Hematospermia


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Hematospermia określana jest również jako krew w nasieniu. Często, postrzegana jest ona jako symptom poważniejszych zaburzeń, stąd krew w ejakulacie traktowany jest z zaniepokojeniem wśród ludzi, którzy jej doświadczają.

HematospermiaPrzyczyny hematospermii

Hematospermia nie ma określonego w pełni źródła, stąd najczęściej wiązana jest z innymi problemami urologicznymi. W męskim nasieniu może pojawiać się krew na skutek uszkodzeń w najądrzach, pęcherzykach nasiennych, prostacie czy gruczołach opuszkowo- cewkowych.

Rzadsze przyczyny hematospermii to łagodny przerost gruczołu krokowego, infekcje (np. zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie cewki moczowej lub zapalenie najądrzy), a także nowotwory prostaty ? najczęściej u mężczyzn w wieku pomiędzy 35 a 40 rokiem życia.

Czasami pojawienie się guzków w pęcherzykach nasiennych i jądrach może być związane z hematospermią. Bywa również, że problem pojawia się wraz z naczyniakami sterczowego odcinka cewki moczowej lub kanału powrózka nasiennego.

Jedną z przyczyn hematospermii są także choroby pasożytnicze jak przywra krwi, które atakując układ moczowy, nierzadko powodują krwiomocz i hematospermię. Choroby te na ogół występują w Afryce oraz w mniejszym stopniu w Indiach i rejonach Bliskiego Wschodu, stąd należy je brać pod uwagę tylko u mężczyzn, którzy spędzili czas w którymś z tych miejsc.

Objawy hematospermii

Choroba ta nie jest najłatwiejsza w diagnozowaniu, niemniej wśród jej pierwszych objawów pojawiają się:Niewydolność hormonalna jąder

 • krwiomocz,
 • trudności z oddawaniem moczu lub zatrzymanie przepływu moczu,
 • moczenia nocne,
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • wyładowania prącia,
 • krew w nasieniu,
 • łatwość w pojawianiu się siniaków,
 • częste krwawienia z nosa,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • nocne poty,
 • bóle kości,
 • utrata masy ciała ? gdy przyczyną jest nowotwór.

Diagnozowanie i leczenie hematospermii

Przy diagnozowaniu, lekarz weryfikuje historię medyczną pacjenta, skupiając się na schorzeniach prostaty, ekspozycji na gruźlicę czy HIV, bada czynniki ryzyka związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową, znane zaburzenia krzepnięcia i inne zaburzenia predysponujące krwawienia.

Nie bez znaczenia jest także spożywanie przez chorego narkotyków, leków przeciwzakrzepowych i im podobnych. Bardzo często, hematospermia może pojawiać się u osób, u których zdarzały się przypadki nowotworów gruczołu krokowego w rodzinie, bądź też odbyły one podróż w rejony w których występują choroby endemiczne.mikroskop3

Badanie lekarskie polega na ocenie objawów w tym oznak stanów zapalnych, zwłaszcza wzdłuż najądrza. Stosowane jest badanie odbytnicy, które pozwala ocenić prostatę. Pojawienie się uszkodzeń wzdłuż najądrzy lub prostaty, a także innych objawów, pozwala ocenić przyczynę problemu.

W większości przypadków ? zwłaszcza u mężczyzn pomiędzy 35-40 rokiem życia, hematospermia jest łagodna, niemniej konieczne jest zweryfikowanie jej przyczyn zwłaszcza jeżeli objawy trwają ponad miesiąc, pojawia się krwiomocz, wyniki badań są nieprawidłowe, pojawia się gorączka, utrata masy ciała lub nocne poty.

Zaistnienie poważnych objawów wymaga dodatkowych analiz moczu, antygenów prostaty, ultrasonografii przezodbytniczej, MRI i im podobnych.

Leczenie ukierunkowane jest na przyczynę choroby dlatego może przyjmować różne formy.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz