Przerost gruczołu krokowego


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Przerost gruczołu krokowego, pojawia się zazwyczaj w sposób naturalny, gdy zaczyna się powiększać u mężczyzn po czterdziestym roku życia. Ten stan nazywany jest łagodnym przerostem gruczołu krokowego.

Przerost gruczołu krokowegoGruczoł krokowy wydziela płyn, który stanowi pożywienie dla plemników. Sam gruczoł otacza cewkę moczową, która przebiega od pęcherza i wzdłuż penisa. W momencie gdy prostata zaczyna rozrastać się nadmiernie, może ona naciskać na cewkę moczową. W wyniku zwężenia cewki moczowej, może pojawiać się związany z przerostem prostaty, problem z oddawaniem moczu. Powiększenie gruczołu krokowego, stanowi najczęstszy problem zdrowotny mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia.

Przyczyny przerostu gruczołu krokowego

Gruczoł krokowy ? prostata, zazwyczaj jest wielkości orzecha i otacza cewkę moczową pomiędzy kością łonową i odbytnicą. We wczesnym stadium przerostu prostaty, mięsień pęcherza staje się grubszy i zwiększa się siła moczu, a na skutek zwężenia cewki, staje się on dodatkowo bardziej wrażliwy ? konieczne jest częstsze i nagłe oddawanie moczu.

Przerost gruczołu krokowego powodowany jest zwiększeniem się liczby komórek, jednakże przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest do końca poznana. Mogą mieć z tym związek różne czynniki, w tym androgeny (męskie hormony), estrogeny, czynniki związane ze wzrostem i inne problemy w komunikacji międzykomórkowej.

Przerost gruczołu krokowego często wiąże się z nawracającymi zakażeniami dróg moczowych i stopniowym uszkadzaniem pęcherza moczowego i nerek. Może również powodować nagłą, tzw. ostrą niemożność oddawania moczu.

Objawy przerostu gruczołu krokowegocialo_narzady_mezczyzna

Wiele przypadków przerostu prostaty nie wykazuje żadnych objawów. Jeżeli jednak objawy wystąpią, są to między innymi:

 • słaby strumień moczu;
 • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu;
 • drybling moczu;
 • odczucie niepełnego opróżnienia pęcherza;
 • problemy z utrzymaniem moczu;
 • konieczność częstszego oddawania moczu, a także silna i nagła chęć oddawania moczu (szczególnie nocą);
 • pojawienie się krwi w moczu.

Diagnozowanie i leczenie przerostu gruczołu krokowego

W momencie wystąpienia gorączki, dreszczy i nudności czy wymiotów, a także w sytuacji, gdy pogarsza się stan gruczołu krokowego oraz pojawiają się któreś z objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Szczególnie niebezpieczne są ostre objawy jak zatrzymanie moczu (gdy niemożliwe jest oddanie moczu). Mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia powinni regularnie sprawdzać prostatę pod kątem przerostu, nawet wówczas gdy nie pojawiły się żadne objawy.

Diagnozowanie poza oceną historii objawów, związane jest z badaniem gruczołu prostaty (dokonywane jest ono poprzez odbyt). Wykonywane są również badania moczu i krwi, oraz weryfikuje się objawy zakażenia. Ważne jest wykluczenie również innych możliwych przyczyn powiększenia gruczołu krokowego, takich jak nowotwory.

Leczenie przerostu prostaty zależne jest od jego zaawansowania. W sytuacji gdy przerost jest łagodny, stosowane są jedynie częstsze badania, które pozwalają monitorować ewentualny rozwój choroby. W poważniejszych sytuacjach, konieczne są zabiegi chirurgiczne.biurko_lekarza

Stosowane jest także leczenie farmaceutyczne, głównie alfa-blokerami, które pomagają rozluźnić mięśnie prostaty, a co za tym idzie załagodzić objawy. Niektóre leki, znane jako inhibitory reduktazy 5-alfa, mogą powodować obkurczanie prostaty, dlatego pomocne są przy leczeniu umiarkowanych przerostów prostaty.

Aby zapobiec przerostowi prostaty lub ograniczyć jego rozwój należy:

 • unikać picia płynów po 18, co pozwoli ograniczyć konieczność częstego oddawania moczu w nocy;
 • pić większe ilości płynów w ciągu dnia (do ośmiu szklanek wody dziennie), co pozwoli zapobiegać infekcjom ? niemniej w niektórych przypadkach nadmiar płynów może zaostrzyć objawy;
 • pić sok z żurawiny ? istnieją dowody na to, że może on zapobiegać infekcjom dróg moczowych;
 • oddawanie moczu za każdym razem, gdy to potrzebne ? nadmierne przetrzymywanie moczu może pogarszać problem z prostatą.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz