Gruczolak gruczołu krokowego


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Gruczolak gruczołu krokowego (prostaty) to jedna z najczęstszych zmian pojawiających się w męskich narządach płciowych. Związany jest on z niedoborem aktywności jąder.

Gruczolak gruczołu krokowegoProstata służy do produkcji androgenów, a wraz z wiekiem, gruczoł ten dąży do zwiększenia się i jest to tzw. dobrotliwy rozrost. Pojawienie się gruczolaka prostaty może powodować blokowanie cewki moczowej, a co za tym idzie mogą się pojawić problemy z oddawaniem moczu.

Przyczyny gruczolaka gruczołu krokowego

Gruczolak gruczołu krokowego dotyka najczęściej mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Pojawiać się może na skutek zmian metabolizmu, a jednym z czynników są nieprawidłowości w produkcji męskich hormonów (testosteronu).

Objawy gruczolaka gruczołu krokowego

Prostata jest elastyczna, dlatego wraz z pojawieniem się gruczolaka zaczyna się powiększać uciskając na cewkę moczową. Zmiany spowodowane przez gruczolak gruczołu krokowego wpływają na naturalny proces oddawania moczu, które to staje się coraz trudniejsze, częstsze lub niekompletne.

Problemy z wydalaniem moczu i jego przytrzymywanie w pęcherzu sprzyja infekcjom bakteryjnym. Wśród objawów wyróżnić można również:

 • nietrzymanie częstotliwości moczu;
 • przerywany strumień moczu,
 • moczenie nocne (częste oddawanie moczu nocą),
 • niemożność utrzymania moczu,biurko_lekarza
 • zatrzymanie moczu,
 • bolesne oddawanie moczu,
 • bóle,
 • czasami krwiomocz (mocz z obecnością krwi).

Osoby mające problemy z nocnym moczeniem, bardzo często przerywają sen, aby iść do toalety. Gruczolak gruczołu krokowego, podobnie jak inne choroby dolnych dróg moczowych może prowadzić do powstania ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu i stylu życia.

Komplikacje związane z chorobą obejmują:

 • kamienie pęcherza moczowego, które są wynikiem zastoju moczu w pęcherzu,
 • obecność przeszkody na torze moczu w drogach moczowych,
 • zapalenie gruczolaka gruczołu krokowego,
 • infekcje dróg moczowych,
 • ostre zapalenie najądrza i im podobne.

Leczenie gruczolaka gruczołu krokowego

Leczenie chirurgiczne konieczne jest w najbardziej poważnych sytuacjach, w pozostałych przypadkach wystarcza leczenie farmakologiczne, które pomaga zmniejszać zaburzenia oddawania moczu.

Bezpośrednim celem leczenia jest zmniejszenie objętości gruczołu, co ułatwia oddawanie moczu, a co najważniejsze, zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni, polipów, stanów zapalnych uchyłków, infekcji lub nowotworu. Lokalne problemy w prostacie, mogą ostatecznie doprowadzić do utraty funkcji nerek.nutrigenomics

W leczeniu operacyjnym, gruczolak jest usuwany, mogą się tutaj jednak pojawiać komplikacje pooperacyjne, które obejmują krwawienia, infekcje, nietrzymanie moczu, bolesne oddawanie moczu czy wytrysk, może pojawiać się wtórna niepłodność, niemniej nie wpływa to na funkcje seksualne.

Leczenie endoskopowe z kolei, wykorzystuje przewód elektryczny do rozdrobnienia gruczolaka. Jest to metoda łagodniejsza i nie ma w zasadzie żadnych poważniejszych skutków ubocznych.

Ponieważ gruczolak gruczołu krokowego zależny jest od androgenów, leczenie farmakologiczne związane jest z hormonalnym, które pomaga uzyskać równowagę hormonalną w organizmie. Zalecane jest także stosowanie suplementów, w tym selenu oraz witaminy E.

Zapobieganie pojawieniu się gruczolaka prostaty wymaga zbilansowania diety, która ogranicza czerwone mięsa, przetworzoną żywność, sosy, słodycze, białe mąki, ale bogata jest w warzywa. Ważne jest dostarczanie dużych ilości likopenu (znajdujący się w dużych ilościach w pomidorach poddanych obróbce termicznej), a także picie bogatej przeciwutleniacze zielonej herbaty. Warto wprowadzić do diety również soję, nasiona i orzechy.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz