Skręt szypuły jądra


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Skręt szypuły jądra to wyjątkowo bolesny problem urologiczny, który pojawia się gdy powrózek nasienny, doprowadzający krew do jądra, ulega skrętowi. W jego wyniku, na skutek zablokowania przepływu krwi do tkanek dotkniętych chorobą, może nastąpić obumieranie.

Skręt szypuły jądraJest to problem niezwykle rzadki i najczęściej dotyka chłopców w wieku dojrzewania, niemniej u starszych mężczyzn i małych chłopców również może się pojawić.

Przyczyny skrętu szypuły jądra

Większość mężczyzn, którzy cierpią na skręt szypuły jąder, z reguły urodziło się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się problemu, nawet jeżeli o tym nie wiedzą. Zazwyczaj, jądra nie mogą przemieszczać się swobodnie wewnątrz moszny, gdyż otaczające je tkanki są mocne i solidnie je podtrzymują. U mężczyzn i chłopców, którzy doświadczają skrętu szypuły jąder, tkanka łączna w mosznie jest słabsza, przez co jądra poruszają się swobodnie, co zwiększa ryzyko skręcenia powrózka nasiennego.

Skręt szypuły jądra, może nastąpić także po urazie pachwiny, jednak najczęściej pojawia się podczas szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania. Skręt najczęściej pojawia się w jednym z jąder, a dwustronne skręcenie chociaż możliwe, stanowi wyjątek.

Choroba może pojawić się w każdej chwili, bez względu na stan wypoczynku czy angażowania się w intensywną aktywność fizyczną. Często jednak to urazy sportowe są przyczyną skrętu jąder.Niewydolność hormonalna jąder

Objawy skrętu szypuły jądra

Ból i obrzęk worka mosznowego to główne symptomy pojawienia się problemu. Występują one z reguły nagle i mogą być wyjątkowo uciążliwe. Opuchnięcie może ograniczyć się jedynie do jądra w którym pojawił się skręt, ale może też objąć całą mosznę. W niektórych przypadkach pojawiają się dodatkowo:

  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • guzki w worku mosznowym,
  • krew w nasieniu.

Istnieją również inne potencjalne przyczyny ostrego bólu jąder jak zapalenie najądrzy, dlatego konieczne jest udanie się z problemem do lekarza.

Diagnozowanie i leczenie skrętu szypuły jąder

Skręt szypuły jąder diagnozowany jest poprzez wykonanie serii badań jak badanie fizykalne, badanie moczu, USG moszny itp.operacja

Leczenie skrętu szypuły jąder musi zostać podjęte natychmiast, gdyż jest to stan zagrożenia życia. Nigdy nie należy zatem ignorować ostrego bólu jąder. Bywają przypadki w których pojawiają się przerywane skręcenia jąder, gdy podczas poruszania się, jądra zaplątują się i rozkręcają samowolnie. Ważne jest zatem udanie się do lekarza, także wówczas gdy ostry ból pojawił się nagle, a później zanikł.

Przeważnie, skręt szypuły jąder wymaga interwencji chirurgicznej, niemniej zdarzają się przypadki, w których lekarz jest w stanie rozkręcić powrózek nasienny ręcznie.

Operacja chirurgiczna odbywa się zazwyczaj tak szybko, jak to możliwe gdyż konieczne jest przywrócenie przepływu krwi do jąder. Jeżeli przepływ krwi został zablokowany na ponad sześć godzin, może nastąpić obumarcie jądra, co skutkuje jego usunięciem.

Szybka reakcja pozwala zachować pełne funkcje jąder, niemniej pojawić się mogą również pewne potencjalne powikłania jak problemy z płodnością – poprzez zmniejszenie liczby plemników.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz