Ambliopia (leniwe oko)


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Ambliopia to zaburzenie rozwoju wzroku, w którym jedno oko nie osiąga odpowiedniej ostrości wzroku, także podczas stosowania okularów lub soczewek kontaktowych. Problem ten często nazywany jest leniwym okiem.

Ambliopia najczęściej pojawia się już w okresie niemowlęctwa, czasami we wczesnym dzieciństwie i najczęściej dotyka jedno oko, ale zdarzają się przypadki zmniejszenia ostrości w wzroku obu oczu. Wczesna diagnoza pozwala skutecznie leniwe oko leczyć, a co za tym idzie zapobiegnie pogorszeniu widoczności w przyszłości. Pozostawienie choroby bez leczenia, może powodować poważne problemy ze wzrokiem, a w niektórych wypadkach nawet ślepotę.

Objawy ambliopii

Ponieważ ambliopia jest zazwyczaj problemem rozwojowym u noworodków, objawy choroby mogą być niełatwe w rozeznaniu. Jeżeli jednak pojawią się oznaki takie jak zez, częste pocieranie oczu, płaczliwość po zasłonięciu oka, podejrzane zmiany itp., wówczas należy udać się do lekarza.

Przyczyny ambliopii

Ambliopia rozpoczyna się zazwyczaj od pogorszonej ostrości w jednym oku, czasami towarzyszy jej krótkowzroczność lub duży astygmatyzm.

Kiedy na skutek leniwego oka, mózg dziecka odbiera rozmyty obraz, zaczyna stopniowo go ignorować, a z biegiem lat, przy braku leczenia, stan wzroku chorego oka zaczyna się znacząco pogarszać.

Choroba pojawia się czasami w związku z nieprawidłowym ułożeniem oka ? zezem (strabismus), co również może prowadzić do ambliopii. Dzieci, które mają problem ze skoncentrowaniem wzroku na obrazie, często widzą podwójnie. Niewyrównany obraz zaczyna być ignorowany przez oko i może pogarszać wzrok. Często na skutek blokowania światła przed przejściem przez układ optyczny oka, może pojawiać się osłabienie wzroku związane z zaćmą, niedokrwistością lub innym problemem związanym z tylną częścią oka.

Diagnozowanie ambliopii

Diagnozowanie leniwego oka powinno nastąpić jak najszybciej, dlatego profilaktycznie, wszystkie dzieci powinny być badane pod tym kątem przed osiągnięciem wielu szkolnego. Podczas badania sprawdzane jest czy:

  • nic nie blokuje światła wpadającego do oczu;
  • oboje oczu widzi równie dobrze;
  • każde oko porusza się i pracuje prawidłowo.

Jeżeli lekarz podczas rutynowego badania zauważy jakieś nieprawidłowości, skierowuje dziecko do specjalisty okulistyki, celem przeprowadzenia dokładniejszych badań. Rodzice, którzy zauważają jakieś nieprawidłowości, również powinni skonsultować swoje wątpliwości związane z funkcjonowaniem oczu dziecka z okulistą.

Zaleca się regularne badania dzieci pod kątem schorzeń oczu, najlepiej w wieku 6 miesięcy, 3 lat, a następnie co 2 lata, gdy już uczęszczają do szkoły. Przypadki pojawienia się ambliopii w rodzinie, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka.

Leczenie ambliopii

Najczęstszą metodą leczenia ambliopii jest zmuszenie mózgu dziecka do rozpoczęcia korzystania ze słabszego oka. W pierwszej kolejności jednak, lekarz koryguje wszystkie inne problemy oczu jak krótkowzroczność, nadwrażliwość czy astygmatyzm. Często dzieci takie noszą okulary, co pozwala na lepsze skupienie się wzroku. Jeżeli pojawiła się zaćma blokująca dojście światła do oczu, wówczas lekarz może zalecić operację usunięcia skazy.

Późniejszym etapem jest zasłonięcie specjalną nakładką silniejszego (zdrowszego) oka, co wymusi na mózgu pracę okiem słabszym. Początkowo dziecko może mieć problemy z widzeniem, ale ważne jest aby oko pracowało, co z czasem zacznie przynosić wymierne efekty. Wizja staje się lepsza nawet po kilku tygodniach, ale trzeba postępować zgodnie z instrukcjami lekarza, aby leczenie mogło przynieść rezultaty.

Gdy wzrok zaczyna być lepszy, nakładkę na zdrowe oko można nosić rzadziej. Bywają jednak przypadki, kiedy to po odsłonięciu zdrowego oka, słabsze traci wizję, wówczas należy powróć do leczenia na dłuższy czas. W łagodnych przypadkach, lekarz może zalecać stosowanie kropli do oczu, które zakrapiane na zdrowe oko rozmywają obraz, co zmusza do pracy oko słabsze, a dziecko nie musi nosić nakładki lub plastra. Czasami lekarz zaleca dodatkowe ćwiczenia oczu.

Gdy jednocześnie pojawia się również problem zeza, lekarz może zalecić chirurgiczny zabieg na mięśniach oczu.

Wczesne leczenie pozwala skutecznie zwalczyć schorzenie, w przypadku dzieci po 7-9 roku życia, problem może być znacznie poważniejszy, bardziej zaawansowany, a w skrajnych wypadkach nawet nieodwracalny.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz