Amyloidoza


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Amyloidoza, zwana również skrobiawicą to stan, w którym nieprawidłowe białko zwane amyloid zaczyna tworzyć tkanki i narządy. W momencie gdy tak się dzieje, wpływa to na ich kształt oraz to, jak one funkcjonują.

AmyloidozaAmyloidoza jest poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do niewydolności narządów, która może zagrozić życiu chorego.

Przyczyny amyloidozy

Wiele różnych białek może prowadzić do powstawania złogów amyloidu, niemniej tylko kilka z nich powiązano z istotnymi problemami zdrowotnymi. Rodzaj białek, a także to w którym miejscu organizmu pojawia się ich nadmiar, pozwala określić typ amyloidozy. Złogi amyloidu, mogą się bowiem nagromadzać w całym organizmie lub jedynie w niektórych jego obszarach.

Istnieje wiele rodzajów amyloidozy, można wymienić wśród nich:

 • Pierwotną amyloidozę. Jest to najbardziej popularny rodzaj skrobiawicy i wpływa ona na cały organizm. Najczęściej dotknięte są w jej przypadku nerki, serce, wątroba, jelita oraz niektóre nerwy.
 • Wtórna amyloidoza jest z kolei wynikiem innych przewlekłych chorób zapalnych, takich jako toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, gruźlica, choroby zapalne jelita oraz niektóre nowotwory. Najczęściej dotyka ona węzłów chłonnych, nerek, wątroby czy nadnerczy.
 • Amyloidoza związana z dializami, dotyczy najczęściej osób starszych oraz osób, które są dializowane od ponad 5 lat. Jest to forma amyloidozy powodowana przez złogi beta-2 mikroglobuliny, które odkładają się we krwi. Złogi mogą się tutaj pojawiać w różnych tkankach, niemniej najczęściej dotykają kości, stawów i ścięgien.
 • Amyloidoza dziedziczona to niezwykle rzadka forma choroby, która powodowana jest przez nieprawidłowe białka amyloidu transtyretyny, które wytwarzane są w wątrobie.
 • Starcza skrobiawica układowa powodowana jest przez nagromadzenie białek w sercu lub innych tkankach, dotyczy głównie starszych mężczyzn.
 • Amyloidoza dotycząca organów, powoduje złogi amyloidu w pojedynczych narządach, w tym w skórze.

Objawy amyloidozy

Ból brzuchaObjawy choroby bywają bardzo często subtelne, niemniej mogą się znacznie intensyfikować wraz z nagromadzeniem amyloidu w organizmie. Najczęściej są to:

 • zmiany w zabarwieniu skóry,
 • zmęczenie,
 • uczucie pełności,
 • bóle stawów,
 • niedokrwistość,
 • duszności,
 • obrzęki,
 • mrowienie i drętwienie nóg i stóp,
 • słaby uchwyt,
 • osłabienie,
 • utarta masy ciała,
 • osłabienie pracy serca ? złogi amyloidu mogą sprawiać, że ściany mięśnia sercowego zaczynają sztywnieć.

Gdy amyloidoza zaczyna wpływać na serce mogą pojawiać się dodatkowe objawy jak duszności, nieregularne bicie serca, objawy niewydolności serca, zmęczenie, nudności i inne.

Choroba ingerując w działanie nerek, sprawia, że nie filtrują one odpadów i toksyn jak należy, przez co zaczynają one szkodzić organizmowi. W przypadku nagromadzenia amyloidu w przewodzie pokarmowym z kolei, spowalnia on skurcze mięśni odpowiedzialnych za przeprowadzanie żywności przez jelita, co wywołuje zakłócenia trawienia. Mogą wówczas pojawić się biegunki, nudności, bóle brzucha, spadek wagi, zmniejszenie apetytu.

Neuropatia amyloidu, występująca wówczas gdy wpływa on na nerwy obwodowe, może prowadzić do licznych problemów związanych z utrudnieniami z przenoszeniem informacji pomiędzy mózgiem i rdzeniem kręgowym, a resztą ciała. Wśród objawów mogą pojawiać się wówczas problemy z kontrolowaniem pęcherza i jelit, nadmierne pocenie się, mrowienie i osłabienie oraz zawroty głowy. Amyloidoza może dotyczyć również innych narządów, w tym płuc, skóry i śledziony.

Diagnozowanie i leczenie amyloidozy

Ponieważ choroba ta ma wiele postaci, konieczne są szczegółowe badania i dokładna analiza historii choroby. Dla pełnej diagnozy konieczne są skomplikowane badania laboratoryjne, biopsja, testy genetyczne czy ogólne badania krwi, moczu itp.sala_przyjec

Leczenie nie należy do najłatwiejszych, nie udało się również opracować lekarstwa. Przeprowadzane są liczne zabiegi pozwalające powstrzymać rozwój białka amyloidu, a w przypadku powiązania amyloidozy z inną chorobą, leczenie nakierowane jest również na tę drugą.

Postępowanie w przypadku różnych typów amyloidozy jest inne. Konieczne może stać się stosowanie chemioterapii z przeszczepem komórek macierzystych. Stosowane są także w zależności od rodzaju amyloidozy także leki przeciwzapalne, przeszczepy wątroby, nerek czy serca.

Inne zabiegi mogą obejmować stosowanie leków moczopędnych, zagęszczacze płynów ustrojowych (np. u osób z obrzękami języka), stosowanie pończoch uciskowych na nogi i stopy, modyfikacje diety itp.

Choroba może być śmiertelna, zwłaszcza jeżeli wpływa na serce lub nerki. Wczesne jej rozpoznanie i leczenie jest niezwykle ważne, gdyż to od niego może zależeć życie chorego.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz