Wole proste


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Wole proste występuje wówczas, gdy tarczyca ulega powiększeniu. Może to nastąpić bez żadnej konkretnej przyczyny, bądź na skutek pojawienia się problemów tarczycowych.

Wole prosteStan ten wymaga leczenia, gdyż jego objawy mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Najbardziej charakterystycznym symptomem schorzenia jest pojawienie się guzka w okolicy gardła, powodowanego przez powiększenie gruczołu tarczowego.

Czasami wole proste, może rozwijać się pozornie bez przyczyny, a innym razem wskazuje na problemy w funkcjonowaniu tarczycy. Zaczyna ona wówczas pęcznieć do większego rozmiaru, starając się produkować więcej hormonów, celem dopasowania ich ilości do potrzeb organizmu.

Przyczyny wola prostego

W większości przypadków, przyczyny pojawienia się wola prostego nie są znane, ponieważ tarczyca nadal funkcjonuje normalnie i nie pojawiają się żadne objawy. U chorych, u których tarczyca przestaje produkować wystarczające ilości hormonów, powiększa się ona aby wesprzeć zapotrzebowanie organizmu.

Jedną z przyczyn zaburzeń w produkcji hormonów może być brak odpowiednich ilości jodu, który jest niezbędny naszemu organizmowi w produkcji hormonów tarczycy. Pomimo braku jednoznacznych przyczyn powiększenia się tarczycy w postaci wola prostego, lekarze wymieniają pewne czynniki zwiększonego ryzyka:probka_badania3

  • brak produktów z dodatkiem jodu w diecie,
  • stosowanie leków z litem i aminoglutetimidem,
  • wiek powyżej 40 lat,
  • osoby u których wystąpiły wcześniej problemy z wolem prostym.

Niezależnie jednak od przyczyny, należy skonsultować pojawienie się wola prostego z lekarzem, gdyż może ono powodować pewne uszkodzenia ciała.

Objawy wola prostego

Pierwszym, najbardziej widocznym objawem jest obrzęk tarczycy. Może to być niewielki guz lub obszerna opuchlizna szyi. Niektórzy cierpiący na wolę prostą odczuwają objawy niedoczynności tarczycy jak twarde stolce, zaparcia, ogólne zmęczenie, bóle stawów, smutek, depresję, osłabienie, zwiększenie masy ciała, chrypkę, opuchliznę twarzy i im podobne.

Zdarzają się rzadkie przypadki nacisku na tchawicę lub przełyk, co dodatkowo objawia się w problemach z oddychaniem, kaszlu, chrypce czy problemach w połykaniu.

Diagnoza i leczenie wola prostego

Wole proste podobnie jak wiele innych schorzeń, diagnozowane jest za pomocą badań przesiewowych i testów organoleptycznych. Później wykonywane są badania krwi – które pozwolą ocenić wpływ wola prostego na produkcję hormonów tarczycy. W przypadku podejrzenia nowotworu, zaleca się dodatkowe badania jak skan tarczycy, USG czy biopsję.operacja

W zależności od sytuacji, niektóre przypadki nie wymagają leczenia i organizm sam radzi sobie z wolem prostym. W sytuacjach poważniejszych – w których wola prosta ingeruje w działanie tarczycy i całego organizmu, konieczne jest stosowanie leków hormonalnych, a w momencie zagrożenia zdrowia i życia także niezbędna staje się operacja.

Wśród metod leczenia wola prostego wymienić należy:

  • hormonalne tabletki wspomagające tarczycę,
  • radioaktywny jod,
  • chirurgiczne usunięcie gruczołu w całości lub części.

Zapobieganie pojawieniu się wola prostego opiera się głównie na drobnych zmianach w diecie, jak wzbogacenie jej w jod – np. w postaci soli kuchennej jodowanej.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz