Perliste grudki prącia


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Perliste grudki prącia to małe brodawczaki, które pojawiają się wokół grzbietu żołędzi penisa. Pojawiają się one najczęściej w jednym lub kilku rzędach małych, perłowych lub cielistych, gładkich grudek, które okalają koronę żołędzi. Pojedyncze wypukłości mają średnio od 1 do 3 mm długości.

Perliste grudki prąciaPomimo, że są one często mylone z brodawkami HPV, perłowe grudki prącia są zupełnie nieszkodliwe i zróżnicowane anatomicznie. Do ich powstawania nie przyczynia się aktywność seksualna lub brak higieny, nie są także wynikiem zakaźnych chorób – w przeciwieństwie do brodawek narządów płciowych.

Fakt, że grudki przypominają niektóre zagrażające zdrowiu schorzenia, sprawia, że mężczyźni mający ten subtelny defekt, często czują się napiętnowani i miewają kompleksy. Perliste grudki prącia stanowią powszechną odmianę zmiany skórnej, która może pojawiać się nawet u jednej czwartej dorosłych mężczyzn.

Objawy perlistych grudek prącia

Poza samymi grudkami okalającymi prącie, problem jest zupełnie bezobjawowy.Niewydolność hormonalna jąder

Przyczyny perlistych grudek prącia

Pojawienie się perlistych grudek prącia nie ma określonej przyczyny. Guzki te mogą być szczątkową pozostałością wrażliwej skóry prącia. Wielu mężczyzn, którzy mają ten nieszkodliwy defekt często odczuwa większą przyjemność seksualną i szybciej osiąga orgazm, ale nie jest to w pełni uzasadnione. Jak wynika z badań, defekt ten dotyka najczęściej mężczyzn nieobrzezanych.

Perliste grudki prącia z reguły pojawiają się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, a w wielu przypadkach, są one tak małe, że niemal niezauważalne.

Diagnozowanie i leczenie perlistych grudek prącia

Rozpoznanie perlistych grudek prącia, może być zdiagnozowane przez dermatologa. Podczas oceny fizykalnej, wykluczane są alternatywne choroby takie jak mięczak zakaźny, kłykciny kończyste, ektopowe gruczoły łojowe i im podobne.

Najczęściej perliste grudki prącia mylone są z kłykcinami kończystymi, są one jednak bardziej jednolite w kształcie i wielkości, a także bardziej przypominają brodawki. Inne, z podobnie wyglądających zmian skórnych, mogą różnić się drobnymi detalami, dlatego warto zweryfikować je u lekarza.

Leczenie zaleca się tylko wtedy, gdy pojawienie się perlistych grudek prącia stanowi nadmierny stres psychologiczny dla mężczyzny. A ponieważ nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, nie trzeba interweniować. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy leczenia, ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie choroby, gdyż kosztowne zabiegi, mogą okazać się zbędne.

Najczęściej stosowane jest leczenie chirurgiczne, które polega w tym przypadku na usunięciu każdej grudki znajdującej się na penisie. Jest to stosunkowo łatwa operacja, niemniej wymaga hospitalizacji i znieczulenia. Bardzo popularne są także:operacja

  • chirurgia laserowa wykorzystująca ukierunkowany laser molekularny; to jednocześnie najbezpieczniejsza metoda;
  • radio chirurgia – wykorzystuje wysokie dawki promieniowania w celu selektywnej jonizacji tkanki;
  • kriochirurgia lub wymrażanie – przy użyciu ciekłego azotu;
  • wycięcie chirurgiczne – za pomocą skalpela lub lancet, gdzie każda grudka usuwana jest jedna po drugiej; to metoda najmniej bezpieczna, gdyż może powodować uszkodzenia otaczających tkanek i wymaga etapu regeneracji.

Ponieważ mężczyźni, którzy mają defekt w postaci perlistych grudek prącia często doświadczają wiele niepokoju i stresu, zabiegi powyższe stają się dla nich jedynym rozwiązaniem. Brak określonych przyczyn występowania defektu, dodatkowo utrudnia przeciwdziałanie im.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz