Spodziectwo


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Spodziectwo jest chorobą, w której ujście cewki moczowej nie znajduje się u szczytu penisa. W zamian tego, otwór ten znajduje się w dowolnym miejscu wzdłuż spodniej strony penisa. Ujście cewki w przypadku spodziectwa, może znajdować się pod koniec prącia, ale również w okolicach połowy trzonu penisa, a nawet przy mosznie.

SpodziectwoW większości przypadków, problem ten jest jedynym problemem rozwoju u noworodków i nie wiąże się on z innymi wadami układu moczowego lub innych narządów.

Przyczyny spodziectwa

Spodziectwo, może mieć swoje przyczyny w problemach z hormonami, bywa również, iż jest to problem genetyczny. Kluczowe etapy formowania się penisa, odbywają się pomiędzy 9 a 12 tygodniem ciąży, i z reguły to w tym okresie życia płodowego może ujawnić się wadliwe utworzenie cewki moczowej i napletka np. na skutek problemów hormonalnych.

Diagnozowanie i leczenie spodziectwaNiewydolność hormonalna jąder

Spodziectwo jest najczęściej zauważalne tuż po urodzeniu, gdy ujście cewki moczowej znajduje się w nieprawidłowym miejscu, bądź też, napletek uformowany jest w nietypowy sposób. Często to właśnie wygląd napletka zwraca uwagę na problem. Niemniej nie zawsze nieprawidłowy wygląd napletka świadczy o chorobie, gdyż ujście cewki moczowej może być umiejscowione prawidłowo. Bywają także przypadki, w których wygląd napletka ukrywa problem z lokalizacją ujścia cewki moczowej.

Spodziectwo leczone jest najczęściej operacyjnie, a jego celem jest przesunięcie kanału cewki moczowej w pobliże końcówki penisa. Operacja ma 4 główne kroki:

  • prostowanie trzonu;
  • wydłużanie kanału moczu;
  • umieszczanie ujścia cewki wzdłuż penisa;
  • obrzezanie lub rekonstrukcja napletka.

Bywają przypadki, w których operacja musi przebiec w kilku etapach. Zabieg podejmowany jest najczęściej u donoszonych i zdrowych chłopców w wieku od 6 do 12 miesięcy, niemniej może być on wykonywany w każdym wieku, także u dorosłych. Jeżeli problemem jest dodatkowo niewielkie przyrodzenie, przed zabiegiem, czasami stosowana jest terapia hormonalna testosteronem.

Udana procedura leczenia spodziectwa powinna być skuteczna na całe życie. Przeprowadzenie zabiegu u najmłodszych, wydaje się wiązać ze zmniejszonym dyskomfortem, gdyż dziecko nawet go nie pamięta. W niektórych przypadkach konieczne staje się leczenie skurczów pęcherza.

Wśród komplikacji po zabiegu chirurgicznym mogą pojawić się:lekarz

  • dziura tzw. przetoka,
  • bliznowce, które mogą tworzyć się wokół kanału lub otworu cewki moczowej, przez co mogą kolidować z oddawaniem moczu.

Większości z problemów około zabiegowych pojawia się najczęściej w ciągu kilku miesięcy po operacji, która zazwyczaj nie wymaga dodatkowych metod leczenia. Ważne są także regularne badania kontrolne, które pozwolą uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz