Wierzchniactwo


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Wierzchniactwo to wrodzona i niezwykle rzadka nieprawidłowość, objawiająca się otwarciem cewki moczowej. U chłopców wierzchniactwo, otwiera się w górnej części penisa, zamiast na jego końcówce. Przestrzeń, która tworzy otwarcie przypomina rynnę, która pojawia się wzdłuż prącia.

WierzchniactwoTen wrodzony defekt, pojawia się także u dziewcząt, kiedy to otwór cewki moczowej znajduje się w stronę łechtaczki, a w skrajnych przypadkach nawet w obszarze brzucha. Choroba sprawia, że zewnętrzne narządy płciowe oraz cewka moczowa nie funkcjonują dobrze.

U mężczyzn cewka moczowa jest długa, gdyż zaczyna się przy pęcherzu moczowym, a następnie przechodzi przez gruczoł prostaty krocza i penis.

Wierzchniactwo stanowi niezwykle rzadkie schorzenie, a jeżeli ujście cewki znajduje się blisko nasady penisa (i ściany brzusznej), wówczas oddziałuje to na pęcherz, utrudniając wydalanie moczu.

W większości przypadków, wierzchniactwo przyczynia się do tego, że kości miednicy nie łączą się z przodu. Ta sytuacja sprawia, że zwieracz pęcherza nie zamyka się do końca, ponieważ przybiera bardziej kształt podkowy aniżeli pierścienia, przez co powoduje wyciekanie moczu.

Objawy wierzchniactwa

Większość przypadków wierzchniactwa, diagnozowane są przy urodzeniu w trakcie badania fizykalnego. W łagodnych przypadkach, defekt, może zostać niezauważony, aż rodzice nie zobaczą problemów podczas korzystania przez dziecko z nocnika.Wrodzona niewydolność tarczycy

Przyczyny wierzchniactwa

Sposób, w jaki narządy tworzą się u dziecka podczas ciąży jest bardzo skomplikowany. Defekt genitaliów, pojawia się jednak najczęściej wraz z innymi wadami, przez co wierzchniactwo rzadko występuje samodzielnie.

Wierzchniactwo ingerujące w genitalia ma wiele różnych odmian. W niektórych sytuacjach, może to być jedynie niewielki dołek na penisie powyżej normalnego otworu cewki moczowej.

Leczenie wierzchniactwa

Głównym celem leczenia wierzchniactwa jest to, aby wygląd i praca genitaliów mogła zostać przywrócona do normalnego funkcjonowania. Najlepszym sposobem jest tutaj zabieg chirurgiczny. U chłopców dotkniętych defektem wierzchniactwa, głównym celem jest:

  • zapewnienie prawidłowego funkcjonowania penisa,
  • dokonanie wszelkich starań, aby penis miał odpowiednią długość i w miarę normalny wygląd.

Jeżeli pęcherz i cewka moczowa są naruszone, operacja będzie konieczna, aby upewnić się, że możliwe będzie kontrolowanie oddawania moczu. Operacja może być także konieczna, celem zachowania płodności.

Istnieją dwa podstawowe typy operacji, wśród których obie mogą przywrócić działanie i funkcjonowanie penisa. Najczęściej procedury te przeprowadzane są u najmłodszych. Wybór leczenia zależy od:lekarz

  • rodzaju wierzchniactwa,
  • doświadczenia chirurga,
  • preferencji chirurga.

W niektórych przypadkach, penis dziecka może być słabo rozwinięty.

Pierwsza z metod leczenia, zwana jest zmodyfikowaną techniką Cantwella, gdzie penis zostaje odbudowany poprzez przesunięcie cewki penisa do normalnego położenia. Technika druga, zwana metodą Mitchella, polega z kolei na odjęciu penisa całkowicie, a następnie jego rekonstrukcji i przywróceniu prawidłowych funkcji.

Dalsze leczenie może wymagać ponownych zabiegów, które związane są z dalszą naprawą cewki moczowej, a także w celu zwiększenia jej wytrzymałości. Bywają przypadki, w których po zabiegu, cewka moczowa otwiera się ponownie i wymaga kolejnych zabiegów.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz