Choroba Peyroniego – plastyczne stwardnienie prącia


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Choroba Peyroniego jest formą zaburzeń erekcji, która powoduje zagięcie penisa (plastyczne stwardnienie prącia), które może sprawiać, że erekcja staje się bolesna.

Choroba Peyroniego, plastyczne stwardnienie prąciaChoroba Peyroniego może nastąpić wskutek urazów penisa, jak zagięcie lub uderzenie. Uraz ten powodując krwawienie i późniejsze nagromadzenie się tkanki bliznowej, utrudnia normalne funkcjonowanie.

Zrosty bliznowe tworzą się najczęściej na górnej stronie penisa, niemniej zdarza się, iż występują także na dole lub po bokach. Zaburzenia erekcji, które pojawiają się przy tej chorobie, są stanem, w którym mężczyzna ma trudności z utrzymaniem wzwodu, co przyczyniać się może do problemów w kontaktach seksualnych. Choroba może pojawić się u każdego mężczyzny, bez względu na wiek.

Przyczyny choroby Peyroniego

Dokładne przyczyny choroby nie są znane, niemniej jak wykazują badania, pojawia się ona najczęściej na skutek urazu penisa jak niefortunne zagięcie lub uderzenie. Pojawiająca się na skutek urazu blizna sprawia, że prącie ulega plastycznemu stwardnieniu, co podczas erekcji powoduje dyskomfort, ból i problemy ze współżyciem.

W niektórych przypadkach choroby Peyroniego, nie odnotowano żadnego traumatycznego wydarzania powodującego uraz, stąd jej przyczyny nie są jasne.

Ryzyko pojawienia się choroby zwiększać może jednak genetyka oraz wiek. Zmiany w tkankach, które prowadzą do łatwiejszego uszkodzenia i trudniejszego gojenia, z reguły pogłębiają się wraz z wiekiem. Przypadki choroby często występują także u mężczyzn z zaburzeniami tkanki łącznej w tzw. przykurczu Dupuytrena.

Objawy choroby Peyroniegobiurko_lekarza

Głównym objawem choroby Peyroniego jest formowanie się płaskich blizn na górnej stronie penisa, ale zdarzają się one również na spodzie i po bokach. Bywają przypadki w których blizny otaczają prącie powodując ?wąskie gardło? deformacji. Blizny przyczyniają się do bolesnych erekcji, powodują miękkie erekcje lub ciężkie krzywizny penisa.

Narośle bliznowe ogranicza elastyczność, penis bardzo często zaczyna wyginać się w górę lub ulega skrzywieniu. Przez nietypowe wykrzywienie, stosunki seksualne stają się znacznie trudniejsze, blizny mogą powodować skurcze lub skracać prącie.

Diagnozowanie i leczenie choroby Peyroniego

W przypadku urazu lub objawów choroby należy skonsultować problem z lekarzem, który oceni lokalizację i ilość tkanki bliznowej. Pozwala to również określić czy penis uległ skróceniu. Czasami lekarz proponuje wykonanie dodatkowego USG lub rentgen, co pomoże ujawnić niewidoczne blizny.

Nie ma lekarstwa które pozwala skutecznie zwalczać chorobę Peyroniego, niemniej problem jest uleczalny i może również samowolnie mijać z czasem.

Wśród popularnych metod leczenia stosowane są leki (wstrzykiwane do penisa) lub w skrajnych wypadkach rozwiązaniem jest operacja chirurgiczna, zwłaszcza gdy bóle i krzywizna nie ustępują w miarę upływu czasu.

Lek stosowany w przypadkach odchyleń penisa powyżej 30 stopni podczas erekcji to Clostridium hystolyticum, który wymaga zastosowania w szeregu zastrzyków, które mają za zadanie rozłożenie gromadzonego kolagenu. Stosowane są także leki doustne ? zwykle stosowane także w leczeniu wysokiego ciśnienia, lub wstrzykiwanie interferonu, który pomaga rozbić tkankę włóknistą.

Wśród opcji niechirurgicznych stosuje się także jonoforezę ? technikę, która wykorzystuje słaby prąd elektryczny. Polecane są także masaże penisa gdy nie jest w stanie erekcji, a także stosowanie spontanicznego prostowania penisa (erekcji). Ważne mogą być również zmiany w stylu życia jak:operacja2

  • rzucenie palenia,
  • zmniejszenie spożycia alkoholu,
  • wstrzymanie się przed stosowaniem innych używek, w tym narkotyków,
  • wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej.

Chirurgia jest wyjściem ostatecznym w leczeniu choroby Peyroniego, najczęściej stosowana jest w przypadkach ciężkiej deformacji prącia. Zaleca się odczekanie co najmniej roku od wystąpienia objawów, zanim podjęty zostanie ten ostateczny krok. Zabiegi chirurgiczne możliwe przy leczeniu choroby to:

  • skrócenie nienaruszonej bliznami strony,
  • implanty prącia,
  • wydłużenie biegnące wzdłuż blizny.

Wszystkie procedury są dosyć ryzykowne, mogą mieć bowiem pewne powikłania jak zaburzenia erekcji, czy też znaczne zmniejszenie penisa.

Chroba Peyroniego, leczona jest także w sposób naturalny w postacisuplementacji aceto-L-karnityny, koenzymu Q10, czy witaminy E.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz