Niedoczynność i nadczynność kory nadnerczy


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Niedoczynność i nadczynność kory nadnerczy to problem zdrowotny związany z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Niedoczynność i nadczynność kory nadnerczyNadnercza to gruczoły znajdujące się powyżej obu nerek i składają się z dwóch odrębnych rejonów ? rdzenia i kory. Rdzeń produkuje hormony, które regulują reakcję organizmu na stres czyli adrenaliny i noradrenaliny. Z kolei kora odpowiedzialna jest za produkcję hormonów, które wpływają na ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, a także na wzrost i pewne cechy płciowe. Hormony wytwarzane przez korę to między innymi kortyzol, aldosteron i testosteron.

Hormony produkowane przez nadnercza są w stałej interakcji z tymi pochodzącymi z podwzgórza i przysadki mózgowej, dlatego też w przypadku choroby nadnerczy, może pojawiać się nadczynność lub niedoczynność, co w efekcie powoduje zbyt małą lub nazbyt dużą produkcję hormonów.

Przyczyny i objawy jakie ma niedoczynność i nadczynność kory nadnerczy

Zaburzenia w produkcji hormonów takich jak kortyzol, mogą mieć wiele przyczyn. Problem może tkwić w zaburzeniach nadnerczy lub też nieodpowiedniej ilości wydzielanych przez gruczoł przysadki hormonu adrenokortykotropowego. Wśród chorób które mogą przyczyniać się do niedoczynności nadnerczy wymienia się:skupiony_lekarz

  • wielogruczołowy autoimmunologiczny zespół typu 1 i typu 2
  • pierwotna niewydolność nadnerczy (choroba Addisona)
  • wtórna niewydolność nadnerczy
  • wrodzony przerost nadnerczy

Wśród objawów niedoczynności nadnerczy można wymienić zmęczenie, utratę wagi, brak apetytu, osłabienie i problemy żołądkowo -jelitowe.

Zaburzenia nadnerczy powodujące nadczynność to najczęściej pojawiające się w ich rejonie guzy, które mogą doprowadzić do nadprodukcji różnych hormonów. Przykładem może być guz chromochłonny, który występuje rzadko i zazwyczaj jest łagodny, ale przyczynia się do wydzielania przez gruczoły nadnerczy nadmiernych ilości adrenalin i noradrenalin (katecholamin).

Wśród objawów nadczynności kory nadnerczy można wymienić wysokie ciśnienie krwi, nadmierne pocenie się, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej oraz napady lękowe.

Przyczyną pojawienia się zaburzeń w wydzielaniu aldosteronu (hiperaldosteronizmu) jest gruczolak lub zespół Conna. Mogą one prowadzić do obniżenia poziomu potasu we krwi. Jak wynika z badań, nawet 10% osób borykających się z wysokim ciśnieniem może mieć niepozorne zaburzenia gruczołów nadnerczy.

Zaburzenia nadnerczy związane z nadczynnością kory nadnerczy w produkcji kortyzolu, może objawić się w zespole Cushinga ? zaburzeniu związanym z nadmiernym narażeniem tkanek organizmu na działanie kortyzolu.

Diagnozowanie i leczenie zaburzeń kory nadnerczylabolatorium

Diagnozowanie nie należy do inwazyjnych procedur i polega na pobraniu próbek krwi z nadnercza, co pozwala ustalić aktywność gruczołów. Innym sposobem jest test stymulacji ACTH, który pozwala ocenić reakcję nadnercza na kortyzol, co daje możliwość zdiagnozowania lub wykluczenia pierwotnej lub wtórnej niewydolności nadnerczy, choroby Addisona lub innych podobnych im schorzeń.

Leczenie zazwyczaj związane jest z zabiegami chirurgicznymi:

  • usunięcie guza nadnercza, przy oszczędzeniu zdrowej tkanki
  • zabieg laparoskopowy ? pozwalający na minimalnie inwazyjne usunięcie nadnercza.

Wśród innych opcji leczenia jest stosowanie spironolaktonu i eplerenony ? sterydów, które stanowią hormonalną terapię zastępczą, co pozwala regulować niedoczynność i nadczynność kory nadnerczy.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz