Choroby narządu wzroku


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Choroby narządu wzroku należą do problemów zdrowotnych, które w wielu przypadkach można łatwo leczyć, często mijają samowolnie, niemniej bywają przypadki, które wymagają profesjonalnej troski. Ponieważ narząd wzroku jest wyjątkowo delikatnie zbudowanym mechanizmem, jest on narażony na liczne schorzenia i uszkodzenia, zarówno te związane z poszczególnymi elementami budowy oka i nerwu wzrokowego jak również z problemami narządów otaczających oko jak powieki, spojówki, mięśnie oczu czy narządy łzowe.

Zaburzenia funkcjonowania oczu i choroby narządu wzroku diagnozowane i leczone są przez lekarzy okulistów lub oftalmologów. Problemy z narządem wzroku mogą dotyczyć oka bezpośrednio, bądź też stanowić część problemu ogólnoustrojowego, czego przykładem może być zaćma związana z cukrzycą, chorobą nerek lub problemy ze wzrokiem w czasie ciąży.

Każda część oka ma swoją unikalną funkcję. Światło odbijające się od przedmiotów dostaje się do oka poprzez rogówkę, przezroczystą, zakrzywioną warstwę położoną przed tęczówką, a następnie kieruje się ku źrenicy (czarnej kropce w środku oka). Mięśnie otaczające źrenicę otwierają ją i zamykają kontrolując ilość światła, która dostaje się do oka. Światło skupia się następnie na siatkówce – warstwie tkanki w tyle oka, gdzie powstaje odwrócony obraz. Znajdujące się na siatkówce fotoreceptory, przekazują sygnały do mózgu poprzez wiązkę włókien nerwowych zwanych nerwami wzroku, aby w efekcie stworzyć obraz.

Choroby narządu wzroku – rodzaje

Skomplikowany mechanizm działania oka sprawia, że często z pozoru zupełnie błahe problemy, mogą sygnalizować poważne choroby narządu wzroku. Niezwykle delikatne oko jest podatne na działanie czynników alergicznych, stanów niehigienicznych, chorób ogólnoustrojowych czy też problemy związane ze starzeniem się.

Do najczęstszych chorób oczu zaliczyć można:

 • jaskrę, która związana jest z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, które uszkadza nerw wzrokowy i siatkówkę;
 • zaćmę mającą różne przyczyny – możemy wyróżnić rodzaje takie jak zaćma wrodzona, starcza, powstała na skutek urazu, cukrzycowa czy też wtórna;
 • zapalenia rogówki zarówno bakteryjne, wirusowe czy grzybicze związane z pojawieniem się nacieków i owrzodzeń;
 • stany zapalne twardówki, często związane z chorobami tkanki łącznej jak reumatoidalne zapalenie stawów;
 • zapalenia tęczówki i naczyniówki;
 • odwarstwienie się siatkówki;
 • zwyrodnienie plamki żółtej – najczęstsza przyczyna ślepoty nabytej;
 • retinopatie jak cukrzycowa czy występująca u wcześniaków;
 • zwichnięcia soczewki;
 • zapalenia nerwu wzrokowego, a także zanik nerwu wzrokowego;
 • choroby nowotworowe oczu jak czerniaki, siatkówczaki zarodkowe;
 • inne.

Do chorób oczu związanych z wadami wzroku, można z kolei zaliczyć:

 • daleko i krótkowzroczność;
 • astygmatyzm,
 • starczowzroczność.

Choroby narządu wzroku – przyczyny i objawy

Problemy narządu wzroku mogą wiązać się z różnego rodzaju przyczynami jak chociażby urazami, zakażeniami, wiekiem czy nowotworami.

Choroby oczu, najczęściej związane są z zaburzeniami któregoś z elementów biorących udział w skomplikowanej machinie widzenia. Pierwszymi sygnałami, które powinny wzbudzać niepokój może być problem z wyrazistością widzenia – np. podczas czytania gazety, kiedy to litery zaczynają się rozmazywać, gdy czujemy ból lub pieczenie, czasami cierpimy na bóle głowy. Objawy te często zostają przez nas zignorowane, gdyż wiążemy je ze zmęczeniem czy wiekiem. Wiele chorób narządu wzroku objawia się także zaczerwienieniem, pojawieniem się wysypki, łzawieniem itp.

Część problemów ze wzrokiem pojawia się wraz z wiekiem, niemniej choroby oczu bywają również zwiastunem poważniejszych zaburzeń jak miażdżyca naczyń, problemy układu krążenia czy cukrzycy, a mogą one nieść nieodwracalne zmiany z oku. Symptomów choroby oczu nie należy zatem lekceważyć, licząc na to, że same miną. Co ważne wiele chorób narządu wzroku z początku nie wykazuje żadnych objawów i jest bezbolesne do czasu, gdy problem staje się bardzo zaawansowany.

Rozpoznawanie i leczenie chorób narządu wzroku

Rozpoznanie choroby rozpoczyna wywiad lekarski, w którym określa się wiek, zawód, rodzaj wykonywanej pracy, stosowane leki, sposób odżywiania się oraz ogólny styl życia. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy nowotwory, a także historia chorób rodzinnych.

Badanie oka rozpoczyna obejrzenie powiek, spojówek, przedniej części oka, a następnie wykonywane są kolejne badania okulistyczne, sprawdzające każdy element budowy oka. Samo leczenie zależne jest od rodzaju wykrytego problemu, można działać zachowawczo lub operacyjnie. Pierwsza z metod polega głównie na leczeniu farmakologicznym poprzez antybiotyki, jak również na leczeniu hormonalnym. W przypadku zabiegu operacyjnego, najczęściej stosowany jest przeszczep rogówki. Przy chorobach związanych z wadami wzroku z kolei, często pomagają okulary lub soczewki.

Aby zachować zdrowie oczu na długo, najlepiej jest zapobiegać chorobom poprzez dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, unikając nadmiernego obciążania wzroku i zapewniając oczom odpowiednią ochronę np. nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrami.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz