Impotencja


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Impotencja zwana inaczej zaburzeniem erekcji, jest stanem w którym penis mężczyzny nie jest w stanie utrzymać erekcji, co utrudnia mu odbywanie stosunków seksualnych. Nie należy mylić problemu z innym zaburzeniem, jakim jest przedwczesny wytrysk.

ImpotencjaPrzyczyny impotencji

Wśród głównych przyczyn impotencji należy wymienić:

  • Choroby naczyń krwionośnych ? brak erekcji powodowany jest przez problem z dostarczeniem wystarczającej ilości krwi do trzonu prącia ? to najczęstsza przyczyna medycznych impotencji.
  • Uszkodzenia nerwów ? ich nieprawidłowe działanie utrudnia uzyskanie i utrzymanie erekcji; uszkodzenia nerwów mogą następować na skutek cukrzycy, stwardnienia rozsianego, zabiegów chirurgicznych prostaty czy przez uszkodzenia rdzenia kręgowego.
  • Czynniki psychologiczne ? problemy psychologiczne takie jak depresja, lęk, poczucie winy i strachu mogą czasami powodować problemy seksualne; bywa, że czynniki te stanowią ważną przyczynę impotencji, a dodatkowo wstyd związany z problemem może pogarszać fizyczne objawy impotencji.
  • Stosowanie leków ? wiele leków ingeruje w funkcje seksualne, można wśród nich wymienić leki na nadciśnienie, depresję, choroby serca i nowotwory prostaty.
  • Problemy hormonalne ? zaburzenia niektórych hormonów mogą kolidować z erekcją i osłabiać popęd płciowy; problemy hormonalne, takie jak niski poziom testosteronu, nie należą do częstych przyczyn impotencji.

Mężczyźni, którzy mają problemy z erekcją lub jej utrzymaniem zwykle mają zakłóconą aktywność seksualną. Impotencja może zdarzać się nagle lub też postępować stopniowo. U osób, u których impotencja w dużej mierze spowodowana jest przez czynniki psychologiczne, problem może objawić się w nieprzewidywalny sposób.

Impotencja nie oznacza całkowitej utraty osiągnięcia orgazmu i wytrysku.Choroby i zaburzenia psychiczne

Diagnozowanie i leczenie impotencji

Poznanie historii medycznej chorego jest podstawą do oceny jej przyczyn. Zaburzenia naczyniowe wpływają na cały organizm, dlatego wielu mężczyzn wraz z impotencją cierpi również na choroby serca, słabe krążenie w nogach czy udary mózgu.

Problemy neurologiczne mogą powodować objawy w różnych częściach ciała, a nieprawidłowe stężenia hormonów ? zmniejszają popęd płciowy.

Wstępne badanie fizyczne obejmuje dokładne sprawdzenie penisa i jąder, wykonywane są także inne testy jak badania krwi, w tym te odnośnie poziomu cukru, cholesterolu czy niektórych hormonów.

Impotencja jest uleczalna w każdej grupie wiekowej, a czas jej trwania zależny jest od przyczyn i szybkości właściwej diagnozy.

Impotencji można zapobiegać głównie za sprawą odpowiednich wyborów i pozytywnych zmian w stylu życia jak:

  • zdrowa dieta i codzienna aktywność fizyczna,
  • unikanie palenia papierosów,
  • utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi,
  • dbałość o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi,
  • podczas stosowania leków, ważne jest zapoznanie się z ich skutkami ubocznymi.

Leczenie impotencji polega na stosowaniu medykamentów, takich jak fosfodiesterazy typu 5, które stosowane są doustnie. Mogą być one mniej skuteczne u mężczyzn z zaburzeniami neurologicznymi. Stosowane są również inne terapie jak czopki czy zastrzyki.lekarz

U mężczyzn z zaburzeniami hormonalnymi, pomocne jest leczenie hormonalne zwiększające poziom testosteronu. Z kolei impotenci, którzy mają problemy psychologiczne, leczeni są poprzez terapie behawioralne, poradnictwo lub terapie dla par.

Bardziej inwazyjną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu implantu prącia. Ingerencja chirurgiczna bywa konieczna także u mężczyzn z problemami naczyniowymi, zwłaszcza gdy impotencja wynika z urazu pachwiny.

Do lekarza należy zgłosić się jeżeli impotencja i problemy z utrzymaniem erekcji trwają powyżej trzech miesięcy. Zaburzenie związane z czynnikami psychologicznymi może być leczone na własną rękę, niemniej warto zweryfikować, czy nie kumuluje się ono z jakimś czynnikiem fizycznym.

Leczenie wielu przypadków impotencji może być do końca niemożliwe, niemniej istnieje wiele metod, które pozwalają przywrócić funkcje seksualne.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz