Torbiel nasieniowa (spermatocele)


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Torbiel nasieniowa zwana inaczej spermatocele to torbiel, która rozwija się w najądrzach ? małych zawiniętych przewodach, który znajdują się na górnej części jądra, których zadaniem jest transport plemników.

Torbiel nasieniowaDokładna przyczyna pojawiania się torbieli nasieniowej nie jest znana, niemniej może być ona wynikiem zablokowania jednego z przewodów, które transportują nasienie.

Torbiel nasieniowa, nazywana czasami spermatycznym tobielem, bardzo często przyczynia się do problemów z płodnością i wymaga leczenia. Nazbyt rozrośnięte spermatocele, mogą powodować dyskomfort, stąd bywa, że konieczne jest ich usunięcie.

Objawy torbieli nasieniowej

Torbiel nasieniowa zazwyczaj nie wywołuje żadnych objawów i może pozostawać stabilna, bez gwałtownych zmian i rozrostu. Jeżeli jednak staje się ona nazbyt duża, może powodować:

  • ból i dyskomfort w dotkniętych problemem jądrach,
  • uczucie ciężkości w jądrze z cystą,
  • uczucie ucisku z tyłu lub nad jądrem.Niewydolność hormonalna jąder

Najłatwiej jest rozpoznać pojawienie się torbieli nasieniowej poprzez badanie fizykalne, dlatego ważne jest udanie się do lekarza, który pomoże wykluczyć poważny stan jakim może być nowotwór jąder.

Przyczyny torbieli nasieniowej

Przyczyny pojawienia się torbieli nasieniowej nie są do końca poznane, jednak mogą wynikać z blokady w jednym z przewodów w obrębie najądrzy. Uraz lub stan zapalny, również mogą odegrać ważną rolę w powstawaniu zatorów.

Czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się torbieli nie są do końca określone, niemniej najczęściej pojawiają się one u mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat.

Diagnostyka i leczenie torbieli nasieniowej

Aby zdiagnozować torbiel nasieniową, konieczne jest badanie fizykalne, gdyż z racji częstego braku objawów, jest to jedyny sposób na sprawdzenie czy pojawiły się jakieś zmiany. Pomocne są także badania USG, które pozwalają wykluczyć nowotwór jąder lub inną przyczynę obrzęku moszny.

Leczenie torbieli nasieniowej nie zawsze jest konieczne, pomimo tego, że istnieje małe prawdopodobieństwo, iż znikną one samowolnie. W łagodnej postaci, nie powodują one bólu i powikłań, a leczenie staje się konieczne dopiero wówczas, gdy powodują one ból lub powikłania.

Na początku leczenia, najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe jak paracetamol lub ibuprofen. Leczenie chirurgiczne, stosowane w poważniejszych przypadkach spermatoceli, jest wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, z zastosowaniem miejscowego lub ogólnego znieczulenia. Chirurg wykonuje nacięcie moszny i oddziela torbiele nasieniowe od najądrza.

Po zabiegu konieczne może być noszenie specjalnego opatrunku uciskowego, które pomoże ochronić miejsce nacięcia. Wśród innych zaleceń, znaleźć się mogą również:operacja2

  • okłady z lodu, które pozwalają zmniejszyć obrzęki;
  • doustne leki przeciwbólowe;
  • obserwacja gojenia rany.

Możliwe powikłania związane z chirurgicznym usunięciem torbieli mogą objawiać się w problemach z płodnością, lub w postaci uszkodzeń najądrza lub nasieniowodów, które transportują plemniki. Zabieg nie wyklucza również tego, że torbiel nasieniowa nie powróci.

Chociaż nie ma sposobu na to, aby zapobiegać torbielom, warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu moszny przynajmniej raz w miesiącu. Każda zmiana w mosznie powinna być oceniana szybko, gdyż może ona oznaczać poważniejszą chorobę.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz