Stulejka


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Stulejka to drobny defekt anatomiczny u chłopców (a w postaci patologicznej w każdym wieku), który objawia się tym, że wewnętrzna strona napletka dołączona do żołędzi zawęża się, uniemożliwiając jej zsunięcie.

StulejkaStulejka dzielona jest na dwa rodzaje:

  • stulejkę fizjologiczną,
  • stulejkę patologiczną.

Ta pierwsza jest stanem naturalnym, który towarzyszy dziecku od narodzin, kiedy to napletek osłania żołądź przed infekcjami i urazami. Wraz z wiekiem następuje stopniowa separacja.

Patologiczna stulejka powstaje w wyniku infekcji, stanów zapalnych lub zbliznowaceń, które zdarzają się u nieobrzezanych mężczyzn.

Przyczyny stulejki

Fizjologiczna stulejka jest obecna od narodzin, aby z czasem ustąpić samodzielnie. Większość dzieci, nie ma w pełni odsłoniętej żołędzi do wieku młodzieńczego, co jest stanem naturalnym o ile nie towarzyszą mu negatywne objawy. Patologiczna postać problemu wynika z pojawienia się blizn i niektórych infekcji, które stanowią czynnik ryzyka medycznego pojawienia się stulejki.

Objawy stulejkistetoscop

Niezdolność napletka do osunięcia się, może prowadzić do utrudnień w utrzymaniu higieny intymnej, co z kolei może prowadzić do pojawiania się stanów zapalnych. Wśród innych objawów wymienić należy:

  • trudności w oddawaniu moczu;
  • bolesne oddawanie moczu;
  • bolesna erekcja;
  • załupek ? schorzenie związane z patologiczną formą stulejki.

Diagnozowanie i leczenie stulejki

Lekarz diagnozuje stulejkę w oparciu o szczegółowy wywiad lekarski i badanie fizykalne. Dodatkowe badania są zbyteczne.

Leczenie problemu, jest ściśle związane z wiekiem, masą ciała, płcią oraz stwierdzonymi objawami. W pierwszej kolejności stosowane są zazwyczaj maści steroidowe, które używane są miejscowo. Zabieg ten, pozwala w większości przypadków stulejki przywrócić prawidłowy stan. Maść steroidowa, ma na celu zmiękczanie napletka, dzięki czemu umożliwia jego pełne odsunięcie i naturalne funkcjonowanie.biurko_lekarza

Jeżeli stosowanie maści nie pomaga, rozwiązaniem jest zabieg operacyjny.

Podobnym problemem, który silnie związany jest ze stulejką jest załupek. Pojawia się on wówczas, gdy napletek cofnięty jest za żołądź, niemniej nie jest możliwe przesunięcie go do pierwotnej pozycji. Może on prowadzić do problemów z przepływem krwi do prącia i żołędzi. Jego głównym objawem jest obrzęk oraz napięcie tkanki napletka, co powoduje ból.

Rokowania dla stulejki jest zwykle bardzo dobre. Mogą pojawić się jedynie niewielkie krwawienia, gdy napletek jest osuwany w dół prącia, niemniej negatywne, długoterminowe efekty są bardzo rzadkie.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz