzajów problemów związanych z migotaniem światła w siatkówce można wymienić dalekowzroczność (nadwzroczność) i krótkowzroczność, które często powiązane są z występowaniem astygmatyzmu.

Astygmatyzm dzielony jest na dwa rodzaje:

 • astygmatyzm rogówki ? gdy problem zniekształcenia dotyka rogówki;
 • astygmatyzm soczewkowy ? na skutek nieprawidłowego kształtu soczewki, pojawia się z reguły w późniejszym wieku;

Przyczyny astygmatyzmu

Jak dotąd nie odkryto jeszcze tego, co może być przyczyną pojawienia się astygmatyzmu. Jak wynika jednak z dotychczasowych badań, spory udział w jego genezie ma genetyka. Chroba ta najczęściej pojawia się już u noworodków (jest schorzeniem wrodzonym), ale zdarzają się przypadki w których rozwija się ona znacznie później. Bywają sytuacje, w których astygmatyzm pojawia się w wyniku urazu lub na skutek operacji na narządach wzroku. Bardzo często schorzeniu towarzyszy krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Objawy astygmatyzmu

Do osób, będących w grupie o zwiększonym ryzyku wystąpienia choroby, zaliczyć można zarówno dzieci jak i dorosłych, u których pojawiają się:

 • rodzinna historia chorób zaburzeń oczu, w tym astygmatyzmu lub zwyrodnienia rogówki;
 • bliznowacenie lub rozrzedzenie rogówki;
 • nadmierna krótkowzroczność, której towarzyszy rozmyte widzenie na odległość;
 • dalekowzroczność, która powiązana jest z rozmytym widzeniem z bliskiej odległości;
 • historia chorób oczu leczonych operacyjnie, jak chirurgia zaćmy.

Objawy choroby mogą się różnić w zależności od przypadku i przyczyny. Wśród głównych objawów astygmatyzmu, które pojawiają się najczęściej, wyróżnić jednak należy:

 • rozmyte, zniekształcone lub rozmyte widzenie na wszystkich odległościach, zarówno z bliska jak i daleka;
 • trudności z widzeniem w nocy;
 • nadmierne zmęczenie oczu;
 • konieczność ciągłego mrugania;
 • częste występowanie podrażnienia oczu;
 • bóle głowy.

Powyższe objawy są wyraźnym sygnałem tego, że coś z naszym wzrokiem się dzieje. Oczywiście mogą to być objawy również innych problemów ze zdrowiem i wzrokiem, ale najczęściej powiązane są one z wystąpieniem astygmatyzmu.

Diagnozowanie i leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm diagnozowany jest przez okulistę lub optyka poprzez kompleksowe badanie wzroku. Wśród testów optycznych i okulistycznych pomocnych podczas diagnozowania choroby można wykonać test ostrości wzroku ? polegający na czytaniu liter i znaków w określonej odległości, test refrakcji ? próba pozwalająca dopasować najlepszą ostrość soczewki, określając jednocześnie wadę wzroku, lub keratometria ? mierzenie krzywizny rogówki.

Leczenie astygmatyzmu w zależności od natężenia problemu może wymagać innych metod. Łagodne przypadki astygmatyzmu mogą nie wymagać leczenia, niemniej w przypadku pojawienia się poważniejszych problemów ze wzrokiem, lekarz zaleca:

 • soczewki korekcyjne ? okulary lub soczewki kontaktowe są najczęstszym rozwiązaniem w leczeniu astygmatyzmu;
 • orthokeratologia ? jest zabiegiem, który przy pomocy sztywnych soczewek kontaktowych pozwala czasowo korygować nieregularności krzywizny rogówki; wymaga noszenia sztywnych soczewek kontaktowych przez określony czas ? można je nosić podczas snu, a zdejmować z oczu podczas dnia; leczenie tego rodzaju jest skuteczne w okresie stosowania soczewek korekcyjnych, jednak po jego zaprzestaniu powoduje powrót do stanu sprzed kuracji;
 • chirurgia ? lekarz może zalecić leczenie poprzez chirurgię refrakcyjną w przypadku poważniejszych przypadków; stosowane podczas zabiegu lasery lub małe noże pomagają zmienić kształt rogówki, co pozwala skutecznie i trwale usunąć lub znacząco zmniejszyć astygmatyzm.

W związku z astygmatyzmem mogą pojawiać się problemy takie jak leniwe oko ? gdy w jednym z oczu astygmatyzm nie został skorygowany. Czasami pojawia się również tzw. łzawe oko nazywane także ambliopią.

Noszenie soczewek korekcyjnych lub dokonanie zabiegu chirurgicznego zazwyczaj pozwala przywrócić normalne widzenie. Niestety póki co, nie odkryto metody, która pozwalałaby zapobiegać rozwojowi astygmatyzmu.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz