Wodniak jądra


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Wodniak jądra to pęcherzyk wypełniony płynem, który tworzy się wokół jądra i występuje najczęściej u dzieci. Może on jednak pojawić się u mężczyzn w każdym wieku.

Wodniak jądraWodniak jądra na ogół nie stanowi żadnego zagrożenia dla jąder, zazwyczaj jest bezbolesny i ustępuje bez leczenia. Jeżeli jednak pojawi się obrzęk moszny, konieczna jest wizyta u lekarza, który pozwoli wykluczyć inne problemy jak nowotwór jąder.

Przyczyny wodniaka jądra

Pod koniec życia płodowego, jądra u chłopców schodzą z brzucha do moszny. Podczas rozwoju, każde jądro zawiera naturalnie występujący wokół niego woreczek zawierający płyn. Normalnie, ciecz ta zostaje wchłonięta w ciągu pierwszego roku życia dziecka, jednak gdy tak się nie dzieje, pojawia się wodniak. Dzieci urodzone przedwcześnie, są w grupie zwiększonego ryzyka pojawienia się wodniaka.

W późniejszym okresie życia, najczęściej objawia się u mężczyzn powyżej 40 roku życia. Pojawia się wówczas, gdy kanał przez który schodzą jądra nie został zamknięty i ponownie się otwiera, co może spowodować przejście płynów z jamy brzusznej do moszny. Wodniak jądra powstawać może także na skutek pojawienia się stanu zapalnego lub urazu w mosznie.

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra zwykle nie powoduje bólu i zazwyczaj jedynym objawem jest obrzęk moszny. U dorosłych mężczyzn, może to być również uczucie ciężkości w mosznie. W niektórych przypadkach, obrzęk staje się bardziej dotkliwy wieczorami.Niewydolność hormonalna jąder

Nagły i silny ból w okolicach moszny może być jednym z objawów wodniaka, jednak jest to także symptom wielu innych chorób jak skręt jądra.

Diagnozowanie i leczenie wodniaka jądra

Dla zdiagnozowania wodniaka, konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego. Najczęściej stosowany jest transiluminator, który za pomocą transmisji światła pozwala ocenić czy obrzęk jądra spowodowany jest przez wodniaka czy inną zmianę.

Diagnozowanie może wymagać sprawdzenia przepukliny pachwinowej, gdyż zbierający się płyn może mieć związek ze słabym punktem w ścianach jamy brzusznej. Czasami lekarz (pomimo braku zagrożenia życia), może zlecić operację, w której usunięty zostaje wodniak.

Czasami pomocne jest badanie krwi, w którym można zweryfikować ewentualną infekcję, bądź też USG ? aby sprawdzić pojawienie się przepukliny, guzów lub innych potencjalnych przyczyn obrzęku moszny.

Leczenie u niemowlaków zazwyczaj nie jest konieczne, gdyż wodniak ustępuje samowolnie, niemniej w sytuacji gdy tak się nie dzieje, konieczna może okazać się operacja.

U dorosłych, wodniak jądra ustępuje zazwyczaj w ciągu sześciu miesięcy, jednak w momencie gdy powoduje dyskomfort lub prowadzi do innych komplikacji jak przepuklina, konieczne jest jego usunięcie.strzykawka2

Chirurgicznie usunięcie wodniaka, wykonywane jest w znieczuleniu, i na ogół nie stanowi zagrożenia. Skutki uboczne tej procedury to najczęściej:

  • skrzepy krwi lub nadmierne krwawienia,
  • urazy moszny, w tym uszkodzenia nerwów,
  • infekcje.

Poza operacją chirurgiczną, przeprowadzane są także inne zabiegi jak usuwanie płynu przy pomocy igły. Czasami stosowane są także leki, które pozwalają zapobiec ponownemu zapełnianiu woreczka wodniaka. Metody te stanowią alternatywne rozwiązanie dla osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka powikłań podczas zabiegu. Skutkami ubocznymi zastosowania igły, są bóle w mosznie i ryzyko wystąpienia infekcji.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz