Oligospermia


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Oligospermia to problem zdrowotny związany z małą ilością plemników w męskim nasieniu. Zaburzenie to charakteryzuje się obniżoną koncentracją plemników, co może mieć wpływ na zdolności reprodukcyjne mężczyzny.

OligospermiaNiska zawartość plemników w spermie występuje wówczas, gdy wartość stężenia plemników na milimetr wynosi poniżej 15 milionów (minimalna, określana jako zdrowa norma, wynosi 20 milionów plemników na milimetr).

Oligospermia jest zaburzeniem, które utrudnia zapłodnienie w warunkach naturalnych na skutek obniżenia ilości plemników znacznie poniżej normy. Chorobę uznaje się zatem jako problem z płodnością.

Istnieją różne typy oligospermii, zależne od liczby plemników w nasieniu. Można wyróżnić typ ciężki, średni i łagodny. Ważne jest jednak to, że pomimo znacznie obniżonej ilości plemników w męskim nasieniu, nie stają się one zupełnie niezdolne do zapłodnienia komórek jajowych i uzyskania ciąży, jednak stanowi to spore utrudnienie. Poważniejszym od oligospermii zaburzeniem jest azoospermia (brak plemników).

Przyczyny oligospermii

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na spadek liczby plemników, przyczyniający się do pojawienia się oligospermii. Można je podzielić na trzy kategorie przyczyn:Niewydolność hormonalna jąder

  • zaburzenia związane z tworzeniem plemników w sposób pośredni – przykładem są tutaj zaburzenia hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, ale także złe nawyki żywieniowe, palenie, picie alkoholu czy inne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu;
  • choroby związane z jądrami – wnętrostwo, wodniak, urazy narządów płciowych, żylaki, a także pewne zmiany genetyczne jak mikrodelecja w chromosomie Y.
  • Przyczyny poza obrębem samych jąder – występujące nawet pomimo prawidłowego funkcjonowania jąder, wpływające na zdrowy wytrysk; można tu wymienić zatkanie nasieniowodów, zapalenie cewki moczowej itp.

Oligospermia może być zaburzeniem stałym i nieuleczalnym wówczas gdy:

  • związana jest z problemami genetycznymi;
  • nastąpiła atrofia kanalików nasiennych;
  • pojawiają się wpływające na nasienie choroby przewlekłe.

Odwracalne przypadki to te, w których przyczyną jest brak równowagi hormonalnej, nadmierny stres, wystąpienie wysokiej gorączki czy stany zapalne strefy jąder. Jeżeli są one prawidłowo leczone, nasienie może wrócić do normy po kilku miesiącach.

Diagnozowanie i leczenie oligospermii

Oligospermia to schorzenie powodujące niską liczebność plemników w nasieniu, przez co nie wykazuje ono żadnych dodatkowych objawów mogących wspomóc rozpoznanie. Mężczyźni cierpiący na zaburzenie liczby plemników w Witaminynasieniu, bardzo często nie mają świadomości problemu, dopóki nie zaczynają starań o dziecko. Długi czas bezskutecznych prób osiągnięcia ciąży prowadzi ich do specjalisty, który często diagnozuje właśnie oligospermię.

Aby móc ocenić męską płodność, konieczne jest wykonanie kompleksowych badań krwi – które pozwolą sprawdzić poziomy podstawowych hormonów, oraz wykonanie seminogramu.

Zastosowanie odpowiedniego leczenie jest niezwykle ważne, zależne jest także od przyczyn oligospermii, której etiologia nie jest do końca poznana. Niestety nie ma jednej niezawodnej metody, która pozwala zwiększyć liczbę plemników, niemniej często pomaga suplementacja witamin, terapia hormonalna czy leki naturalne.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz