Retinopatia cukrzycowa


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Retinopatia cukrzycowa to stan wywoływany przez wysoki poziom cukru we krwi, który może być przyczyną ślepoty nieuleczalnej.

Retinopatia cukrzycowaSiatkówka oka jest światłoczułą tkanką nerwową w tylnej części gałki ocznej. Bez niej, niemożliwe jest komunikowanie się pomiędzy mózgiem oraz naszym wzrokiem.

We wczesnych stadiach retinopatia cukrzycowa (zwana nieproliferacyjną) sprawia, że do naczyń krwionośnych dostaje się płyn, który zakłóca pracę oczu. W bardziej zaawansowanym stadium retinopatii cukrzycowej (proliferacyjnej), pojawia się kruchość naczyń krwionośnych wokół siatkówki i ciała szklistego (jasnej substancji wypełniającej oko). Nieleczone naczynia krwionośne mogą zacząć krwawić, pojawia się zmętnienie widzenia lub blizny w miejscach oderwania siatkówki.

Przyczyna retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa dotyka oczu osób chorych na cukrzycę, u których występuje jednocześnie wysokie ciśnienie krwi oraz podniesiony poziom glukozy przez dłuższy czas. Nadmiar cukrów we krwi może powodować niszczenie naczyń krwionośnych w tylnej części oka, co sprawia, że siatkówka oka, nie uzyskuje wystarczających ilości składników odżywczych dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania.biurko_lekarza

Każda osoba chora na cukrzycę (zarówno typu I jak i II), jest narażona na ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej. Bez względu jednak na rodzaj cukrzycy, wahania poziomów glukozy we krwi można kontrolować, co pozwala zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby.

Nieleczona retinopatia cukrzycowa powoduje powstawanie blizn, które tworzą się na tylnej części siatkówki oka w wyniku kurczenia się nowych naczyń krwionośnych. To z kolei skutkuje ich odsunięciem od tylnej części oka. Takie odwarstwienie siatkówki, może powodować trwałą utratę wzroku.

Schorzenie może powodować również obrzęki plamki żółtej oka, która stanowi wewnętrzną część siatkówki, umożliwiającą szczegółowe widzenie. W momencie gdy płyn z naczyń krwionośnych pod plamką żółtą przecieka, może ona pęcznieć, co skutkuje rozmyciem wizji.

Objawy retinopatii cukrzycowej

Bardzo często brakuje wczesnych objawów retinopatii, dlatego problemy ze wzrokiem mogą się pojawiać nagle i są już zaawansowane. Czasami pojawia się utrata widzenia centralnego podczas czytania lub jazdy samochodem. Mogą pojawiać się wówczas:

  • utrata zdolności widzenia kolorów,
  • rozmazanie widzenia,
  • małe plamki lub zmętnienia, które mogą wskazywać nieszczelność naczyń krwionośnych.

Jeżeli któryś z objawów pojawia się częściej, więcej niż jeden raz, warto jest dokonać badania wzroku, co pozwoli przeciwdziałać dalszemu postępowi choroby.

Diagnozowanie i leczenie retinopatii cukrzycowejokulistyka2

Diagnozowanie możliwe jest podczas szczegółowego badania okulistycznego. Po rozszerzeniu źrenicy, lekarz może ocenić zmiany w naczyniach krwionośnych, wzrost naczyń krwionośnych, obrzęki siatkówki i odwarstwienie siatkówki.

W większości przypadków leczenie wymaga chirurgii laserowej, która pozwala uniknąć nadmiernej utraty wzroku związanej z retinopatią. Fotokoagulacja laserowa, pozwala uszczelnić naczynia krwionośne, ale także usuwa blizny i nieszczelne naczynia krwionośne siatkówki. Pomimo, że procedura ta nie jest bolesna, może ona osłabić nocną wizję i zdolność widzenia kolorów.

Inną metodą jest witrektomia laserowa, która pozwala usunąć przecieki z naczyń krwionośnych, przedostające się do ciała szklistego powodując zmętnienia wizji.

Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana choroba, pozwala uniknąć ślepoty. Zapobiegać jej można poprzez regularne kontrole okulistyczne ? szczególnie u kobiet ciężarnych cierpiących na cukrzycę. Dodatkowo ważne jest utrzymywanie optymalnego poziomu cukru we krwi.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz